Każdy rok szkolny to świetna okazja do wdrożenia w życie nowych rzeczy lub podjęcia się tego, czego do tej pory nie robiliśmy, na przykład zapisania się na zajęcia jogi lub na wykłady o tematyce, którą chcielibyśmy zgłębić. Wiele osób przygotowuje sobie też listę postanowień, które zwykle zawierają systematyczną naukę czy rzadsze spóźnianie się na zajęcia. Najczęściej jednak po kilku tygodniach porzucamy realizowanie naszych planów. Jak temu zapobiec? Wraz ze spisywaniem listy rzeczy, które chcielibyśmy zrealizować w ciągu najbliższych 10 miesięcy, warto zastanowić się, jak moglibyśmy wynagrodzić siebie za wytrwałość. To da nam sporą dawkę motywacji. Przygotowałyśmy dla Was kilka propozycji, które powinny znaleźć się na liście To Do w nadchodzącym roku szkolnym!

Rok szkolny 2019/2020: 5 kroków do bycia bardziej eko w nowym roku szkolnym>>>

1. Zadbaj o planetę

Pod tym hasłem mieści się dość sporo postulatów, spośród których chociaż część powinniśmy wprowadzić (jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy) w życie od zaraz. Szeroko pojęte tematy związane z ekologią są obecnie bardzo nagłaśniane, ale to nie zawsze przekłada się na realne działania. Co robić, by żyć bardziej w zgodzie z naturą i nie szkodzić planecie? To prostsze niż mogłoby się wydawać. Kilka zamienników dla plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, w skali choćby jednego semestru, pozwoli Ci zaoszczędzić ogromną ilość surowców naturalnych, ale również pieniędzy. Wielorazowa butelka z metalu czy nawet tworzywa sztucznego, szklany lub silikonowy kubek na kawę i bambusowe pudełko na drugie śniadanie nie kosztują dużo, a zostaną z Tobą na co najmniej kilka lat. Co jeszcze? Komunikacją miejską porusza się zdecydowana większość uczniów, szczególnie licealistów, więc to nie wymaga dodatkowej uwagi, podobnie jak kupowanie podręczników od starszych kolegów. Jest jednak kilka rzeczy, które negatywnie odbijają się na zmianach klimatycznych, a które możemy jeszcze zmienić w naszej codzienności. Przede wszystkim: szanuj wodę. Choć mogłoby się wydawać, że nie musimy przejmować się brakiem wody pitnej, to Polska jest jednym z państw o najmniejszych zasobach w całej Unii Europejskiej. Na świecie niemal 1 na 3 osoby (2, 1 mld ludzi) nie ma dostępu do wody pitnej w miejscu zamieszkania. Ograniczenie spożycia mięsa (spokojnie, nikt nie mówi tu o całkowitej rezygnacji!) pozwoli Ci zaoszczędzić setki kilogramów dwutlenku węgla. Uzyskanie kilograma wołowiny generuje bowiem emisję do atmosfery ponad 26 kilogramów dwutlenku węgla. Na koniec, przemyśl kolejne zakupy. Jeśli naprawdę potrzebujesz kolejnego t-shirtu lub pary spodni, kup je w second handzie lub od etycznej marki, a nie z sieciówki.

2. Zacznij planować 

Często bywa, że ilość szkolnych obowiązków nas przytłacza, a przecież dochodzą do tego jeszcze te domowe. By zrealizować wszystko, dobrze jest sobie rozplanować czas. To pozwoli nam lepiej nim zarządzać, a przy okazji zyskamy pewność, że niczego nie pominęliśmy i nie zmarnowaliśmy kolejnych kilkudziesięciu minut śledząc nowości na Instagramie. Do tego przyda nam się kalendarz, w nim powinniśmy zapisywać sobie najważniejsze rzeczy, takie jak wizyta u lekarza, test czy kartkówka. Z kolei w plannerze, możemy spisać wszystko co mamy do zrobienia, a po wykonaniu danych czynności, odhaczyć je.

3. Organizuj sobie naukę

To nie do końca to samo co planowanie czasu w ogóle, ale się w tym zawiera. Jeśli spodziewamy się kartkówki lub testu w środę, zacznijmy robić notatki już w weekend. Jeśli wiemy, że mamy do przyswojenia dość dużą ilość materiału, odstawienie tego na „dzień przed”, w większości przypadków, po prostu się nie sprawdza. Możesz podzielić sobie dział, z którego czeka Cię klasówka, na kilka części, wtedy zaoszczędzisz czas, który normalnie przeznaczyłbyś na naukę wszystkiego dobę przed nią, lepiej przyswoisz wiedzę, a ilość nauki aż tak Cię nie obciąży.

4. Wysypiaj się 

Chyba każdy z nas o szóstej rano (a tym bardziej wcześniej) miewa problemy z podniesieniem się z łóżka. Zwykle wieczorami nie zastanawiamy się nad tym, o której powinniśmy położyć się spać, by wstać wypoczęci. Każdy z nas potrzebuje innej ilości snu. Zmienia się ona również z wiekiem. Jednak powinniśmy mieć na uwadze, że przespanie optymalnie ośmiu godzin uczyni nasz dzień choć trochę lepszym. Oczywistym jest, że gdy jesteśmy niewyspani, mamy gorszy humor, jesteśmy bardziej senni w ciągu dnia oraz bardziej zmęczeni po południu. Ilość snu może odbić się również na naszych wynikach w szkole, pozytywnie lub negatywnie, w zależności od tego, ile czasu spędzimy w łóżku. Problemem, który dotyka wielu z nas, jest też korzystanie z telefonu tuż przed snem. Zwykle wieczorami spędzamy najwięcej czasu przed ekranem smartfona, a to niezbyt dobrze odbija się na jego jakości. Warto mieć również na uwadze, że krótkie drzemki o poranku, choć mogą się wydawać wybawieniem, finalnie przyniosą więcej szkody niż pożytku. Sprawią, że przez kolejnych kilka godzin (albo i nawet cały dzień) będziemy ospali, a nasz układ nerwowy i hormonalny zaliczy sporą dawkę stresu. 

5. Nie rezygnuj z ruchu

O tym, że ruch jest niezbędny w życiu każdego z nas, nie powinno się przekonywać. Nie chodzi tu tylko o krótki spacer z domu na przystanek autobusowy. Jak wykazują badania, jedynie 20% z pośród dzieci i młodzieży spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i spędza minimum godzinę w ciągu dnia na aktywności fizycznej. To, ile się ruszamy, kiedyś może odbić się na stanie naszych kości lub ogólnie pojętym zdrowiu. Brak ruchu i siedzący tryb życia przyczynia się też do rozwoju nadwagi, a Polska jest jednym z państw Unii Europejskiej, w których przybywa najwięcej osób do 18. roku życia zmagających się z nadwagą. Dlatego nie piszmy bez większego uzasadnienia zwolnień z lekcji wychowania fizycznego. Ruszajmy się nie tylko w szkole, a również poza nią.

Zobacz także: