Psychologowie nie od dziś mówią, że wybór partnera to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy w dorosłym życiu. Wiele osób szukając osoby partnerskiej, nie kieruje się jednak zdrowym rozsądkiem czy wartościami – zamiast nich w ruch idą różowe okulary zakładane przez Amora oraz chemia, którą często można pomylić z uczuciem zakochania się. Niestety, takie zachowanie często prowadzi do zawodów miłośnych, gdy partner po kilku miesiącach okazuje się przeciwieństwem księcia na białym rumaku, za którego miało się go wcześniej.

Jak wybrać sobie mężczyznę, by spełniał wszystkie oczekiwania? Oto 5 złotych zasad, które pomogą ci znaleźć „tego jedynego”.

Zasady wybierania mężczyzny do związku – Obserwuj jego zachowanie w każdej sytuacji

Przy podejmowaniu decyzji o partnerstwie istotne jest nie tylko to, jak mężczyzna zachowuje się wobec ciebie, ale także jak reaguje na różne sytuacje życiowe. Obserwowanie jego zachowania w różnych kontekstach może dostarczyć istotnych wskazówek dotyczących jego charakteru, wartości oraz zdolności do radzenia sobie z trudnościami. Czy potrafi być empatyczny wobec innych, czy zachowuje spokój w sytuacjach stresowych, czy jest gotowy wspierać cię w trudnych chwilach? Jak traktuje cię w towarzystwie przyjaciół a jak, gdy jesteście sami? Analiza zachowania potencjalnego partnera bez wątpienia pomoże ci podjąć decyzję o związku lub zakończenia relacji na jej wczesnych etapach.

Jeśli zobaczysz czerwone flagi, zakończ znajomość

Podczas wybierania partnera do związku istotne jest zwracanie uwagi na potencjalne czerwone flagi, czyli sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na niezgodność, nieuczciwość lub niezdrowe wzorce zachowań. Ignorowanie tych sygnałów może prowadzić do problemów i rozczarowań w przyszłości. Dlatego ważne jest, abyś była świadoma własnych granic i wartości oraz nie bała się zakończyć znajomości, jeśli pojawią się sygnały, które budzą wątpliwości lub sprawiają, że czujesz się niekomfortowo. Nie czekaj na rozwój wydarzeń, bo „może ci się przewidziało / przesłyszało”. 

Nie szukaj potencjału

Idealizowanie potencjalnego partnera to coś, w czym kobiety są naprawdę dobre. Zamiast jednak karmić się swoim wyobrażeniem o nowo poznanym mężczyźnie, warto skupić się na faktach – słowach i zachowaniu drugiej osoby. Przy podejmowaniu decyzji o partnerstwie warto wystrzegać się więc skupiania jedynie na potencjale (materialnym, charakterologicznym lub społecznym) partnera. Nie wyobrażaj sobie, jaki on mógłby być za kilka miesięcy, lat, dekad lub gdy w jego życiu wydarzy się szereg zdarzeń. Zastanów się nad tym, czy odpowiada ci on taki, jak jest tu i teraz. Jeśli nie – masz odpowiedź, że to nie jest osoba dla ciebie.

Przyjmuj jego słowa i zachowania bez swoich interpretacji

Wybierając partnera do związku, istotne jest, abyś przyjmowała jego słowa i zachowania bez własnych nadinterpretacji lub projekcji swoich oczekiwań. Oznacza to otwartość na to, co mówi i jak się zachowuje, zamiast natychmiast przypisywać im określone znaczenie lub intencje. Przyjmowanie tych informacji bez uprzedzeń może pomóc lepiej zrozumieć mężczyznę i budować bardziej autentyczną relację, opartą na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Jednocześnie warto pamiętać – jeśli on mówi, że nie chce związku to znaczy, że nie chce, ale będzie obok ciebie dopóki ty będziesz mu na to pozwalała.

Wybierz mężczyznę, którego w pełni akceptujesz

Ostatnia, a jednocześnie najważniejsza zasada to dążenie do pełnej akceptacji. Przy wyborze partnera warto kierować się więc nie tylko pozytywnymi cechami, ale także być gotowym na akceptację drugiej osoby w stu procetnach, wraz ze wszystkimi wadami i niedoskonałościami. Nie próbuj więc zmieniać potencjalnego partnera lub doszukiwać się w nim wspomnianego już wyżej potencjału. To właśnie akceptacja pozwoli stworzyć autentyczną bliskości i zaufanie, ponieważ obie strony czują się doceniane bez warunków. 

Zobacz także: