Technicznie rzecz biorąc, randkowanie obecnie nie jest żadnym problemem. Mamy do dyspozycji aplikacje, media społecznościowe, grupy łączące entuzjastów danej dziedziny, czy też zwyczajne poznanie kogoś w kawiarni, klubie, lub evencie. Mimo wszystko łatwo nie jest, gdyż rosną nasze wymagania. Nie chcemy po prostu jakiegoś związku, chcemy partnerstwa, równości, chemii, przyjaźni, porozumienia, takiego samego podejścia. Jednym słowem: ideału. Dlatego też może pojawić się poczucie, że gdzieś w końcu czeka na nas perfekcyjna miłość. W zabieganym świecie albo trudno znaleźć nam czas na długie poszukiwania, albo po prostu nie chce nam się na to poświęcać energii. Odpowiedzią na te potrzeby jest nowy trend w randkowaniu, val-core dating. 

Na czym polega val-core dating?

To trend idealny dla zabieganych i chcących szybkich i konkretnych rozwiązań. Takie osoby nie chcą poświęcać dłuższego czasu na poznawanie kogoś i konieczności pracy nad kompromisami. Być może jest to plan na szybkie znalezienie przyszłego małżonka lub kogoś, kto chce w niedługim czasie zostać rodzicem. Po polsku można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju wyłożenie kawy na ławę, co oznacza określenie swoich poglądów na pierwszej randce lub jeszcze przed umówieniem się. Dotyczy to na przykład poglądów politycznych, podejścia do osób różnej orientacji, kwestii zmian klimatycznych, finansów, religii, szczepionek, sportu, wyglądu, priorytetów, rodzicielstwa, sposobu wychowania dzieci czy małżeństwa. Chodzi o wszystko, co ważne w związku i w czym chce się uniknąć kompromisów i konfliktów. Choć kompromisy wydają się być zdrowe w związku, to dla niektórych osób są mało satysfakcjonujące, dlatego zadaniowe podejście do randkowania jawi się tak kusząco.

Zalety val-core dating

Val-core dating wygląda na mało romantyczne, ale może też być bardzo skutecznym podejściem i szybkim sposobem na znalezienie idealnego partnera. Zbieżność poglądów w kluczowych sprawach jest niezwykle ważna, stąd wielka popularność tego trendu. W 2024 roku wiele osób nawet w randkowaniu stawia na praktyczne rozwiązania, które zbliżają do określonego celu szybko i łatwo. 

Michael Kaye, główny dyrektor ds. komunikacji w OkCupid tak określił trend:

Chodzi o to, aby świadomie wybierać, komu poświęcamy swój czas.

Przykładem jest nawet program reality show, „Love is blind”, który na celu ma ekspresowe dwutygodniowe randkowanie polegające na rozmowach przez ścianę, bez widzenia się. Uczestnicy jasno deklarują poglądy i oczekiwania, pomijając aspekt pociągi fizycznego. Te szczere rozmowy mają bardzo szybko doprowadzić do ślubu.

Minusy i zagrożenia val-core dating

Ludzka psychika jest zbyt skomplikowana, ażeby kwestię miłości sprowadzić do check-listy, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Niektóre negatywne aspekty partnera mogą objawić się dopiero po czasie, niezależnie od jego poglądów np. nerwowość, agresja, toksyczne zachowania czy narcyzm, którego nie widać na początku. Bywa też, że choć check-lista jest odhaczona w całości, to z czasem okazuje się, że nie ma tego trudnego do określenia „czegoś”: chemii, porozumienia na poziomie emocjonalnym czy intymnym. Już sam program „Love is blind” to pokazuje. Po wyjściu z tak zwanych kabin randkowania w ciemno niewiele par dociera do ślubu. Wspólne mieszkanie weryfikuje, czy lista priorytetów jest ważniejsza tak jak i chemia między parą. Być może też przyśpieszonym tempem rozwijania znajomości odbieramy sobie pewien romantyczny urok początkowej fazy związku. A wspomnienia z tego okresu potrafią być swojego rodzaju związkowym klejem na lata. W ten sposób odbieramy sobie też potencjalną szansę na związek z partnerem nieidealnym, ale którego w praktyce szczerze byśmy pokochali.

 

Zobacz także: