Każdy i każda z nas pragnie zdrowych i pełnych akceptacji relacji, zarówno tych przyjacielskich, jak i romantycznych. Czasem wpadamy jednak w pułapki toksycznych związków, które mogą nadszarpnąć zdrowie psychiczne i emocjonalne. Odczytanie sygnałów ostrzegawczych może pomóc uniknąć bólu i cierpienia związanego z relacją z toksyczną osobą. Poniżej przedstawiamy pięć znaków, które mogą wskazywać, że jesteś w związku z toksykiem. 

Po czym poznasz, że jesteś z toksykiem? – Izolacja

Nie od dziś wiadomo, że toksyczne osoby próbują odizolować swoje „ofiary” od bliskich – przyjaciół, rodziny i dalszych znajomych, aby zyskać większą kontrolę nad izolowaną osobą. Jest twój partner / twoja partnerka kreuje sytuacje, w których jesteś osamotniony/a i zależny/a tylko od niej / niego – miej oczy szeroko otwarte. Takie zachowanie może mieć na celu uzależniania cię od osoby partnerskiej, by utrudnić ci uwolnienie się z toksycznej relacji, gdy pojawi się potrzeba.

Toksyczna osoba w związku a manipulacja i kłamstwa

Manipulacja to klasyczny ruch stosowany przez toksyczne osoby, by zyskać kontrolę nad sytuacją lub wpłynąć na uczucia i zachowanie drugiej osoby. Często w parze z manipulacją idą kłamstwa – te pojawiają się, by uniknąć odpowiedzialności za swoje działania lub by wmówić osobie partnerskiej, że to ona winna jest za negatywne zachowanie toksyka. Manipulacja emocjonalna może sprawić, że zwątpisz w swoje zdolności oceny sytuacji i/lub nie będziesz w stanie ocenić prawdziwych intencji partnera / partnerki.

Cechy toksycznego partnera / toksycznej partnerki – Brak szacunku

W toksycznym związku brakuje szacunku i empatii. Twój partner / twoja partnerka może cię poniżać, krytykować lub wyśmiewać w sposób, który podważa twoje poczucie wartości i samoocenę. Toksyczne osoby często ignorują uczucia i granice, traktując osobę partnerską jak przedmiot lub narzędzie służące do zaspokojenia ich własnych potrzeb. Jeśli zauważysz takie zachowanie w swoim związku, warto pomyśleć nad zakończeniem relacji. W końcu kto chce być nieszanowany przez osobę, która podobno cię kocha.

Jak zachowuje się toksyczna osoba w związku? Nadmierna kontrola

Toksyczna osoba partnerska może próbować kontrolować każdy aspekt twojego życia, od tego, jak się ubierasz, do tego, z kim się spotykasz. Może zakładać, że wie lepiej niż ty, co jest dla ciebie najlepsze, i może próbować narzucać swoją wolę, ignorując twoje własne potrzeby i pragnienia. Jeśli zauważysz, że twój partner /  twoja partnerka próbuje nadmiernie wpłynąć na twoje decyzje, miej się na baczności.

W związku z toksykiem nie unikniesz ciągłych kłótni 

W toksycznym związku konflikty są częste i zazwyczaj dotyczą z małych, nieistotnych rzeczy. Twój partner / partnerka może być skłonny/a do wybuchów gniewu, agresji lub manipulacji, aby uzyskać kontrolę nad sytuacją. Osobom toksycznym brakuje zdolności do konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, co prowadzi do ciągłego napięcia i stresu. Trwanie w ciągłym cyklu niekończących się kłótni jest wyczerpujące emocjonalnie i zdecydowanie jest objawem niezdrowej relacji. Jeśli czujesz, że w twoim związku kłótnie pojawiają się zbyt często i sprawiają, że oddalasz się od osoby partnerskiej – warto zastanowić się nad przyszłością relacji. 

Warto pamiętać, że miłość nie powinna być bolesna ani trudna. Jeśli dostrzeżesz powyższe znaki w swoim związku, ważne jest, abyś zastanowił/a się nad tym, czy dana relacja przynosi ci szczęście i spełnienie, czy może raczej szkodzi twojemu zdrowiu psychicznemu i emocjonalnemu. Nie wahaj się szukać wsparcia i pomocy, jeśli czujesz, że znajdujesz się w toksycznym związku. Terapeuci i specjaliści ds. relacji mogą pomóc ci zidentyfikować szkodliwe wzorce i podjąć kroki w kierunku zdrowej i pełnej miłości relacji. 

Zobacz także:

Gdzie szukać natychmiastowej pomocy? Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. To darmowy numer pomagający w poradzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Czynny jest codziennie przez całą dobę.