Chcesz wiedzieć, jak rozpoznawać czerwone flagi w relacjach romantycznych? Sprawdź, jakie cechy osobowości uważa się za toksyczne u potencjalnych partnerów/partnerek.

Jak zachowuje się toksyczna osoba w związku?

Jakie są cechy toksycznego, a jakie dobrego partnera/partnerki? Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy ustalić jedną rzecz. Żaden związek nie jest idealny. Jednakże w większości przypadków, przebywanie wokół bliskich ci osób sprawia, że ​​czujesz się bezpieczny/a, szczęśliwy/a, zadbany/a, szanowany/a i wolny/a. Tak powinna wyglądać każda relacja. Po drugiej stronie medalu są toksyczne relacje – te, które sprawiają, że czujesz się wyczerpany/a, przygaszony/a, a czasem nawet głęboko nieszczęśliwy/a.

Toksyczny partner wykazuje następujące cechy:

 • jest egocentryczny, nie myśli o potrzebach i uczuciach drugiej osoby, 
 • ma skłonność do przesadzania i dramatyzowania,
 • dąży do kontroli, chce sobie podporządkować drugą osobę,
 • jest krytyczny w niezdrowy sposób (nie mylić z konstruktywną krytyką)
 • nie ma swoich granic oraz nie szanuje granic innych osób.

Wbrew pozorom, toksyczne zachowania w związku są dość powtarzalne. A (niestety) na partnera o toksycznych cechach nie jest tak trudno trafić. Jeżeli jesteś uwikłana w toksyczną relację, nie obwiniaj siebie. Toksyczne osoby opanowały sztukę manipulacji do perfekcji, a wybierając kolejną ofiarę, idealnie odczytują jej emocje.

Jakie cechy ma toksyczny partner?

Toksyczny partner cechuje się szeregiem charakterystycznych zachowań. Choć mogą być one różne, mają wspólny mianownik. Każda z nich może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalnego drugiej osoby. Mówi się, że toksyczny partner to przede wszystkim osoba wykazująca obsesyjną kontrolę nad partnerem, naruszając jego prywatność i nie szanując indywidualności. Sprawdź, jakie jeszcze cechy wykazuje toksyczny partner.

Cechy toksycznego partnera: nadmierna zazdrość

Zazdrość w związku jest normalna, toksyczna staje się, gdy jest nadmierna. Zazdrość w związku może wynikać z pragnienia bliskości i uczucia specjalności wobec partnera. Normalna zazdrość zazwyczaj jest krótkotrwała i zwykle nie prowadzi do poważnych problemów w związku. Zazdrość staje się problemem, gdy toksyczny partner zaczyna być nadmiernie zazdrosny. Co to oznacza, że zazdrość jest nadmierna? Toksyczny partner będzie starał się kontrolować drugą stronę na każdym kroku, może bezpodstawnie oskarżać o zdradę, izolują drugą osobę od innych osób lub stosując szantaż emocjonalny.
Jak rozpoznać nadmierną zazdrość? Jeżeli kiedykolwiek usłyszałaś od partnera następujące pytania: "Nie możesz ubierać się w to, co chcesz. Ja decyduję, co na siebie założysz" lub "Gdzie idziesz? Kto tam będzie? Musisz mi powiedzieć każdy szczegół", możesz być pewna, że jest nadmiernie zazdrosny.

Cechy toksycznego partnera: agresja słowna

Toksyczny partner może również przejawiać skłonność do agresji. Bez skrupułów będzie zastraszał i poniżał swoją drugą połówkę. W relacji z taką osobą często brakuje równowagi, a druga strona czuje się wykorzystywana, nieważna i niedoceniana. Należy zrozumieć, że agresja słowna to również agresja. Jeżeli słyszysz od swojego partnera takie zdania jak: "jesteś głupi/a jak but, żeby nie zrozumieć prostych rzeczy" lub "przestań mówić, bo twój głos mnie irytuje", pamiętaj, że nikt nie ma prawa tak się do ciebie zwracać. 

Toksyczny partner może używać obraźliwych słów, upokarzających komentarzy, krytyki i manipulacji w celu osiągnięcia kontroli nad drugą osobą. Często próbuje zniszczyć poczucie własnej wartości ofiary, wywołując w niej wątpliwości i niepewność. Agresja werbalna może prowadzić do chronicznego stresu, obniżonej samooceny oraz problemów zdrowotnych psychicznych. 

Zobacz także:

Cechy toksycznego partnera: agresja fizyczna

Agresja fizyczna obejmuje przemoc fizyczną wobec partnera, która może się objawiać poprzez uderzenia, kopnięcia, zadawanie bólu lub innych form przemocy cielesnej. Jest to nie tylko naruszenie fizycznego bezpieczeństwa, ale także poważne naruszenie granic i zaufania w związku.

Osoby toksyczne mogą przejawiać agresywne zachowania, zarówno fizyczne, jak i werbalne. Często występują u niej wybuchy złości, które są trudne do przewidzenia. Co ważne, wiele toksycznych osób to mistrzowie manipulacji. To, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami widzisz i przeżywasz tylko ty. Na zewnątrz mogą wydawać się przykładnymi i oddanymi partnerami. Mimo wszystko, jeśli doświadczasz agresji słownej lub fizycznej nie bój się prosić o pomoc. 

Jeżeli ktoś zagraża twojemu życiu lub zdrowiu dzwoń na policję. Jeżeli doświadczasz przemocy domowej, dzwoń na niebieską linię. To Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, gdzie wykwalifikowani konsultanci będą mogli udzielić ci niezbędnego wsparcia i konkretnej pomocy.

Gdzie możesz się zgłosić, jeżeli jesteś ofiarą przemocy domowej? Oto pomocne numery:

 • 800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9:30 – 15:30.
 • 800 120 002 – Niebieska Linia – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie, dostępny w godzinach 12:00 – 18:00.
 • 22 845 12 12 – Poradnia ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Ośrodka Interwencji Kryzysowej, czynna w godzinach 08:00 – 20:00.
 • 800 120 148 – Policyjna linia specjalna „Zatrzymać Przemoc”, czynna przez całą dobę.

Skłonność do nadmiernej kontroli toksycznego partnera

Toksyczne osoby nie lubią dzielić się swoimi ofiarami, więc trzymają je tak blisko siebie, jak to tylko możliwe. Osoby toksyczne w głębi duszy często są bardzo słabe i niepewne siebie, dlatego przejawiają nadmierną zazdrość, kontrolują każdy krok partnera i ograniczają jej wolność. W związku z toksyczną osobą trudno jest o zachowanie indywidualności i poczucia autonomii. Toksyczny partner, dąży do tego, abyś to jemu podporządkowywała całe swoje życie. Toksyczny partner będzie próbował mieć wpływ na każdy aspekt twojego życia - z kim się spotykasz, z kim rozmawiasz, co ubierasz. Musisz pamiętać, że to twoje życie, masz prawo do podejmowania własnych wyborów i decydowania o sobie. Nie pozwól, aby to inna osoba przejęła kontrolę nad twoim życiem.

Cechy toksycznego partnera: brak szacunku do innych ludzi i empatii 

Toksyczny partner często wykazuje brak szacunku dla uczuć, potrzeb i granic drugiej osoby. Ich brak empatii sprawia, że trudno jest rozwiązywać problemy w związku, ponieważ nie potrafią zrozumieć twojej perspektywy. Często są to osoby o głębokich zaburzeniach osobowości, np. narcystycznych, których nie da się zmienić. Jedyne rozwiązanie to zakończenie toksycznej relacji i odcięcie się od takiego partnera.

Cechy toksycznego partnera: izolacja społeczna

Cechą toksycznego partnera może być izolowanie swojej drugiej połówki od przyjaciół, rodziny i innych relacji społecznych. Dzięki temu mogą łatwiej kontrolować drugą osobę i utrzymywać nad nią władzę. Izolacja społeczna sprawia, że osoba staje się bardziej zależna od manipulatora i ma utrudniony dostęp do zewnętrznego wsparcia. Toksyczny partner może odgradzać partnera od przyjaciół i rodziny. Te zachowania prowadzą do izolacji społecznej i budują w ofierze poczucie samotności. Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać te cechy w ludziach i w odpowiednim momencie zakończyć taką relację, aby zapewnić sobie szansę na zdrowe i harmonijne życie emocjonalne.

Toksyczny partner, a manipulacje

Toksyczny partner nie ma żadnych zahamowań i nie zawaha się przed użyciem najpodlejszych technik manipulacyjnych. Toksyczny partner często manipuluje emocjami, wykorzystując słabości drugiej osoby w celu uzyskania kontroli nad nią. Manipulacje służą toksycznemu partnerowi do osiągnięcia swoich celów. Często mają też sprawić, że druga osoba będzie czuła się winna. TToksyczni partnerzy mogą stosować takie techniki jak wyolbrzymianie problemów, groźby odejścia, czy wykorzystywanie uczuć partnera w swoim interesie. Manipulacje zwykle prowadzą do ogromnego poczucia winy, wątpliwości co do własnych decyzji i podważania własnej wartości. Jeżeli twój partner stosuje wobec ciebie techniki manipulacyjne, uciekaj z tego związku jak najszybciej.

To najpopularniejszych technik manipulacyjnych należy:

 • Gaslighting (podważanie rzeczywistości) - manipulujący partner może celowo wprowadzać ofiarę w błąd co do faktów, wydarzeń lub własnych percepcji, aby sprawić, że ofiara zaczyna wątpić w swoją zdolność do rozpoznawania prawdy. To może prowadzić do poczucia dezorientacji i utraty pewności siebie.
 • Wynagradzanie i karanie: Manipulator może stosować technikę wzmocnienia, nagradzając ofiarę za "poprawne" zachowanie lub zaakceptowanie jego woli, a także karząc ją za niesubordynację lub wyrażanie własnych opinii.
 • Zmienianie narracji: Manipulator może przeinaczać historie lub wydarzenia, aby przekonać ofiarę, że to ona jest winna lub źle zrozumiała sytuację. To może wpłynąć na poczucie rzeczywistości ofiary.
 • Udawanie ofiary: Manipulator może udawać, że to on jest ofiarą, przekonując innych, że to on jest niewinny i niezasłużenie traktowany źle.
 • Zmienianie wartości i przekonań: Manipulator może stopniowo wpływać na przekonania ofiary, przekształcając jej wartości i przekonania, aby lepiej pasowały do własnych celów.
 • Cykl przemocy: Manipulator może stosować cykl przemocy, w którym naprzemiennie okazywać miłość, potem stosować agresję lub manipulację, a potem znów udawać zrozumienie i obietnice poprawy.

Należy zrozumieć, że manipulacja w związku jest szkodliwa i niewłaściwa. Jeśli rozpoznajesz te techniki w swoim związku lub w związku bliskiej osoby, ważne jest, aby szukać wsparcia. Terapia, rozmowy z bliskimi lub profesjonalnymi doradcami mogą pomóc w zrozumieniu sytuacji i podjęciu odpowiednich kroków w celu ochrony zdrowia psychicznego i fizycznego.

Co mówi toksyczny partner w związku?

Toksyczny partner w związku może wykazywać wiele negatywnych zachowań i cech, które mogą być szkodliwe dla zdrowia drugiej osoby. Nie pozostają bez znaczenia na zdrowie emocjonalnie, psychicznie i czasami nawet fizycznie. Jeżeli słyszysz od swojego partnera następujące zdania, czas najwyższy uciekać z tej relacji:

Krytyka i upokarzanie:

 • "Nie jesteś wystarczająco dobry/dobra dla mnie."
 • "Zawsze robisz wszystko źle. Nie umiesz niczego zrobić porządnie."
 • "Nie wiem, jak ktoś taki jak ty mógłby/a mnie kiedykolwiek uszczęśliwić."

Manipulacja emocjonalna:

 • "Jeśli mnie kochasz, to zrobiłbyś/aś to, o co cię proszę."
 • "Bez ciebie nie miałbym/a sensu życia."
 • "Nikt inny by się nie zajął tobą tak, jak ja."

Izolacja od przyjaciół i rodziny:

 • "Twoi przyjaciele/rodzina nie mają na ciebie dobrego wpływu. Lepiej, żebyś z nimi zerwał/a kontakt."
 • "Jeśli mnie naprawdę kochasz, to będziesz spędzać ze mną więcej czasu i mniej z innymi ludźmi."

Zagrażanie lub przemoc:

 • "Jeśli mnie zostawisz, to cię znajdę i zrobię ci krzywdę."
 • "Nie wiem, co bym zrobił/a, gdybyś mnie zdradził/a. Lepiej miej się na baczności."

Gaszenie pasji i marzeń:

 • "Twoje pomysły i cele i tak nigdy się nie zrealizują, więc po co się wysilać?"
 • "Wiesz, że to jest głupie, prawda? Lepiej przestań o tym myśleć."

Brak wsparcia emocjonalnego:

 • "Nie mam czasu słuchać o twoich problemach. Sam/a sobie poradzisz."
 • "Twoje emocje są przesadzone. Przestań się tak denerwować."

Zazdrość i kontrola:

 • "Dlaczego patrzysz na innych ludzi? Przecież jestem wystarczający/a."
 • "Nie będziesz się spotykać z tymi ludźmi. Robię to tylko dlatego, że cię kocham."

Pamiętaj, że to tylko przykładowe zdania, które toksyczny partner mógłby wypowiedzieć. Toksyczne zachowania i słowa są zawsze szkodliwe dla związku i samopoczucia drugiej osoby. Warto rozpoznawać takie zachowania i w razie potrzeby szukać wsparcia w celu zakończenia toksycznej relacji.