Rodzina królewska poinformowała, że książę Filip nie żyje. W związku z tym przypominamy kilka faktów z jego życia, które mogą cię zaskoczyć. Jakie obywatelstwo posiadał książę Filip zanim ożenił się z Elżbietą II? Co go łączy z nazistami? O co miał żal do brytyjskiej rodziny królewskiej? Poznaj odpowiedzi na te pytania oraz sprawdź inne fascynujące fakty z niemal stuletniego życiorysu księcia Edynburga.

Książę Filip nie był zawsze Anglikiem

Jedyny syn księcia Andrzeja i Alicji Battenberg urodził się 10 czerwca 1921 roku na wyspie Korfu jako książę Grecji i Danii. Brytyjskie obywatelstwo uzyskał dopiero w wieku 26 lat. Wtedy też pozbył się rodowego miana Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg i przyjął nazwisko Mountbatten, które jest... zanglicyzowaną wersją nazwiska jego matki.

Książę Filip miał burzliwe dzieciństwo

Gdy Filip miał dziewięć lat, jego matka przeżyła poważne załamanie nerwowe. U Alicji stwierdzono potem głęboką schizofrenię paranoidalną i zamknięto w zakładzie psychiatrycznym, w którym była przez wiele miesięcy przetrzymywana wbrew swojej woli. Słynny Zygmunt Freud zalecił jej tam m.in. brutalne naświetlanie jajników w celu przyspieszenia menopauzy. Alicja wydostała się z zakładu dopiero po dwóch, co mocno odbiło się na Filipie. Pod nieobecność matki, przyszłym mężem królowej opiekowali się krewni.

Krewni księcia Filipa byli nazistami

Choć rodziny się nie wybiera, to książę Filip i tak doświadczył sporo nieprzyjemności z powodu swoich starszych sióstr, które wyszły za mąż za nazistów. Nic dziwnego, że żadna z nich nie otrzymała zaproszenia na jego royal wedding z Elżbietą.

Księcia Filipa i królową Elżbietę II łączą więzy krwi

Choć w mediach nie mówi się o tym zbyt często, to nie jest tajemnicą, że książę Filip i królowa są ze sobą spokrewnieni. Elżbieta jest bowiem jego dalszą kuzynką ze strony królowej Wiktorii.

fot. Getty Images

Książę Filip nie chciał porzucić swojej kariery w marynarce wojennej

Jeśli jesteście użytkownikami serwisu Netflix, to najprawdopodobniej doskonale wiecie, że wątek kariery zawodowej Filipa został bardzo wyraźnie zarysowany w bijącym rekordy popularności serialu The Crown. Tutaj akurat scenarzystów nie poniosła wyobraźnia. W wywiadzie udzielonym w 1992 roku mąż Elżbiety II potwierdził, że gdyby tylko miał taką możliwość, to wolałby pozostać w marynarce, zamiast spełniać obowiązki małżonka królowej.

Zobacz także:

Książę Filip był zły, że dzieci nie mogą nosić jego nazwiska

- Jestem jedynym mężczyzną w tym kraju, któremu nie wolno nadawać swojego nazwiska własnym dzieciom - miał podobno powiedzieć. W końcu Elżbiecie i Filipowi udało się osiągnąć w tej sprawie kompromis. Choć brytyjska dynastia nadal nazywa się Windsor, to na prośbę męża królowa dokonała zmiany w zasadzie ustalonej przez swojego pradziadka i postanowiła, że ich rodzina będzie nosić podwójne nazwisko Mountbatten-Windsor.