Smutne wieści z Wielkiej Brytanii. Jak podał przed chwilą Pałac Buckingham, książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II odszedł dziś rano (9 kwietnia) w wieku 99 lat, o czym poinformowano za pośrednictwem mediów społecznościowych, na czele z Instagramem. Na razie nie wiadomo, kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb członka rodziny królewskiej. Szczegóły związane z ceremonią mają pojawić się już niebawem na oficjalnej stronie internetowej royal family. 

„Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie. Dalsze ogłoszenia zostaną podane we właściwym czasie (…)” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na profilu @theroyalfamily na Instagramie

Książę Filip nie żyje

W 2017 roku książę Filip przestał pełnić obowiązki królewskie ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Członek rodziny królewskiej miał na swoim koncie m.in. operację jamy brzusznej. W ostatnich latach zmagał się również z zablokowaną tętnicą wieńcową oraz innymi – drobnymi infekcjami i dolegliwościami.

W połowie lutego 2021 roku książę Filip trafił do szpitala Króla Edwarda VII, ponieważ (jak dowiedzieliśmy się z wydanego następnego dnia oświadczenia) gorzej się poczuł. Miał zostać pod obserwacją lekarzy zaledwie przez kilka dni, a przy okazji trochę odpocząć. Tydzień później (23 lutego 2021) Pałac Buckingham poinformował, że hospitalizacja księcia Edynburga przedłuży się o jeszcze kilka dni. Warto jednak zaznaczyć, że według jego syna – księcia Edwarda oraz wnuka – księcia Williama mąż królowej Elżbiety II czuł się dobrze i nie mógł doczekać się powrotu do domu. Książę Filip przeszedł kolejną operację, która, jak poinformowała royal family, zakończyła się sukcesem. 

Dziś poinformowano natomiast, że książę Filip nie żyje. Miał 99 lat. Z całego świata płyną kondolencje i wyrazy współczucia dla rodziny królewskiej, na czele z królową Elżbietą II. Na razie nie wiadomo, jak monarchini przyjęła wiadomość o śmierci ukochanego. 

Królowa Elżbieta II i książę Filip – historia miłości

Królowa Elżbieta II i książę Filip poznali się w 1939 roku. Rodzice monarchini byli przeciwni temu związkowi, ta jednak postawiła na swoim. W czerwcu 1947 roku Pałac Buckingham poinformował o zaręczynach Elżbiety i Filipa. Natomiast kilka miesięcy później, a konkretnie 20 listopada odbył się ich ślub. Przyszli królowa i książę Edynburga powiedzieli sobie sakramentalne „tak” w opactwie westminsterskim, a następnie spędzili miesiąc miodowy w Broadlands, czyli posiadłości lorda Mountbattena. Para doczekała się czwórki dzieci (księcia Karola, księżniczki Anny, księcia Andrzeja i księcia Edwarda), ośmioro wnuków i wnuczek, a także kilku prawnuków i prawnuczek.