Mówi się, że kondycja paznokci, podobnie jak skóry dłoni pogarsza się zimą. Ale prawda jest taka, że paznokcie narażone są na uszkodzenia i osłabienie przez cały rok, a my same, sięgając po inwazyjne zabiegi jak np. zbyt często nakładana hybryda, dodatkowo je obciążamy.

Co paznokcie mówią o naszym zdrowiu? Możecie być zaskoczeni
 

Mocne paznokcie

Poza profesjonalnymi zabiegami wycelowanymi w przywrócenie płytce dobrej kondycji i wzmocnienie jej, mamy do dyspozycji także całe mnóstwo domowych sposobów. Pierwszy i najbardziej banalny z nich to niewkładanie palców do ust. Do tego szkodliwego nawyku przyznają się nie tylko ci, którzy obgryzają paznokcie. Za to ten ostatni zwyczaj nie tylko psuje kształt paznokci, ale także może prowadzić do naruszenia płytki i jej rozwarstwiania się.
 

Domowe sposoby na mocne paznokcie

Pierwszy i najbardziej znany sposób na mocne paznokcie to zastosowanie odżywki z produktów, które znajdują się w każdej kuchni. Miksturę z oliwy i kilku kropli cytryny wcieramy w płytkę najlepiej przed snem i zabezpieczamy dłonie bawełnianymi rękawiczkami (wtedy preparat lepiej się wchłonie). Taka kuracja stosowana kilka razy w tygodniu sprawi, że słabe i kruche paznokcie łatwo doprowadzicie do porządku. Inna, chętnie stosowana metoda z wykorzystaniem cytryny, to ta z dodatkiem soli. Taką miksturę nakładamy na paznokieć pędzelkiem w miejscu zetknięcia płytki ze skórą, a następnie pokrywamy nią cały paznokieć. Po 15-20 minutach zmywamy, a cały zabieg warto powtarzać 2-3 razy w tygodniu. A jeśli nie lubicie nakładać nic na dłonie i drażni nas nawet najcieńsza warstwa kremu, pomyślcie o kąpieli wzmacniającej, do której można dodać kilka łyżeczek soli morskiej. W tym wypadku jednak trzeba pamiętać, by nie stosować tej kuracji dłużej niż 8-9 dni pod rząd.
 

Tabletki na mocne paznokcie

Jeśli nie widzicie poprawy po zastosowaniu powyższych rozwiązań, albo jeśli paznokcie są w naprawdę złym stanie, pozostaje ratować się suplementami. Rekomendowane witaminy na mocne paznokcie to przeze wszystkim te mieszanki, które w swoim składzie mają na wszystkich pozycjach m.in. skrzyp polny, witaminy z grupy B, magnez, cynk i wapń, biotynę, żelazo, witaminę A, witamina PP, krzem, cynk, jod, żelazo i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Suplementy – brać czy nie? Które suplementy warto stosować?
 

Dieta na mocne paznokcie

Warto też pamiętać, że witaminy najlepiej przyswajane są przez organizm wtedy, gdy podane są w formie pokarmów. Dlatego zbilansowana, bogata w pełnoziarniste makarony, nasiona roślin strączkowych, świeże warzywa i owoce, jaja, nabiał, orzechy i ryby dieta pozwoli utrzymać paznokcie (i włosy) w doskonałym stanie.
 

Co na mocne paznokcie

Raz na jakiś czas warto też wybrać się do kosmetyczki i skorzystać z profesjonalnych zabiegów na paznokcie. Wiele ze stosowanych przez profesjonalistów preparatów opartych jest na bazie olejku rycynowego albo olejku z kiełków pszenicy, które działają na płytkę wzmacniająco. Można też pokusić się o manicure japoński (co ciekawe, ten zabieg ma wielu przeciwników nawet wśród kosmetyczek). Polega on na spiłowaniu wierzchniej warstwy paznokcia (to właśnie najbardziej kontrowersyjny moment tej kuracji), a następnie energicznym wcieraniu w nią specjalnej pasty i naniesieniu na nią warstwy pudru. Zabieg ten pobudza krążenie krwi, przyspiesza wzrost paznokcia, zapobiega jego rozdwajaniu się i widocznie ją.

Zobacz także:

Manicure japoński – wszystko, co musicie o nim wiedzieć