Jak nadać kształt paznokciom: jak piłować?

Kształt paznokci może być zupełnie dowolny, dlatego sposób piłowania poszczególnych form zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim, do nadawania kształtu płytce nie należy stosować nożyczek lub cążek. Takie narzędzia mogą bowiem powodować wewnętrzne pęknięcia fragmentu paznokcia wystającego za opuszek, przez co stanie się on łamliwy, a ty będziesz musiała od nowa rozpocząć zapuszczanie.

Do piłowania kształtu paznokcia najlepiej używać pilniczków 240/180, które nie są tak grube, jak te o oznaczeniu 100/180 służące do zdejmowania hybrydy. Pozwalają one na uzyskanie gładkiej linii bez przypadkowego złamania płytki. W wielu sklepach można znaleźć również pilniczki szklane umożliwiające stworzenie niemal idealnych, jeszcze gładszych krawędzi paznokcia. Takie pilniki znajdziecie poniżej.

Jak piłować paznokcie, aby nadać im odpowiedni kształt? Niezbędnik dla każdej dziewczyny, która chce nauczyć się jak prawidłowo piłować paznokcie [SZABLONY] >>>

 
 

 

 

 

Podczas piłowania paznokci na dowolny kształt warto skupić się na rezultacie, który chcesz uzyskać. Przed rozpoczęciem nadawania formy płytce należy określić, w jakim miejscu  znajdzie się jej najdłuższy punkt, co ma ogromne znaczenie w przypadku migdałków lub paznokci szpiczastych. Kształt powinien być w pełni symetryczny zarówno patrząc od strony dłoni, jak i odwracając ją w drugą stronę i składając palce.

Zobacz także:

Jaki kształt paznokci wyszczupla palce?

Odpowiedni kształt paznokci pozwala na optyczne wyszczuplenie palców. Ma to miejsce głównie w przypadku form, które zwężają się wraz z długością. Są to wszelkiego rodzaju migdałki i szpice, a niekiedy również ballerina. Ten ostatni kształt może optycznie wydłużać paznokcie jedynie w sytuacji, gdy płytka jest stosunkowo długa.

Im dłuższe paznokcie, tym szczuplejsze wydają się palce. Efekt ten można dodatkowo wzmocnić za pomocą odpowiednich zdobień. Są to wzory pionowe, czyli różnego rodzaju paski rozpoczynające się na samym dole i kierujące się w stronę najdłuższego punktu paznokcia.

Kształty paznokci - przewodnik

Istnieją różne kształty paznokci, od których zależy działanie optycznie wyszczuplające place i możliwość narysowania na nich różnego rodzaju zdobień. Niektóre z takich form nie pozwalają na wykonanie na wszystkich długościach paznokci, a jedynie na tych długich. Z tego powodu dojście do wymarzonego kształtu niekiedy może wymagać stopniowego przejścia przez inne formy, które można zastosować również na krótkiej płytce.

Wyróżnia się następujące kształty paznokci:

  • migdałki - kształt przypominający prawdziwego migdała, zwężający się ku górze w łagodny, owalny sposób,
  • kwadrat - inaczej zwany również prostokątem. W przypadku tego kształtu górna krawędź powinna być równoległa do podstawy płytki w taki sposób, aby przypominała ona w jak największym stopniu prawdziwy kwadrat,
  • zaokrąglony kwadrat - wygląda tak samo, jak paznokcie kwadratowe, jednak jego boki zostały w delikatny sposób zaokrąglone,
  • szpic - znacznie bardziej strome ścięcie niż w przypadku migdałka; boki paznokcia zmierzają w stronę jego najdłuższego punktu po niemal prostej linii,
  • okrągłe - paznokcie okrągłe nieco przypominają migdał, jednak są one znacznie łagodniejsze i pozwalają na zastosowanie również przy bardzo krótkich paznokciach,
  • ballerina - kształt przypominający kwadrat, jednak zwężający się wraz z długością; wystająca krawędź jest znacznie węższa niż nasada paznokcia. Istnieje również modyfikacja tego kształtu wymagająca delikatnego ścięcia jego boków.

Istnieje także wiele innych kształtów paznokci, jednak powyższe są zdecydowanie najpopularniejsze. Na zdjęciach z manicure'owymi inspiracjami znaleźć można również inne, nieco mniej znane formy, takie jak imitacja szlifu kamienia szlachetnego o angielskiej nazwie edge oraz kształt przypominający ściętą szminkę. Wiele z niestandardowych form paznokci nie jest tak funkcjonalnych, jak te podstawowe, jednak na zdjęciach mogą one wyglądać naprawdę ciekawie.

Zmywacz do hybryd bez acetonu, czyli jak sciagnąć hybrydę? Opinie kobiet o zmywaczach do hybryd >>>

Paznokcie kwadratowe

Kwadratowe paznokcie to dosyć popularny kształt, który niestety nie pozwala na optyczne wyszczuplenie palców. Jest on jednak zdecydowanie najłatwiejszy do samodzielnego spiłowania. Wystarczy zadbać o to, aby górna krawędź była w pełni równa i równoległa do dolnej części paznokcia. Od kształtu ballerina paznokcie kwadratowe różnią się tym, że nie zwężają się one wraz z długością, a ich bok pozostaje równoległy do kierunku palca.

Paznokcie kwadratowe mogą mieć również liczne modyfikacje. Najpopularniejszą z nich jest prostokąt z zaokrąglonymi bokami, który stanowi również najbardziej funkcjonalny kształt. Jest on bowiem pozbawiony ostrych krawędzi haczących o różne przedmioty i niszczących się podczas codziennych czynności.

Paznokcie prostokątne

Paznokcie prostokątne nie różnią się niczym od tych kwadratowych. Jest to bowiem inna nazwa na taki sam, kanciasty kształt. Mogą one zatem podlegać dokładnie tym samym modyfikacjom, jak forma opisana wyżej. Oprócz zaokrąglonych boków, zdarza się również, że prostokątne paznokcie są przekształcane w szminkę, czyli kształt, w którym górna krawędź jest ścięta lekko pod kątem. Prostokątne paznokcie są również doskonałą bazą do stworzenia rzadkiego kształtu przypominającego wyszlifowany diament. W przypadku takiej formy należy ściąć dwa rogi prostokątnej płytki nie dochodząc do opuszka, jak ma to miejsce w przypadku szpiców, lecz pozostawiając kilka milimetrów odstępu.

Paznokcie ballerina

Kształt paznokci ballerina różni się od formy prostokątnej jedynie tym, że krawędź wystająca za opuszek jest znacznie węższa od nasady płytki. Jest to bardzo elegancki kształt, który nie pogrubia palców, a w przypadku dłuższej płytki może je dodatkowo wyszczuplać. Podczas piłowania paznokci w ballerinę warto pamiętać o lekkim zaokrągleniu krawędzi w taki sposób, aby nie przeszkadzały one podczas codziennych czynności.

Istnieje również bardzo popularna modyfikacja tego kształtu wymagająca ścięcia jego boków w nieco mniej łagodny sposób niż w przypadku zaokrąglonego kwadratu. Taka forma może jednak okazać się znacznie bardziej podatna na złamania i mniej wygodna niż klasyczna ballerina.

Standardowe paznokcie ballerina pozwalają na wykonanie na nich dowolnych zdobień. Są one nieco szersze niż klasyczne migdałki lub szpice, dlatego sprawdzają się one świetnie w przypadku poziomych pasków oraz znacznie bardziej rozległych, artystycznych motywów.

 

Paznokcie owalne migdałki

Paznokcie w kształcie migdała to zdecydowanie najpopularniejsza forma, która potrafi w ładny sposób wyszczuplić palce. Może być ona realizowana zarówno na średniej, jak i bardzo długiej płytce. W przypadku krótkich paznokci migdał zamieni się jednak w zwykły, okrągły kształt ze względu na zbyt małą odległość najdłuższego punktu od opuszka.

Aby samodzielnie spiłować paznokcie w kształt migdału, należy umiejscowić ich najdłuższy punkt na samym środku w taki sposób, aby uzyskana forma była w pełni symetryczna. Następnie należy piłować je za pomocą odpowiedniego pilniczka nieco po łuku, jednak w bardziej spiczasty kształt niż w przypadku paznokci okrągłych. Warto wzorować się na prawdziwych migdałach, a właściwie ich węższej końcówce.

Paznokcie w szpic

Paznokcie szpiczaste różnią się od migdałków głównie tym, że ich boki zmierzają w stronę najdłuższego punktu nie po łuku, lecz w linii prostej. W ten sposób powstaje dosyć ostra końcówka, która niekiedy może przeszkadzać podczas wielu codziennych czynności. Z tego powodu dobrym pomysłem może być delikatne zaokrąglenie tego punktu, co pozwoli na uniknięcie drapania własnego ciała podczas, na przykład, zakładania ubrań.

Paznokcie szpic to kształt sprawdzający się najlepiej na długiej płytce. W takiej sytuacji jest on również w stanie wyszczuplać palce niezależnie od zastosowanego koloru. Na bardzo krótkich paznokciach kształt ten nie wygląda zbyt dobrze, dlatego lepiej rozpocząć od klasycznej, okrągłej formy i z czasem przekształcać ją w migdała, a następnie szpic.