„Ferrari” – powstanie film o legendzie motoryzacji

Ferrari oznacza czerwony. Oznacza wyścigi. Doskonałość, luksus i wydajność. Mniej znany jest człowiek stojący za marką. Przez prawie siedemdziesiąt lat Enzo Ferrari stworzył imperium motoryzacyjne, które zdefiniowało świat samochodów o wysokich osiągach. Obok papieża Ferrari był najbardziej szanowanym człowiekiem we Włoszech. Ale czy był łagodnym „padrone”, uwielbianym przez światową prasę, czy też okazał bezwzględnym despotą, który doprowadzał swój personel na skraj szaleństwa, a kierowców wyścigowych jeszcze dalej? Biografia Brocka Yatesa przenika do świata Ferrariego i odkrywa prawdę o jego dziwacznych związkach, pracy z faszystami Mussoliniego i fanatycznej obsesji na punkcie prędkości.

Tymi słowami wydawca promuje książkę z 1991 roku „Enzo Ferrari: Man and Machine” autorstwa Brocka Yatesa. To właśnie w oparciu o ten tytuł powstał scenariusz do filmowej biografii słynnego kierowcy wyścigowego, konstruktora i twórcy pożądanej do dziś marki „supersamochodów”

Z przekazanych informacji wynika, że obraz ma opowiadać „prawdziwą historię Ferrariego” i pojawi się w nim wiele wątków, które do tej pory nie były znane szerokiej publiczności. Produkcja prawdopodobnie otrzyma tytuł po prostu „Ferrari”.

Oś fabularna będzie się skupiać na 1957 roku, gdy posypało się życie zawodowe i prywatne Włocha. Jego firma – w związku z nadmiernym inwestowaniem w wyścigi samochodowe – mierzyła się z kryzysem finansowym (była na granicy bankructwa), a prywatnie również nie było kolorowo. Żałoba po śmierci ukochanego syna Dino oraz rozpad małżeństwa Laurą Dominiką Garello Ferrari – to wszystko nałożyło się na siebie. Próbując uporać się z problemami, twórca Ferrari postanowił zaryzykować niemal cały swój dorobek, biorąc udział w historycznym, bardzo wymagającym rajdzie Mille Miglia...

fot. Getty Images

„Ferrari” – obsada i twórcy

Jak już wspomnieliśmy, w roli głównej wystąpi Adam Driver, nazwany przez Martina Scorsese „najlepszym aktorem jego pokolenia” (początkowo rolę miał dostać Hugh Jackman, ale z jakiegoś tajemniczego powodu do tego nie doszło). Na ekranie będą mu partnerować m.in. Penélope Cruz w roli Laury, żony Enzo oraz Shailene Woodley, która wcieli się Linę Lardi, czyli kochankę głównego bohatera.

Film wyreżyseruje czterokrotnie nominowany do Oscara Michael Mann, twórca kultowych filmów, takich jak „Zakładnik”, „Ostatni Mohikanin”, „Informator” czy „Miami Vice”. Reżyser napisał również scenariusz (we współpracy z Troyem Kennedym Martinem) do swej najnowszej realizacji. „Ferrari” nie będzie jego pierwszym dziełem dotyczącym motoryzacji. Był m.in. producentem wykonawczym filmu „Le Mans ’66” z 2009 roku z Christianem Balem i Mattem Damonem, o prestiżowym dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans we Francji w 1966.

Zobacz także:

Do swego najnowszego przedsięwzięcia Mann przymierzał się prawie dwie dekady. Jak wielokrotnie zwracał uwagę w rozmowach, jest ogromnym amatorem motoryzacji, a życiorys Enzo fascynuje go od dawna.

„Ferrari” – zdjęcia z planu

Wciąż trwają prace na planie filmowej biografii. Zdjęcia powstają we Włoszech, między innymi w regionie Emilia-Romania i prowincji Modena, z którego to pochodzi główny bohater. Na początku lutego 2023 do sieci trafiły pierwsze oficjalne fotosy, dokumentujące realizację projektu „Ferrari”Adam Driver, wcielający się w dojrzałego Enzo, jest niemalże nie do poznania. Został postarzony o aż 20 lat, ale w świetnie skrojonym garniturze i eleganckim płaszczu prezentuje się po prostu fenomenalnie. Zobaczcie!

fot. Storyteller, Fordward Pass, Moto Prod., Monolith

„Ferrari” – premiera w 2023 roku

Twórcy i twórczynie filmu „Ferrari” nie podali jeszcze precyzyjnej daty premiery  – wiadomo jednak, że jest ona planowana na 2023 rok. Gdy tylko pojawi się więcej szczegółów, oczywiście nie omieszkamy was poinformować.