Agat – znaczenie i pochodzenie

Co to jest agat? Pod tą tajemniczą nazwą kryje się wstęgowa odmiana chalcedonu. Samo słowo prawdopodobnie pochodzi od zlokalizowanej w południowej części Sycylii rzeki Achates, dziś znanej jako Dirillo. Różne źródła wskazują, że to właśnie tam znaleziono go po raz pierwszy. Inna teoria głosi, że wyraz "agat" nawiązuje do dobroczynnych właściwości kamienia, a swoje imię zawdzięcza greckiemu słowu agates - "dobry".

W starożytności agat "chronił przed złem", strzegąc ludzi przed niszczycielskimi żywiołami natury.

Agat występuje niemalże na całym świecie. Szczególnie duże ilości kamienia można znaleźć w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Urugwaju czy w Niemczech. Powstaje w wyniku wyjątkowo długiego procesu i w ściśle określonych warunkach. Puste przestrzenie w skałach osadowych muszą wypełnić się roztworami krzemionki. Zjawisko w dużej mierze determinuje późniejszy wygląd kamienia. Zachodzi z przerwami, a przez to agat przybiera różnorodne zabarwienie.

Agat obdarza dobrą energią i przywraca harmonię ducha. 

Nie ma wątpliwości, że agat przyciąga wzrok. W oczy rzucają się przede wszystkim charakterystyczne pręgi czy nietypowe ubarwienie - czasami kolorowe, innym razem szaro-bure. Jednak prawdziwa tęcza barw i wzorów uwidacznia się dopiero po jego rozłupaniu. Skomplikowany proces geologiczny, w którym powstaje agat sprawia, że kamień występuje w wielu ciekawych kształtach. Pod tym względem rozróżniamy:

agat gwieździsty,

agat mszysty,

agat obłokowy,

agat krajobrazowy,

agat wstęgowy.

Różne są także kolory kamieni. Najczęściej spotyka się agaty czerwone, niebieskie, zielone i różowe.

Agat kamień – rodzaje i właściwości

Agat jest znany jako kamień równowagi. Już od czasów starożytnych przypisuje mu się właściwości ochronne, działające w obszarze wszystkich czakr. Wywiera silny wpływ na trzy aspekty życia: fizyczny, intelektualny, duchowy. Ma moc zaprowadzania harmonii pomiędzy strumieniami energii yin i yang. Wspomaga medytację, a więc popycha rozwój duchowy, wpływa na zwiększenie samoświadomości, oraz pozwala patrzeć na świat z zupełnie innej, świeżej perspektywy.

Bez względu na rodzaj, agat najlepiej nosić na skórze, w biżuterii bezpośrednio leżącej na ciele.

Magiczna moc, którą emanuje agat, ma skłaniać do szukania nowych dróg i rozwiązań. Pomaga wyzbyć się wszelkich złych emocji, odnaleźć w sobie odwagę, by stawić czoła problemom. Poprawia koncentrację, ale też wspomaga analityczne procesy myślowe. Działanie zamkniętej w kamieniu energii zależy również od jego koloru. Każdy agat działa nieco inaczej. Jak wskazują specjaliści medycyny naturalnej, niektóre prozdrowotnie wpływają na ciało. Jednak ta zaleta nie znalazła potwierdzenia w przeprowadzonych badaniach naukowych. Lepiej potraktować ją jako ciekawostkę.

Jak działa każda odmiana agatu?

Agat niebieski - jego właściwości najbardziej cenią sobie artyści. Jak żaden inny kamień, pobudza kreatywność, inspiruje i wypełnia głowę pomysłami. Odstresowuje oraz stwarza miłą, przyjemną atmosferę do tworzenia. Jeśli położymy go pod poduszkę, zagwarantujemy sobie spokojny sen. Agat ma być pomocnym narzędziem w leczeniu schorzeń gardła, zębów i dziąseł.

Agat zielony - ta odmiana sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji. Ułatwia rozwiązywanie konfliktów i pomaga znaleźć wyjście z trudnych sytuacji. Przydaje się też w łagodzeniu stresu czy odnajdywaniu w sobie dobrej energii.

Agat różowy - kamień w tym kolorze ma wspomagać wrodzone predyspozycje do widzenia tego, co jest poza zasięgiem przeciętnych ludzkich oczu. Z jego właściwości korzystają przede wszystkim osoby obdarzone darem jasnowidzenia. Agat różowy pomaga również redukować stres i otwierać trzecie oko. Z nim stajemy się wrażliwi na potrzeby innych. 

Agat błękitny - to kamień dyplomacji. Jego moc sprawia, że komunikacja z innymi osobami staje się łatwiejsza. Osoby z otoczenia posiadacza kamienia nie tylko doskonale usłyszą przekaz, ale także bezbłędnie zrozumieją każde słowo. Energia błękitnego agatu pozwala odzyskać spokój i wewnętrzną harmonię.

Agat czerwony - ten kamień stymuluje odwagę i chęć działania. Pozwala odnaleźć w sobie spore pokłady pewności siebie. Agat czerwony obficie emanuje energią ochronną, zapewniającą poczucie bezpieczeństwa. Cenią ją osoby walczące z nałogami.

Agat ognisty - jego siła wynika z zawartej w nim energii ognia. Właściwości agatu ognistego wywierają wpływ na energię życiową, ułatwiając podążanie za swoimi pasjami. To amulet stworzony dla wszystkich marzycieli, którym trudno jest odnaleźć się w realnym świecie.

Agat muszlowy - ten rodzaj kamienia napełnia mądrością i taktem. Ułatwia konwersacje, wprowadzając do niej elementy klasy czy zrozumienia. Pomaga odnaleźć swoją życiową prawdę lub zaakceptować to, co niezmienne.

Agat kamień – cena, gdzie kupić?

Agat jest dostępny na portalach aukcyjnych oraz w punktach sprzedaży ozdób i biżuterii. Najładniejsze okazy znajdziemy jednak w sklepach specjalizujących się w sprzedaży minerałów, kamieni szlachetnych oraz półszlachetnych. Najczęściej można znaleźć go w formie surowej lub jako naszyjnik. Cena? Zależnie od wielkości i formy, od kilku do kilkudziesięciu zł. Biżuteria z agatem może kosztować nawet kilkaset złotych.