Szafir to szlachetna odmiana korundu – minerału będącego tlenkiem glinu. Jego twardość określana jest na 9 stopni w skali Mosha, co daje mu pozycję drugiego, najtwardszego – zaraz po diamencie – minerału na ziemi. Najbardziej znany jest szafir niebieski, znany także jako cejloński, za którego kolor odpowiedzialne są jony żelaza i tytanu. Szafiry wydobywane są w wielu regionach świata, między innymi na Sri Lance, w Kambodży, Indiach, Tanzanii, na Madagaskarze... Niewiele osób wie, że białe i przezroczyste szafiry występują w Polsce, na Dolnym Śląsku.

Szafir w pierścionku zaręczynowym - znaczenie i symbolika biżuterii z szafirem

Szafir od wieków uważany był za symbol wierności, czystości i skromności. Popularność zyskał, gdy książę Karol podarował go w pierścionku zaręczynowym przyszłej księżnej Dianie. Cena tego cacka skromna już nie była: duży niebieski kamień otoczony czternastoma diamentami to koszt 30 tysięcy funtów brytyjskich. Mimo że historia tego związku nie potoczyła się szczęśliwie, wydarzenie potwierdziło tylko prestiż kamienia.

Szafir to kamień, który często wybiera się na zaręczyny. Symbolizuje sprawiedliwość i prawdę, ma chronić przed nieszczęściami. Uważa się go za magiczny kamień ludzi zakochanych. Polecany jest przede wszystkim osobom, które chcą stworzyć związek partnerski oparty na solidnych podstawach. Chroni przed nieszczęściem i zapobiega popadnięciu w ubóstwo.

I nie ma znaczenia, czy szafir w pierścionku zaręczynowym występuje w roli głównej czy w towarzystwie innych kamieni. Taka biżuteria jest elegancka, a morski kolor sprawia, że pasuje niemal do wszystkiego. Ciekawym wyborem jest szafir gwiaździsty – niezwykle rzadki typ, w którym zauważalny jest niezwykły efekt optyczny, czyli asteryzm. Polega on na tym, że gdy szafir szlifuje się, promienie wiązki światła padające na jego powierzchnię rozpraszają się i odbijają wewnątrz. Dzięki uporządkowanym mikrostrukturom dostrzec można charakterystyczny refleks w formie wieloramiennej gwiazdy, zmieniającej swoje położenie wraz ze zmianą kierunku światła. Liczba ramion gwiazdy i ich kąt różni się w zależności od ułożenia mikrostruktur w krysztale. Podobne zjawisko występuje jeszcze w przypadku rubinów.

Rubin - symbolika. Co oznacza czerwony kamień szlachetny wykorzystywany w jubilerstwie?

Szafir – właściwości lecznicze

Podstawowa symbolika szafiru to miłość, czystość i prawda, jednak na tym jego znaczenie się nie kończy. Już w czasach starożytnych kamieniowi przypisywano sens magiczny. Według Persów zapewniał nieśmiertelność i wieczną młodość. Egipcjanie i Rzymianie uznali go za święty kamień sprawiedliwości. W starożytnej Grecji był to symbol boga Apolla. Noszono go podczas wizyt w Delfach, gdzie miał pomóc w dojrzeniu przyszłości. Również w kulturze Wschodu szafiry łączono z jasnowidzeniem. Dla buddystów były talizmanami przyjaźni, małżeńskiego szczęścia i pokoju. W średniowieczu wierzono, że chronią przed złymi duchami i urokami.

Szafirom od wieków przypisuje się też właściwości lecznicze. Zgodnie z wierzeniami zwalczać miały choroby pęcherza, nerek, serca oraz skóry. Uważano także, że osoby cierpiące na bezsenność i napięcia umysłowe powinny zaopatrzyć się w biżuterię z szafirem, gdyż koi on stany lękowe, napięcia oraz zaburzenia snu. Szafiry miały zresztą korzystnie oddziaływać na wszelkiego rodzaju problemy psychiczne.

Zobacz także:

Zobacz także:

Przesądy o perłach – czy perły przynoszą pecha? Dlaczego nie powinno się obdarowywać ukochanej osoby biżuterią z perłami?

Obietnica lepszego jutra w nowej kampanii Ania Kruk. Biżuteria już teraz może odmienić więcej niż stylizacje

Kolejna pozytywna cecha kojarzona z szafirem to mądrość. Kamienie te chętnie noszone były przez profesorów, a podobno także i samego króla Salomona – ucieleśnienie intelektu, rozwagi i sprawiedliwości. Szafir uznawano zresztą za kamień królewski. W średniowieczu wybierali go przedstawiciele wysokiego duchowieństwa: papieże, kardynałowie i biskupi. Jego zadaniem było zapobieganie złu i grzesznym pokusom diabła. Miał też chronić przed krzywdą i zawiścią, przyciągać dobro, spełnienie i łaskę. Niektórzy poza kulturą chrześcijańską upatrywali tu wpływu samego Saturna, który dzięki szafirowi miał być łaskawszy dla osoby go noszącej.

 

Przesądy o perłach – czy perły przynoszą pecha? >>>

Szafir - magiczne właściwości

Szafir pełni również ważną rolę w ezoteryce. Uznawany jest za kryształ transformujący, czyli mogący wywoływać energetyczne zmiany na danej płaszczyźnie. Za jego sprawą możliwa jest odmiana perspektywy, życiowej sytuacji czy relacji międzyludzkich. On także sprawia, że nosząca go osoba jest w stanie przeprowadzić metamorfozę samej siebie. Kamień pomaga więc w rozwoju i przerwaniu stagnacji. Jest doskonałym wyborem dla miłośników samorozwoju. Szafirom przypisuje się także zdolność uspokajania umysłu i odpędzania niechcianych myśli. Mają zwiększać zdolność skupienia na aktualnie realizowanym celu oraz wspierają pozytywne myślenie.

Barwa i odcienie szafirów

W zależności od koloru szafir sprzyjać może osobom spod różnych znaków zodiaku. Ten niebieski będzie dobrym wyborem dla Ryb oraz Strzelca. Żółte szafiry najodpowiedniejsze są dla Bliźniąt, Panny oraz Wagi, pomarańczowe zaś – dla Byka. Każdy z kolorów ma swoje określone właściwości.

  • Szafiry czarne – zapewniają koncentrację energii, ochronę i kontakt z ziemią, wpływają także na zaufanie względem własnej intuicji.
  • Szafiry niebieskie – podtrzymują trwanie w duchowości, uwalniają blokady i zapewniają siłę.
  • Szafiry indygo – zwiększają świadomość psychiczną i usuwają negatywną energię z aury.
  • Szafiry zielone – sprzyjają wierności, przynoszą uczciwość i lojalność.
  • Szafiry fioletowe – niosą ze sobą mądrość duchowego przebudzenia oraz pomagają w medytacji.
  • Szafiry pomarańczowe – przynoszą mądrość, kreatywność i zmysłowość, dzięki czemu sprawdzają się jako talizman artystów.
  • Szafiry różowe – usuwają blokady emocjonalne i przynoszą miłość.
  • Szafiry żółte – przyciągają bogactwo i zapewniają dobrobyt.
  • Szafiry białe – dają ochronę i usuwają przeszkody na drodze do osiągnięcia życiowego celu.

Niebieski szafir – znaczenie

Głęboki, niebieski kolor szafiru wyróżnia go spośród wielu innych kamieni. Nadaje mu świetlistość, wyraz i głębię, które już na pierwszy rzut oka wywołują pozytywną energię. W obiegowej opinii szafir kojarzony jest ze szczęściem, miłością, lojalnością, uczuciem oddania, ale także równowagą, troską o rozwój duchowy i pozytywną samooceną.

fot. Getty Images

Z ezoterycznego punktu widzenia niebieski szafir pomaga trwać na obranej ścieżce duchowej. Uwalnia blokady i usuwa przeszkody, zapewniając siłę do działania. Wyrównuje płaszczyznę duchową, mentalną i fizyczną, przynosząc tym samym poczucie spełnienia, wewnętrznej harmonii i spokoju duszy. Chroni też przed negatywną energią, przynosi obfitość. Obdarza mądrością, zwiększa intuicje oraz kreatywność. Często postrzega się szafir przez pryzmat korzystnego wpływu na psychikę: pomaga on wyjść ze spirali negatywnego myślenia oraz obniżonego nastroju.

Biały szafir – znaczenie

Biały szafir olśniewa patrzącego niemal diamentowym blaskiem. W złotnictwie wykorzystywany jest rzadziej niż niebieski odpowiednik, a mimo to warto zwrócić na niego uwagę ze względu na walory estetyczne oraz ciekawą symbolikę. Naturalny i nieostentacyjny sprawdzi się w zaręczynowej biżuterii jako symbol wierności i bajkowego życia. Wskazuje na oddanie drugiej osobie i miłość. W ezoteryce biały szafir to kamień ochronny. Usuwa przeszkody i pokusy oddalające od obranego celu. Wykorzystywany jest jako talizman.