Czy rubin to kamień szlachetny?

Rubin znaczenie związane ma z ogniem i szeroko rozumianą energią. To zasługa przede wszystkim jego koloru. Nazwa tego kamienia szlachetnego pochodzi od łacińskiego słowa „ruber” oznaczającego czerwień. Dzisiaj to jeden z najpopularniejszych i najcenniejszych kamieni wykorzystywanych do produkcji biżuterii. Wbrew pozorom, występuje w dość szerokiej kolorystyce: od jasnej, niemal różowej po ciemną, krwistą. Najcenniejsze złoża rubinu znajdują się w Birmie, gdzie pozyskuje się kamienie z delikatnym niebieskawym odcieniem. Uznawane są one za najpiękniejsze na świecie.

Rubiny są bardzo popularne w branży jubilerskiej. Ich barwa przyciąga wzrok i świetnie komponuje się zarówno w złotych, jak i srebrnych oprawach. Wysoka twardość oznacza trwałość i niezmiennie piękny wygląd nawet przy codziennym użytkowaniu. Rubin wykorzystywany jest do produkcji każdego rodzaju biżuterii: kolczyków, pierścionków, naszyjników. Jego właściwości fizyczne sprawiają, że to jedyny kamień szlachetny, którego używa się do produkcji zegarków mechanicznych, choć – ze względu na koszt – coraz częściej są to rubiny syntetyczne.

Szafir: symbolika, znaczenie i właściwości. Kogo możemy nim obdarować i jaka jest symbolika tego kamienia szlachetnego?

Rubin - symbolika w pierścionku zaręczynowym

Czerwony kolor rubinu od wieków symbolizuje miłość i pasję, nic więc dziwnego, że kamień ten cieszy się wciąż rosnącą popularnością wśród narzeczonych. W ludowych wierzeniach polecany był zresztą na dolegliwości sercowe także w sensie dosłownym, gdyż przypisywano mu działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Pierścionki zaręczynowe z rubinem postrzegane są jako wróżba nieskończonego uczucia i oddania, niegasnącej namiętności oraz szczęśliwego wspólnego życia. To ulubiony klejnot możnych zakochanych, występujący w kilku odcieniach: od delikatnego, pełnego dziewczęcego uroku różu po pełną namiętności purpurę. W biżuterii zaręczynowej kamień ten zestawiany jest z oprawą z żółtego lub białego złota. Pięknie prezentuje się w otoczeniu diamentów lub cyrkonii podkreślających dodatkowo jego barwę.

Rubin – właściwości

Rubin to kamień twardy i trwały, osiągający 9 stopni twardości w skali Mohsa. Po osadzeniu będzie świecić przez tysiące lat. Blask, oczywiście, też ma znaczenie, niewiele osób jednak wie, że aby osiągnąć taki efekt, rubin szlifuje się. Przed obróbką jest on matowy. Może mieć wiele odcieni: od delikatnego różu do namiętnej purpury. Kolor to efekt zawartości tlenku chromu, który występuje w małych ilościach w skorupie ziemskiej. Sprawia to, że rubin jest jednym z najrzadziej występujących kamieni. Rzadko tworzy też duże kryształy: znalezienie egzemplarzy powyżej 5 ct jest niecodzienne.

Przesądy o perłach – czy perły przynoszą pecha? >>>

Zobacz także:

Wspomniana rozbieżność kolorystyczna stanowi wskazówkę co do pierwotnego pochodzenia geograficznego danego kamienia. Jednymi z najcenniejszych są rubiny birmańskie – fioletowoczerwone, określane czasami jako kamienie w kolorze krwi gołębia. Z kolei rubiny wydobywane w Tajlandii są brązowoczerwone. Bardzo ciekawe są także rubiny gwiaździste, w których zachodzi niezwykły efekt optyczny, określany jako asteryzm. Polega on na rozproszeniu promieni wiązki światła padających na powierzchnię kamienia, a następnie odbiciu ich wewnątrz kryształu. Znajdujące się tam mikrostruktury dają efekt wieloramiennej gwiazdy na powierzchni kamienia.

Rubiny wycenia się inaczej niż diamenty. W przypadku diamentów znaczenie ma to, jak dobrze kamień był szlifowany. Przy barwnych kamieniach szlachetnych podstawowym kryterium jest żywość koloru klejnotu oraz jego czystość. W późniejszym użytkowaniu ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Biżuterię z rubinem najprościej jest czyścić miękką ściereczką przy użyciu ciepłej wody z mydłem. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych kosztowności, rubiny najlepiej jest przechowywać w osobnych pudełkach lub specjalnym etui, które zapobiega ocieraniu się lub drapaniu przedmiotów.W teorii tylko szafir i diament są na tyle twarde, by zarysować rubin, zawsze jednak lepiej jest się zabezpieczyć, tym bardziej, że rubin może z kolei porysować innej kamienie.

 

Biżuterię z rubinem poleca się zdejmować przed pracami domowymi, zwłaszcza tymi, które wykorzystują agresywne środki chemiczne, na przykład wybielacze. Jeśli biżuterii nie używamy w danym momencie, trzymajmy ją z dala od źródeł ciepła i światła słonecznego. Nie oznacza to, że nie można nosić rubinów latem – przeciwnie, są one bardzo trwałe.

Znaczenie rubinu

Kamienie szlachetne przez wieki stały się przedmiotem wielu mitów, podań i legend. Wiążą się one z symbolicznym i mistycznym znaczeniem klejnotów, a nawet ich właściwości leczniczych. Nic więc dziwnego, że w tej kwestii rubin nie jest wyjątkiem. Mimo że nie ma żadnych dowodów potwierdzających którekolwiek z niżej przytoczonych przeświadczeń, odkrywanie ezoterycznych cudów i dawnych przekonań nadal pozostaje inspirujące.

Instrukcje nakazywały nosić rubinową biżuterię po lewej stronie ciała, najlepiej w okolicach serca. Miało to zapewniać symboliczną ochronę posiadanego bogactwa, a w przyszłości jego pomnożenie. Od zawsze kamień ten utożsamiano zresztą z zamożnością i władzą, a w wielu kulturach uznawano za przynależny szlachcie, arystokratom oraz królom. Wierzono także w pozytywny wpływ rubinów na zdrowie, szczególnie w kontekście chorób serca i krążenia. Posiadanie ich przy sobie w czasie walki zabezpieczało rzekomo przed zranieniem.

Ciekawe są także ezoteryczne uwarunkowania tego kamienia szlachetnego. Rubin to energia i obfitość. Biżuteria go wykorzystująca pomaga walczyć z ograniczeniami, dodaje odwagi, wigoru i siły. Przyczynia się również do szybszego i trafniejszego odnalezienia właściwej drogi życiowej, ułatwiając odkrycie mocnych stron człowieka. Dodaje witalności i inspiruje do poszukiwania szczęścia. Przywraca balans i harmonię, wprowadza do egzystencji miłość, namiętność, pasję w znaczeniu seksualnym, ale i stałość uczuć w związku. Wspierające działanie rubinu polega między innymi na wypełnianiu pustych miejsc w polu energetycznym, co dodatkowo rewitalizuje w stanach zmęczenia i wyczerpania.

Nie sposób pominąć kwestii leczniczych właściwości rubinu – nigdy nie potwierdzonych, ale powtarzanych przez wieki. Ze względu na jego energię uważa się go za idealne wsparcie leczenia chorób związanych ze słabą cyrkulacja krwi oraz jej jakością. Mowa na przykład o anemii. Rubin działać ma na krew oczyszczająco. Pobudza jej krążenie, usprawniając procesy pozbywania się toksyn z organizmu. Przywraca także odpowiedni poziom cukru we krwi. Rubinowi przypisywano skuteczność w leczeniu gorączki i wewnętrznych infekcji. Miał także łagodzić bóle menstruacyjne i reumatyczne, stres, stany obniżonego nastroju.

Jaki znak zodiaku powinien wybrać rubin?

Rubin odgrywa także ważną role w astrologii. Jako szczęśliwy kamień przypisywany jest przede wszystkim Koziorożcom, którym daje siłę do działania i rozwagę w podejmowaniu trudnych decyzji. To także źródło mocy dla Barana. Niektóre horoskopy zodiakalne mówią o tym, że rubin to kamień osób urodzonych w lipcu, czyli Raków i Lwów. Zwyczajowo stanowi także doskonały prezent na 15. i 40. rocznicę ślubu. Nie oznacza to jednak, że inne osoby nie powinny go nosić. Wręcz przeciwnie: symboliczne działanie i zwyczajowe znaczenie pokazują przecież, że warto.

Czy rubin przynosi szczęście?

Rubin ma za sobą bardzo bogatą historię, co sprawia, że od wieków towarzyszy mu spora ilość folkloru, podań oraz legend. Już w starożytnym świecie wierzono, że kamienie te mogą pomóc przewidzieć przyszłość. Często noszono je także jako talizmany, chroniące właściciela przed chorobą lub nieszczęściem. Przekaz głosi, że wierzono, iż osoba nosząca rubin cieszyć się będzie miłością, przyjaźnią, energią, odwagą i pokojem. Przez stulecia ukształtowało się również przekonanie, że rubin wspiera psychikę, usuwa smutek, zapobiega koszmarom. Miał także chronić przed wieloma chorobami, a nawet – ze względu na swój kolor – powstrzymywać krwawienia i chronić przed stanami zapalnymi.