Filmy animowane kojarzą się na głównie z dzieciństwem – swoim albo naszego młodszego rodzeństwa. Potem w wielu przypadkach następuje okres, kiedy się ich wstydzimy, a oglądanie ich uznajemy za obciach. Zupełnie niesłusznie. Animacje to bowiem najbardziej uniwersalny gatunek filmowy pod słońcem. I jeśli przypomnimy sobie to, co godzinami sprawiało, że spędzaliśmy czas z nosem przyklejonym do ekranu, zdamy sobie sprawę, jak bardzo potrafią być wartościowe. Nagle okazuje się, że seans ulubionego filmu animowanego był cenniejszy, niż niejedna lekcja w szkole, gdyż uczył o empatii, czułości, przyjaźni czy odwadze w taki sposób, w jaki nie umiał nam tego przekazać niejeden nauczyciel.

Najlepsze animacje Disney i Pixar, które trzeba obejrzeć przynajmniej raz w życiu

Ekspertami od filmów animowanych są Disney oraz Pixar. To z ich stajni wywodzą się takie kultowe już tytuły, jak Król Lew – zarówno pierwowzór z 1994 roku, jak i animacja z 2019 roku, w w której swoich głosów użyczyli m.in. Beyoncé, Donald Glover czy Seth Rogen czy Toy Story – historia o zaradnych zabawkach z Chudym i Buzzem Astralem, która również doczekała się kilku odsłon, ostatniej w 2019 roku. Ostatnie lata przyniosły również kilka innych wybitnych produkcji, doceniane oscarowymi nominacjami, a w rezultacie samymi statuetkami. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem każdy powinien obejrzeć (przynamniej!) raz w życiu. I do końca tego życia będzie je pamiętać. 

Co w duszy gra (2020)

Co w duszy gra to nowość od Disney/Pixar. Jej twórcy, czyli odpowiedzialny za reżyserię Pete Docter oraz Mike Jones i Kemp Powers, z którymi Docter napisał scenariusz, próbują odpowiedzieć na pytanie skąd się bierzemy, co decyduje o naszej osobowości, czy z osobowością się rodzimy czy może nabywamy ją w trakcie życia. Rozterki głównego bohatera skłaniają również do refleksji na temat pasji oraz tego, że warto podążać za swoimi marzeniami. 

Joe Gardner nauczyciel muzyki, którego największą pasją jest jazz, otrzymuje życiową szansę: będzie mógł grać w najlepszym klubie jazzowym w mieście. Dosłownie jedno małe potknięcie sprawia, że przenosi się z ulic Nowego Jorku do Przedświatów – fantastycznego miejsca, w którym nowe dusze, zanim udadzą się na Ziemię, zdobywają swoje osobowości. Zdeterminowany by powrócić do swojego ziemskiego życia, Joe łączy siły z duszą 22, której zupełnie obce są uroki ludzkiej egzystencji. Kiedy Joe usilnie próbuje pokazać 22, dlaczego ludzkie życie jest wspaniałe, sam ma szansę znaleźć odpowiedzi na niektóre spośród najważniejszych życiowych pytań.

Coco (2016)

Coco to przepiękna i wzruszająca animacja, dzięki której można sporo dowiedzieć się o kulturze Meksyku i tamtejszych tradycjach związanych ze świętem zmarłych. A co za tym idzie – uzmysłowić sobie, jak ważne jest podtrzymywanie pamięci o bliskich, którzy już odeszli.

Bohaterem filmu jest Miguel. W jego rodzinie od pokoleń muzyka jest zakazana. Jednak Miguel marzy, by pójść w ślady swojego idola, wielkiego muzyka Ernesta de la Cruza. Zdesperowany chce udowodnić światu swój talent, a to – za sprawą serii przedziwnych wydarzeń – doprowadzi go do niezwykle kolorowej Krainy Umarłych. Po drodze spotyka uroczego oszusta Hectora. Wspólnie spróbują rozwikłać tajemnicę z przeszłości rodziny Miguela...

Vaiana: Skarb oceanu (2016)

Keira Knightely niechętnie pokazuje swoim córkom bajki Disneya, bo nie podoba jej się to, w jaki sposób ukazane jest tam szczęście głównych bohaterek. A dokładniej to, że jest uzależnione od mężczyzny. Jest za to wielką fanką animacji Vaiana: Skarb oceanu, której tytułowa postać to świetny wzór do naśladowania nie tylko dla najmłodszych kobiet. Vaiana we wzruszający sposób pokazuje, że warto brać sprawy w swoje ręce i walczyć o to, co jest dla nas ważne.

Główną bohaterkę jest Vaiana (a w oryginalnej wersji Moana), nastolatka, która, chcąc dokończyć dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję. Podczas podróży poznaje potężnego niegdyś półboga Maui. Od tego momentu wspólnie żeglują przez bezmiar oceanu, który nie szczędzi im karkołomnych przygód, obfitujących w spotkania z ogromnymi potworami.

 

W głowie się nie mieści (2015)

To animacja o mechanizmach ludzkiej psychiki w zabawnej formie. W głowie się nie mieści ma w sobie inteligentny humor i ciekawą akcję. Jeśli któryś rodzic nie wie, co dzieje się w głowie jego dorastającego dziecka, ten film zdecydowanie pomoże mu to zrozumieć.

Dorastanie bywa trudne, także dla Riley. Jak każdym z nas, bohaterką kierują uczucia: Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. Kiedy dziewczyna jest zmuszona porzucić swoje dotychczasowe życie na środkowym zachodzie USA, ponieważ jej ojciec dostał pracę w San Francisco, usiłuje dostosować się do nowej sytuacji. Chociaż Radość, najważniejsze uczucie, robi wszystko, by utrzymać pozytywną atmosferę, Riley nie jest łatwo odnaleźć się w nowym mieście, domu i szkole…