Film Disneya: Toy Story 4 (2019), reż. Josh Cooley

Fajny film Disneya to na pewno czwarta część porywającej opowieści wprost ze świata zabawek, czyli Toy Story. Ten ciekawy pomysł doskonale się sprawdził, rozbudzając zainteresowanie nie tylko wśród chłopców, którzy z zapartym tchem śledzili poczynania szeryfa Chudego, ale i dziewczynek, zafascynowanych rzeczywistością postrzeganą przez lalki i maskotki. W tej filmowej odsłonie losów sympatycznych zabawek Chudy cieszy się z tego, jaką rolę pełni w życiu małej Bonnie. Wcześniej opiekował się swoim poprzednim dzieckiem, Andym, ale przywykł do zmiany. Tymczasem wśród zabawek w domu dziewczynki pojawia się Sztuciek, własnoręcznie zrobiony przez Bonnie. To za jego sprawą wszyscy bohaterowie wyruszą na wyprawę, obfitującą w szereg przygód i niebezpieczeństw. Co więcej, będzie to okazja do odświeżenia pewnej dawnej znajomości. Czy zabawkom uda się wrócić?
 

Produkcja Disneya: Opowieść Wigilijna (2009), reż. Robert Zemeckis

Świąteczny czas to świetna okazja do oglądania zaległych animacji, zwłaszcza wpisujących się swoim charakterem w ten specyficzny klimat towarzyszący Bożemu Narodzeniu. Ten wigilijny film powstał w oparciu o ponadczasową opowieść napisaną przez Charlesa Dickensa. Idealny obraz na familijny, zimowy wieczór przedstawia historię Ebenezera Scrooge’a, starszego zgorzkniałego człowieka, dla którego najważniejsze są pieniądze. Jest kupcem, a Wigilię jak zawsze spędza w swoim sklepie. Nie przejmuje się zupełnie doniosłością chwili – zdecydowanie woli zająć się podliczaniem własnych zysków. Tej nocy jednak, wbrew swoim planom, nie będzie sam. Odwiedzą go bowiem trzy duchy, a wśród nich także postać jego dawnego wspólnika, które wpłyną na to, jak Scrooge postrzega świat. Czy zdołają go nakłonić do zmiany zachowania i przywrócą żar jego skostniałemu sercu?
 

fot. materiały prasowe

Stary i dobry film Disneya: Król Lew (1994), reż. Rob Minkoff, Roger Allers

Ten znany i polecany widzom w każdym wieku film animowany to prawdziwa klasyka. Król Lew to piękny obraz opowiadający o miłości, lojalności, zdradzie i przyjaźni zachwyca także wspaniale dobraną ścieżką dźwiękową. Film zaczyna się od przyjścia na świat Simby, syna Mufasy, będącego obecnym władcą Lwiej Skały. Młody lew chce być tak dzielny, jak jego ojciec, by w przyszłości stać się jego godnym następcą. Podpuszczony przez stryja Skazę, który marzy o przejęciu władzy nad lwią ziemią, wyrusza wraz z przyjaciółką, Nalą, na cmentarzysko słoni. Niestety, żadne z lwiątek nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne niebezpieczeństwo czeka na nich na niestrzeżonej ziemi. Co więcej, to dopiero początek kłopotów, z jakimi będzie musiał zmierzyć się Simba, przekonawszy się, że los bywa bardzo niesprawiedliwy. Czy zdoła stać się wspaniałym królem lwem, który uchroni swoje stado i inne zwierzęta przed podstępnym Skazą?
 

Zobacz także:

fot. materiały prasowe

Film Disneya dla dzieci: Kraina Lodu (2013), reż. Chris Buck, Jennifer Lee

Kolejny animowany film, który spodobał się wielu młodym odbiorcom. Kraina lodu jest szczególnie popularna wśród dziewczynek, choć historia jest na tyle porywająca, że nie pogardzą nią także chłopcy. Bajka przedstawia dwie siostry, księżniczki Arendelle, Elsę i Annę, które różnią się od siebie jak ogień i woda. W dzieciństwie obie były ze sobą bardzo blisko, jednak starsza, Elsa, posiadła magiczne moce i podczas jednej z zabaw przypadkiem skrzywdziła Annę. Od tamtej pory Elsa nie opuszczała swej komnaty, by w jakiś sposób zyskać kontrolę nad swoją siłą i tym samym nie skrzywdzić już nigdy nikogo więcej. Kiedy ma zostać królową, przypadkiem uwalnia swoją moc i tym samym doprowadza do wiecznej zimy. Przestraszona, nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i ucieka. Anna, chcąc, by pogoda wróciła do normalności, a siostra wreszcie poczuła się szczęśliwa, postanawia ją odszukać. Tym sposobem wyrusza na niebezpieczną misję, pośród zasp śniegu i lodowych brył. Po drodze spotyka pomocnego Kristoffa i jego przyjacielskiego renifera, Svena. W podróży będzie im też towarzyszył magiczny bałwan Olaf.
 

Animowany film Disneya: Coco (2017), reż. Lee Unkrich, Adrian Molina

To kolejny film, który będzie idealny do obejrzenia o każdej porze, a w szczególności z okazji dnia Wszystkich Świętych. Na uwagę zasługuje także wzruszająca piosenka Remember me, z którą kojarzona jest produkcja. Ten rodzinny obraz to opowieść o losach dwunastoletniego chłopca, Miguela. Bohater ma dość zaskakujący problem – otóż choć w jego mieście ze wszystkich stron wybrzmiewa muzyka, w jego domu jest ona surowo zabroniona. Zgodnie z tradycją, jego rodzina od pokoleń trudni się bowiem szyciem butów. Tymczasem Miguel uwielbia grę na gitarze, chciałby zresztą pójść w ślady swojego idola, wielkiego Ernesta de la Cruza. Kiedy jego instrument zostaje zniszczony, chłopiec postanawia pożyczyć gitarę wielkiego muzyka. Tym sposobem przenosi się do Krainy Zmarłych. Tam spotyka nie tylko swoją rodzinę, ale i Hectora, oszusta, który jako jedyny może mu pomóc w odkryciu sekretów, jakie skrywa jego rodzina. Czy muzyka to rzeczywiście coś, czego powinien za wszelką cenę unikać?
 

Film aktorski Disneya: Czarownica (2014), reż. Robert Stromberg

Dobry film dla nieco starszych dzieci, który świetnie przemówi także do dorosłych widzów. Inspirację dla tej historii stanowi bohaterka disneyowskiej wersji baśni o śpiącej królewnie, Diabolina. To właśnie ona, czyli tytułowa czarownica, grana przez Angelinę Jolie, sieje postrach wśród ludzi. Niegdyś była szlachetną, niewinną i dobrą dziewczyną, która opiekowała się swoją krainą oraz jej mieszkańcami. Jeszcze jako dziewczynka zaprzyjaźnia się z pewnym chłopcem, Stefanem (Sharlto Copley). Ten rozkochuje ją w sobie, a z czasem dokonuje potwornej zdrady, nie tylko łamiąc kobiecie serce, ale i pozbawiając ją tego, co najbardziej kocha. Oszalała z rozpaczy Diabolina poprzysięga zemstę dawnemu ukochanemu i ludziom. Kiedy Stefanowi udaje się zasiąść na tronie, czarownica zjawia się na chrzcinach jego córki i rzuca na nią klątwę. Nie wszystko jednak potoczy się tak, jak sobie zaplanowała.
 

Lista filmów Disneya: te również warto zobaczyć

Aladyn (1992), reż. John Musker, Ron Clements 

Kopciuszek (1950), reż. Hamilton Luske

Zakochany kundel (1995), reż. Hamilton Luske

Vaiana: Skarb oceanu (2016), reż. Ron Clements

Zwierzogród (2016), reż. Byron Howard

101 Dalmatyńczyków (1961), reż. Hamilton Lusk

• Król lew (2019), reż. Jon Favreau

• Bambi (1942), reż. Ben Sharpsteen, David Hand

• Herkules (1997), reż. John Musker, Ron Clements

• Mulan (1998), reż. Barry Cook, Tony Bancroft