Wzór do naśladowania: kto może być autorytetem?

Kiedyś za wzór do naśladowania uważano głównie ludzi popularnych, często posiadających władzę czy pieniądze. Takie osoby, dzięki posiadanej charyzmie, wciąż mogą wzbudzać podziw wśród społeczeństwa, mimo że nie zawsze kierują się systemem wartości podobnym do naszego.

Status społeczny, popularność czy stan konta są jednak nieistotne. Wzorem do naśladowania powinna być więc przede wszystkim osoba wysoce inteligentna, uczciwa i empatyczna. Ktoś, dzięki komu zyskujemy motywację do działania, samorozwoju i realizowania postawionych sobie celów. A co za tym idzie, autorytetem może być zarówno osoba z bliskiego otoczenia, jak i osoba powszechnie uważana za popularną – celebryci, artyści, politycy.

Jak dobrze zacząć nowy rok? Zapytaj eksperta! [Kącik Porad Glamour.pl] >>>

Wzór do naśladowania: zalety posiadania autorytetu

Osoba, którą uważamy za wzór do naśladowania może wnieść wiele dobrego do naszego życia. Przede wszystkim jest motywacją do realizowania naszych postanowień oraz wprowadzania zmian. Podziw dla kogoś jest często równoznaczny z tym, że podobają nam się nie tylko cechy charakteru, jakie posiada, ale również styl życia tej osoby. Często jest to odzwierciadlenie tego, jak same chciałybyśmy żyć. Obserwując, że komuś już udało się to osiągnąć może nas dodatkowo napędzać do działania i dążenia do celu.

Dzięki naszemu autorytetowi możemy również łatwiej pokonywać nasze własne słabości oraz poczuć, że odnalazłyśmy bratnią duszę – kogoś, kto kieruje się podobnymi zasadami, ma podobne cele i marzenia. Jego wypowiedzi potraktujemy jako wskazówki, dzięki czemu zmniejszy się nasze uczucie zagubienia i niezrozumienia przez innych. Można wręcz stwierdzić, że zyskujemy życiowego mentora, którego rola w naszym życiu ma naprawdę duże znaczenie.

Odkrywanie i nauka nowych rzeczy to kolejny pozytywny aspekt, który wynika z posiadania autorytetu. Osoba, na której się wzorujemy staje się naszą inspiracją na różnych płaszczyznach życia. Jeśli chodzi na siłownię, a my wcześniej tego nie robiłyśmy, to jest duża szansa, że również zaczniemy odbywać treningi i dzięki temu odkryjemy nową pasję. To samo dotyczy innych aktywności, jak np. nauki języków, kursów, kierunku studiów, nawyków żywieniowych.

Wzór do naśladowania: wady posiadania autorytetu

Wzór do naśladowania to nie tylko osoba, dzięki której doświadczamy jedynie przyjemnych sytuacji, uczymy się nowych rzeczy i z podniesioną głową realizujemy cele. Relacja z naszym wzorem może w łatwy sposób wymknąć się spod kontroli i stać się toksycznym związkiem, które same stworzyłyśmy w naszej głowie.

Naśladowanie jest czymś naturalnym, wykonywanym od urodzenia – coś, dzięki czemu uczymy się mniej lub bardziej skomplikowanych rzeczy. Łatwo jednak przekroczyć granicę i zapomnieć o tym, że każda osoba jest indywidualną jednostką, różniącą się od innych. Nie warto być czyjąś kopią, zawsze powinnyśmy podkreślać swoją wyjątkowość i działać w zgodzie z samą sobą.

10 najlepszych komplementów dla mężczyzny. Sprawdź, jakie komplementy lubią faceci >>>

Nakładanie na siebie za dużej presji w upodabnianiu się do naszego autorytetu również nie sprzyja dobremu samopoczuciu psychicznemu. Być może za autorytet postawiłyśmy sobie osobę wyjątkowo żywiołową i proaktywną – nie oznacza to jednak, że same również powinnyśmy żyć intensywnie. Tak samo będzie w przypadku, kiedy osoba, na której się wzorujemy jest typem spokojnej domatorki – nie powinno to nas spowalniać, jeśli same lubimy prowadzić nieco szybszy tryb życia. Takie działania byłyby sprzeczne z naszym temperamentem.

Czasami inspirujemy się nie do końca właściwą dla nas osobą. W świecie wzmożonej aktywności na portalach społecznościowych łatwo o obniżenie poczucia własnej wartości. Digital world przedstawia nam ludzi bez wad, którzy prowadzą idealne życie. Obserwując influencerki i influencerów często obsesyjnie pragniemy być tacy jak oni. Należy jednak pamiętać, że ich obiektyw pokazuje tylko to, na co przyjemnie się patrzy. W realnym świecie kadry nie zawsze są tak kolorowe i to właśnie czyni życie ciekawym.

Wzór do naśladowania: czy warto się na kimś wzorować?

Wzorowanie się na innych jest po części zapisane w ludzkiej naturze – przebywając w czyimś towarzystwie czy obserwując daną osobę często nieświadomie przejmujemy jej sposób wypowiedzi np. intonację oraz gesty i niektóre zachowania.

Inaczej jest jednak, kiedy świadomie naśladujemy osobę, która nam imponuje i do której chcemy się w jakiś sposób upodobnić. Takie działania wpływają wtedy nie tylko na zewnętrzne aspekty, ale na nasze postępowanie, sposób myślenia czy również system wartości. Dlatego warto za przykład stawiać sobie osoby o podobnych wartościach podobnych do naszych, czerpać od nich inspiracje. Jest to dobry sposób na rozwój własnego talentu, odnalezienie pasji czy dobre zmiany.

Zawsze powinnyśmy jednak pamiętać o słuchaniu intuicji oraz życiu w zgodzie z samą sobą. Wzorować się na kimś nie jest równoznaczne z byciem kopią tej osoby. Warto uczyć się od ludzi tego co najlepsze i poprawiać jakość życia tymi działaniami. Nie warto jednak robić coś na siłę lub na przekór sobie, tylko dlatego, że chcemy być podobni do naszego autorytetu.

Jak wybrać najlepszy wzór do naśladowania?

Najlepszy wzór do naśladowania to taki, od którego możemy się nauczyć czegoś nowego, czerpać inspirację, odnaleźć pasję, zmienić nawyki żywieniowe, a poglądy i zasady, jakimi kieruje się w życiu nie powinny radykalnie różnić się od naszych.

Na początku powinnyśmy zadać sobie pytanie dlaczego w ogóle poszukujemy kogoś, na kim możemy się wzorować. Jak już poznamy odpowiedź możemy pomyśleć czy wśród naszych bliskich jest ktoś, kto nam imponuje i motywuje do działania. Często nie dostrzegamy, że wzór do naśladowania jest blisko nas, a to może ułatwiać proces zmian, jakie w nas zachodzą dzięki naśladowaniu innych osób – poprzez bezpośrednią rozmowę, rady, wspólnie wykonywane aktywności.

Jeśli nie znajdujemy inspiracji od osób z naszego otoczenia, za wzór postawmy sobie osobę publiczną. Warunkiem jednak powinno być posiadanie podobnego podejścia do życia, poglądów oraz reprezentowania przez nasz autorytet cech pozytywnych i etycznych. Dzięki temu unikniemy rozczarowań, słuchając czy czytając wypowiedzi naszego autorytetu, które przecież powinny być dla nas wskazówkami i inspiracją. Dzięki wzorowaniu się na innych możemy stać się nie tylko lepszą wersją samych siebie, ale także autorytetem dla kogoś innego.