Oparzenia słoneczne na ustach to bardzo realny problem, na który mogłaś nawet nie zwracać uwagi. Temat jest jednak na tyle poważny, że warto poświęcić mu trochę uwagi i wziąć pod uwagę w swojej rutynie pielęgnacyjnej. Poparzenia słoneczne na ustach są nie tylko możliwe jeżeli nie stosujesz filtrów SPF, ale nawet bardzo prawdopodobne. Całe szczęście są nie tylko skuteczne sposoby leczenia ich, ale również możliwość zapobiegania. Balsamy do ust z filtrem SPF to kosmetyki, które załatwią sprawę.

Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna ust jest ważna?

Naszym ustom poświęcamy wiele uwagi, ale przede wszystkim w kontekście makijażu. Nakładamy na nie szminki, kredki i błyszczyki. Wybieramy kosmetyki, które dodatkowo uwydatniają wargi i sprawiają wrażenie, że są większe lub decydujemy się na zabieg, po którym faktycznie takie są. Natomiast ich pielęgnacja schodzi przeważnie na dalszy plan. Pomimo że pomadki ochronne nie są nam obce, to skupiamy się przede wszystkim na ich właściwościach nawilżających, które mogą mieć też szminki i inne produkty. Kwestia szkodliwego promieniowania UV wydaje się być całkiem pomijana. Z tego powodu tym razem głównym bohaterem artykułu staną się balsamy do ust z filtrem SPF. To właśnie one mogą skutecznie chronić wargi przede niepożądanym działaniem promieni słonecznych.

W rzeczywistości usta są jeszcze bardziej narażone na poparzenia słoneczne niż inne części ciała ze względu na wyjątkowy charakter skóry, z której składają się wargi. Z tego powodu z całą stanowczością warto podkreślać, że poparzenia słoneczne tej części twarzy to bardzo realny problem.

Usta mają cieńszą warstwę skóry w porównaniu z resztą skóry na ciele i bardzo mało melaniny, co nie pomaga w zapewnieniu naturalnej ochrony przed promieniami UV – powiedział dr Corey L. Hartman, dermatolog z Birmingham w stanie Alabama, w rozmowie z brytyjskim „Glamour”.

Oto zabawny fakt, którym możesz zadziwić swoich znajomych – dolna warga jest bardziej narażona na uszkodzenia spowodowane działaniem promieni słonecznych niż górna, ponieważ nos zapewnia pewną ochronę przeciwsłoneczną górnej wargi – dodał w tej samej rozmowie dr Nazanin Saedi, dermatolog z Filadelfii.

Jak wyglądają uszkodzenia słoneczne na ustach?

Pierwsze oznaki oparzenia słonecznego na ustach pojawiają się po około dwóch do pięciu godzin od silnej ekspozycji na słońce – powiedział dr Saedi. To, jak wyglądają oparzenia słoneczne, zależy oczywiście od stopnia uszkodzenia.

Objawy łagodnego przypadku mogą obejmować suchość, podrażnienie i zaczerwienienie. Jeśli twoje usta pasują do tego opisu, to po pierwsze zastosuj ulubiony produkt nawilżający. A po drugie zastanów się, czy czujesz ciepło promieniujące z ust, co jest wyraźną oznaką oparzenia słonecznego – powiedział dr Hartman. Jeśli cierpisz z powodu umiarkowanego lub poważnego oparzenia, objawy te nabierają tempa, mogą pojawić się nawet pęcherze, krwawienie, ból i wyjątkowa wrażliwość.

Jak w przypadku każdego oparzenia słonecznego, z bezpośrednimi konsekwencjami będziesz się zmagać od trzech do pięciu dni. A stan twoich ust może się pogorszyć, zanim się poprawi – kiedy warga się goi, martwy naskórek złuszcza się i odpada – powiedział dr Saedi, zaznaczając, że normalnym zjawiskiem (i w rzeczywistości oznaką gojenia) jest również pewne swędzenie w trakcie tego procesu.

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym ust? Balsamy do ust z filtrem SPF

Okazuje się, że wszystkim przykrym dolegliwościom związanym z poparzeniem słonecznym ust można zapobiec w prosty i szybki sposobów. Wystarczy, że regularnie stosujesz balsam do ust z filtrem SPF. Wprowadzenie go do rutyny pielęgnacyjnej wcale nie powinno być skomplikowane. Kiedy kończysz aplikację kremu do twarzy z filtrem SPF, pamiętaj o nałożeniu balsamu na usta. W sklepach znajdziesz wiele kosmetyków, które idealnie sprawdzą się w tej roli. Dostępne są w formie pomadki w sztyfcie lub w tubkach z bardziej płynnym balsamem. Pamiętaj, że sama obecność filtrów chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB nie wystarczy. Im wyższy wskaźnik tym lepiej. Minimum to balsam do ust z filtrem SPF 30, ale może być też z wyższym.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.