Bańki chińskie – historia w skrócie

Pierwsze wzmianki o bańkach do masażu pojawiają się na pieczęciach lekarskich oraz ilustracjach pochodzących ze starożytnych Chin, a dokładnie z około 3300 roku przed naszą erą. Później bańki zaczęli stosować Egipcjanie, Grecy oraz Rzymianie. Pierwotnie bańki wykonywane były z bambusa i służyły jedynie medycynie: przy leczeniu chorób płuc, infekcjach ropnych i leczeniu zastojów żylnych. W Średniowieczu bańki wykonywano ze szkła, drewna, rogów zwierząt, mosiądzu i blachy. Popularne stały się bańki mokre, czyli stawiane na uprzednio płytko naciętą skórę. Poszerzono zakres ich działania o leczenie stanów bólowych. W XIX wieku bańki powróciły do łask i były wykorzystywane do leczenia chorób: oczu, uszu, gardła, zapalenia płuc, zapalenia osierdzia, zapalenia wątroby i lumbago. W XX wieku popularność zyskały bańki gumowe, które służą do dnia dzisiejszego w szczególności do walki z cellulitem i nadprogramowymi złogami tkanki tłuszczowej.

Masaż bańką chińską – efekty

Bańki do masażu gumowe lub silikonowe stawiane są na zimno, bez użycia ciepła, ponieważ, dzięki swojej sprężystości, nie potrzebują podwyższonej temperatury, aby mogły się przyssać do ciała. Stawianie ich w punktach akupresurowych ma na celu wzmocnienie efektu leczniczego. Najczęściej stosuje się je w przypadku występowania:

 • częstych przeziębień,
 • nawracających zapaleń oskrzeli,
 • astmy,
 • stanów pourazowych,
 • stanów zwyrodnieniowych,
 • utraty jędrności skóry,
 • cellulitu.

Masaż bańkami poprawia ukrwienie, rozgrzewa, usprawnia przepływ chłonki przez naczynia limfatyczne, działa na zakończenia nerwowe, podnosi odporność oraz relaksuje. Dla kobiet zmagających się z nadprogramowymi kilogramami, cellulitem lub brakiem jędrności skóry ważne jest po jakim czasie widoczne są efekty masażu. Otóż pierwsze efekty masażu bańką chińską widać już po wykonaniu serii 10 zabiegów. Często po pierwszym masażu skóra staje się bardziej napięta i nawilżona. W przypadku masażu, którego celem są właściwości lecznicze, efekt można zauważyć już po pierwszym zabiegu.

Bańki chińskie na cellulit – czy działają?

Bańki chińskie od zarania dziejów były stawiane na plecy, na przeziębienie, bóle, czy zapalenie skrzeli. Sposób ten jest wykorzystywany od tysięcy lat, co niewątpliwie świadczy o dużej skuteczności tej metody. Bańki chińskie doskonale radzą sobie zarówno z cellulitem wodnym, jak i tłuszczowym. Podciśnienie wytworzone w bańce poprawia krążenie krwi i limfy. Zabieg sprzyja również rozbijaniu komórek tłuszczowych oraz przyspiesza ich metabolizm. Masaż bańką chińską pomaga w usuwaniu toksyn i nadmiaru wody z organizmu, sprawia, że skóra staje się napięta, sprężysta i jędrna. Masaż antycellulitowy i odchudzający bańką chińską będzie skuteczny jedynie jeśli będzie wykonywany właściwą techniką oraz przez odpowiednio długi okres czasu. Zaleca się, aby wykonać serię minimum 10 masaży w maksymalnych odstępach dwóch dni pomiędzy nimi. Długość zabiegu uzależniona jest od szerokości obszaru wybranego do jego wykonania, ale w uogólnieniu powinna wynosić od 15 do 60 minut. W kuracji domowej zaleca się, aby zakończyć masaż, gdy skóra przyjmie wyraźnie czerwony kolor. 

Masaż twarzy bańką chińską – krok po kroku

Masaż bańką chińską można wykonywać samodzielnie w domu oraz w niektórych salonach kosmetycznych. Rozpoczyna się go od nałożenia na skórę oliwki do masażu, ale doskonale sprawdzi się również tradycyjna oliwka dla dzieci. Na tak przygotowaną skórę nakłada się bańkę. Powinna ona być zassana na tyle mocno, aby nie odpadała i dawała możliwość ruchów. Z biegiem czasu bańki będą mogły być zasysane mocniej i na dłuższy okres czasu. Bańkę należy przesuwać w linii prostej lub okrężnymi ruchami w kierunku węzłów chłonnych. Masaż bańką chińską brzucha zawsze wykonuje się w kierunku ruchów wskazówek zegara, w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy trawienne. Początkowo masaż może wydawać się bolesny, ale z biegiem czasu skóra przyzwyczai się do tego rodzaju zabiegów. Naturalnym skutkiem ubocznym masażu są pojawiające się zasinienia oraz wybroczyny, które znikną po kilku dniach.

Bańki chińskie – opinie

Masaż bańką chińską posiada spore grono zwolenniczek, które go doceniają z uwagi na właściwości kosmetyczne, w szczególności: usuwanie cellulitu, redukcję tkanki tłuszczowej z brzucha, ud i bioder, zmniejszenie widoczności rozstępów, ogólne wymodelowanie sylwetki oraz redukcję trądziku. Bańki chińskie są w sanie wyeliminować problemy z bólami kręgosłupa, nerwowymi i migrenowymi, dolegliwości mięśniowe, płucne i problemy z ukrwieniem. Przeciwnicy baniek chińskich wskazują na szeroki zakres przeciwwskazań dla ich stosowania, bolesność masażu oraz jego wysoki koszt przy decydowaniu się na pomoc profesjonalisty. Często wskazywane są też zaczerwienienia oraz wybroczyny na skórze po postawieniu baniek.

Bańki chińskie – przeciwwskazania

Niestety masaż bańką chińską nie jest przeznaczony dla wszystkich. Istnieje szereg przeciwwskazań dla jego wykonania. Należą do nich w szczególności:

Zobacz także:

 • choroby nowotworowe,
 • stwardnienie rozsiane,
 • cukrzyca,
 • infekcje bakteryjne oraz wirusowe skóry,
 • hemofilia,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • choroby kardiologiczne,
 • cera naczyniowa,
 • bardzo delikatna skóra,
 • wysoka temperatura ciała,
 • menstruacja,
 • okres karmienia piersią,
 • ciąża.

Bańka chińska – cena

Dużą zaletą jest fakt, iż masaż można wykonywać samodzielnie. Bańki chińskie gumowe do domowego oraz profesjonalnego użytku można nabyć w sklepach medycznych, aptekach oraz niektórych supermarketach w cenie około 20 – 40 złotych. Koszt zakupu zestawu baniek chińskich do masażu twarzy to około 40 złotych. Jeśli zdecydujemy się oddać w ręce profesjonalisty, to za pojedynczy zabieg będziemy musiały zapłacić około 50-100 złotych. Cena będzie uzależniona od powierzchni ciała, którą będziemy chciały poddać masażowi oraz położenia i renomy salonu masażu.

Bańki chińskie na przeziębienie - czy warto z nich korzystać?

Bańki chińskie stały się popularne przede wszystkim za sprawą efektów, które dawały w kontekście poprawy wyglądu naszego ciała. Na tym jednak ich zalety wcale się nie kończą. Początkowo stosowano je głównie jako sposób walki z przeziębieniem. Ta metoda ma zwolenników i zwolenniczki także współcześnie. Bańki chińskie na przeziębienie to zatem nie tylko historia. Obecnie mogą być pomocne w leczeniu tych samych schorzeń, co przed laty. Chińskie bańki można stawiać nie tylko podczas walki z mocnym przeziębieniem, ale także przy zapaleniu oskrzeli i innymi problemami z chorami górnych dróg oddechowych. W przypadku wykorzystania baniek do walki z chorobą trzeba pamiętać o jednak ważnej kwestii. W tym konkretnym przypadku nie sprawdzą się bańki silikonowe, które używamy na zimno. Zamiast tego potrzebne będą szklane bańki ogniowe, które dodatkowo rozgrzeją ciało chorej osoby. Przed rozpoczęciem zabiegu trzeba pamiętać, że ta metoda wymaga znacznie większych umiejętności niż w przypadku baniek na zimno. Uprzednio należy przygotować nie tylko siebie, ale również odpowiednie akcesoria. Poza szklanymi bańkami będą potrzebne świeczki, spirytus, zapalniczka lub zapałki, drut (ok. 15cm), waciki, oliwka do ciała lub ewentualnie zamiennie z nią wazelina. 

Stawianie baniek na gorąco krok po kroku

 • wysmaruj skórę chorego oliwką
 • nasącz wacik spirytusem i przyczep go do drucika
 • podpal wacik i umieść go w bańce
 • nagrzaną bańkę przyłóż do ciała - dobrze rozgrzana powinna się od razu przyssać
 • postaw zaplanowaną ilość baniek
 • pozostaw bańki na ciele chorej osoby przez 10-15 minut