W końcu doczekałyśmy się czasów, w których Barbie zaczyna wyglądać normalnie i przypomina prawdziwe kobiety spotykane przez nas na co dzień. Firma Mattel, która produkuje te kultowe lalki powoli odchodzi od wykreowanych w latach 60. stereotypów (to właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze Barbie). Jednak ta rewolucja zaczęła się dopiero 3 lata temu, kiedy to w kolekcji oprócz „idealnych” wychudzonych zabawek, pojawiły się również takie, które są mniejsze i większe, czyli dokładnie takie, jak kobiety w normalnym życiu. Rzadko która z nas ma taką talię osy, którą Mattel propagował przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Teraz na szczęście wszystko się zmienia i marka idzie z duchem czasu (i odpowiada na rynkowe zapotrzebowanie), próbując przy tym bronić się przed wieloma oskarżeniami. Krytycy zarzucają Barbie promowanie zbyt idealnego ciała, co może prowadzić m.in. już w młodym wieku do zaburzeń odżywiania. Na szczęście w tym roku Mattel idzie o krok dalej i już wkrótce wypuści kolekcję lalek, które będą miały m.in. mniejszy biust czy szersze biodra. Pojawią się również Barbie z niepełnosprawnościami – jedna będzie jeździła na wózku inwalidzkim, a druga zamiast nogi będzie miała protezę!

Oprócz tego, w czerwcu tego roku do sklepów wejdzie nowa seria lalek Barbie Fashionistas. Jakiś czas temu firma wydała specjalne oświadczenie, w którym podkreśliła, że celem kolekcji jest zaprezentowanie wielowymiarowego obrazu piękna i mody. Barbie na wózku inwalidzkim jest też odpowiedzią Mattela na pojawiające się od wielu lat prośby o stworzenie takiej lalki. Przedsiębiorstwu zależało na tym, żeby wózek lalki był wiarygodny, dlatego w trakcie jego tworzenia konsultowali się z ULCA Mattel Children’s Hospital i ekspertami robiącymi takiego rodzaju sprzęty. Podobną strategię przyjęli przy tworzeniu protezy nogi Barbie. Przy tym modelu konsultowali się z 13-letnią Jordan Reevesen, która ma protezę na przedramieniu. Jej mama założyła organizację non-profit Born Just Right, która ma na celu pomoc niepełnosprawnym dzieciom. Razem z Mattelem Jordan zdecydowała o tym, by proteza nogi Barbie była zdejmowana – tak jak w normalnym życiu. 

Zobacz także: Barbie prezentuje nowe sylwetki Kena >>>
 

Jakie lalki Barbie pojawią się w kolekcji Barbie Fashionistas?

Oprócz Barbie z niepełnosprawnościami Mattel wypuści również lalki, które nie będą wyglądały tak „idealnie” (oczywiście aż zbyt idealnie) jak wcześniej. Pojawią się modele, które będą miały mniejszy biust, mniej podkreśloną talię czy szersze biodra. Bardzo cieszy nas to, że Mattel próbuje odejść od wykreowanych przed laty kanonów piękna, które potrafią wpędzić w kompleksy niejedną małą dziewczynkę, która bawi się ich lalkami. Firma zaczęła walczyć nie tylko ze stereotypami dotyczącymi wagi, ale również od kilku lat ich lalki można kupić w kilku odcieniach skóry. Rok temu pojawiła się również Barbie w hidżabie, która jest w dodatku umięśniona. Głównym motto marki jest hasło „możesz być kim chcesz”, które ma na celu pokazanie dziewczynkom i kobietom, że jeśli tylko chcą, mogą wykonywać każdy zawód, również taki który wydaje się być zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Tak oto wstała Barbie Prezydent, Barbie Lekarz czy Barbie Olimpijka, a z okazji Dnia Kobiet w ubiegłym roku Barbie wprowadziło specjalnie lalki „Shero”, inspirowane takimi kobietami jak Frida Kahlo czy Martyna Wojciechowska. Niezmiernie cieszymy się, że marka Mattel zaczyna odchodzić od wcześniej wykreowanych stereotypów i próbuje stwarzać lalki, które będą bliższe prawdziwemu życiu. Keep going!

O co chodzi w #BratzChallenge? To kolejne wyzwanie, które podbija Instagram >>>