Jaka jest symbolika róż?

Róże należą do najczęściej kupowanych kwiatów ciętych na świecie. Występują praktycznie na całym świecie, w ponad dwustu gatunkach, które różnią się od siebie kształtem, kolorem i zapachem pąków. Są cenione jako rośliny ozdobne, jednak za sprawą ich walorów są wykorzystywane także w kuchni i kosmetyce. 

Róże były doceniane już w czasach Starożytności, a Grecy i Rzymianie łączyli je z wyznawanymi przez siebie boginiami piękna, Afrodytą i Wenus. Ofiarowanie drugiej osobie bukietu róż było jednoznaczne z wyznaniem jej uczuć, zarówno tych romantycznych, jak i platonicznych, związanych z relacją przyjacielską lub więzami rodzinnymi. 

W obecnych czasach róże są kojarzone przede wszystkim z miłością, pięknem, namiętnością, wdzięcznością i oddaniem. Co ważne, symbolika, którą ze sobą niosą, może różnić się ze względu na kolor kwiatostanu. Róże w kolorze krwistej czerwieni będą przekazywały inną wiadomość niż te o śnieżnobiałych płatkach. O ile pierwsze najczęściej reprezentują silne uczucie romantyczne i pożądanie, białe róże symbolizują miłość bezinteresowną, pełną szacunku i oddania. 

Znaczenie kwiatów: co oznaczają białe róże?

Biała róża jest symbolem czystej, bezinteresownej miłości. Mówi o uczuciu uduchowionym, pozbawionym skaz i negatywnych emocji, takich jak zazdrość, zawiść czy niespełnienie. Sprezentowanie bliskiej osobie kwiatów róży w kolorze białym oznacza bezwzględną akceptację i szacunek. Róże w tej barwie są też symbolem wrażliwości, empatii, ciepła i oddania. 

Według niektórych tradycji i wierzeń biała róża zwiastuje długi, szczęśliwy związek, który jest w stanie przetrwać wszelkie przeciwności losu. To między innymi z tego powodu kwiaty w tym kolorze są bardzo często wybierane do bukietu ślubnego dla panny młodej. 

Białe róże: bukiet czy pojedynczy kwiat? 

Wybierając idealny bukiet prezentowy, często zastanawiamy się, z ilu kwiatów powinien być skomponowany. Czy białe róże mogą być wręczane pojedynczo, czy będą niosły za sobą lepsze przesłanie w bardziej strojnej formie? Tak naprawdę wszystko zależy od stopnia zażyłości, okazji a także naszych osobistych preferencji. Jeśli nie możemy zdecydować się na konkretną kompozycję, możemy posłużyć się zasadami często wykorzystywanymi przez florystów. 

Pojedyncza biała róża jest świetnym pomysłem na symboliczny prezent dla rodzica, przyjaciela lub naszej sympatii w początkowych etapach relacji. Duży, strojny bukiet z kwiatów w białym kolorze sprawdzi się przy większych okazjach, takich jak zaręczyny czy rocznica. 

Zobacz także:

Niewiele osób wie, że według mowy kwiatów, za każdą konkretną liczbą róż w bukiecie stoi odpowiednie przesłanie. Poniżej przedstawiamy przykładowe wiadomości, które może nieść za sobą liczba wręczanych w prezencie kwiatów: 

 • 1 róża: Wciąż cię kocham/Jesteś moją sympatią 
 • 6 róż: Chcę być tylko twój!
 • 9 róż: Bądźmy na zawsze razem. 
 • 15 róż: Przepraszam/Wybacz mi 
 • 20 róż: Moje uczucie jest szczere 
 • 36 róż: Na zawsze zapamiętam spędzone razem chwile 
 • 66 róż: Nasz romans był cudowny i wyjątkowy 
 • 99 róż: Obiecuję ci miłość i wierność do końca naszych chwil 
 • 101 róż: Jesteś miłością mojego życia 
 • 108 róż: Wyjdziesz za mnie? 
 • 123 róże: Nasza miłość jest odważna i pełna namiętności 
 • 999 róż: Będę kochać cię aż po grób! 
 • 1001 róż: Jestem wierny na zabój! 

Warto jednak pamiętać, że symbolika kwiatów nie zawsze musi być traktowana dosłownie. Piękne i pachnące białe róże są świetnym pomysłem na prezent, bez względu na okazję i stopień naszej zażyłości z obdarowywaną osobą.

Ile kosztują białe róże? 

Cena pojedynczej białej róży waha się w granicach 3 - 25 złotych, w zależności od odmiany i wielkości kwiatów, a także renomy i lokalizacji kwiaciarni. Najtaniej kupimy kwiaty w hurtowniach florystycznych i stoiskach przyulicznych.

Białe róże najczęściej osiągają najwyższą cenę na stronach internetowych działających jako tzw. poczta kwiatowa. Tego typu serwisy posiadają szeroką ofertę bogato zdobionych bukietów, za które zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. 

Białe róże na ślub i komunię 

Jak już zostało powiedziane, białe róże reprezentują czystą i szczęśliwą miłość. Dzięki swojej symbolice są często wybierane jako ozdoba podczas ślubu i komunii. 

Bukiet z białych róż jest popularną ozdobą dla panny młodej. Kwiaty w tej barwie idealnie podkreślają stylizacje z elementami bieli, różu, srebra i złota. Przyszłe mężatki często wybierają połączenie kwiatów o różnych barwach, na przykład bieli i jasnego różu. Bukiet może zostać stworzony z jednego rodzaju kwiatów lub ozdobiony mniejszymi pąkami, takimi jak gipsówka biała lub konwalie. 

O ile podczas ceremonii zawarcia małżeństwa białe róże najczęściej zdobią bukiet panny młodej, podczas uroczystości pierwszej komunii są zazwyczaj wplatane we włosy lub splecione w ozdobny wianek. Dzięki swojej barwie kwiaty świetnie wpisują się w estetykę wydarzenia, a wartości, które reprezentują, pasują do jego symboliki.

Białe kwiaty podobne do róż 

Białe róże to piękne kwiaty ozdobne, które sprawdzą się jako prezent lub dekoracja na praktycznie każdą okazję. Często zdarza się jednak, że wybierając motyw bukietu, mamy ochotę skomponować go z więcej niż jednego rodzaju roślin. Które z białych kwiatów przypominają białe róże i będą świetnie uzupełniać różany bukiet? 

Białe jaskry 

Białe jaskry to delikatne i kruche kwiaty, które dodają bukietom romantycznej otoczki. Wyglądem przypominają połączenie róży i piwonii, dlatego sprawdzą się w kompozycjach stworzonych z tych gatunków roślin. 

Eustoma 

Eustoma, nazywana inaczej irlandzką różą, to romantyczna i delikatna roślina o kielichowatych kwiatach osadzonych na długich i wąskich łodyżkach. Eustoma w białym kolorze jest symbolem czystości, czułości i niewinności. Coraz częściej zastępuje róże w bukietach i dekoracjach ślubnych, jednak sprawdzi się też w połączeniu z tymi kwiatami. 

Białe piwonie 

Białe piwonie to piękne rośliny o dużych i rozłożystych kwiatach. Są często wykorzystywane do tworzenia bukietów ślubnych, a ich symbolika jest związana z cnotą i nieśmiałością. 

Konwalie 

Konwalie to małe, białe kwiaty przypominające kształtem dzwoneczki, o bardzo intensywnym i charakterystycznym zapachu. Są oznaką pomyślności, młodości, niewinności i skromności. Mogą stanowić piękne uzupełnienie bukietu skomponowanego z białych róż. 

Gipsówka biała 

Gipsówka ma małe, drobne kwiatuszki, które są często wykorzystywane do ozdoby bukietów skomponowanych z większych pąków, na przykład róż. Biała gipsówka symbolizuje młodość i niewinność, jest często używana jako dekoracja podczas ślubów, wesel i pierwszej komunii.