Wczoraj (26 lutego)w swoich kanałach w social mediach Blake Lively i Ryan Reynolds, poruszeni sytuacją w objętej wojną Ukrainie, zadeklarowali pomoc finansową. Mianowicie mają zamiar podwoić każdego dolara, każdą kwotę wpłaconą na organizację UNHCR działającą przy ONZ wspierającą aktualnie ukraińskich uchodźców i ukraińskie uchodźczynie.

Ryan Reynolds i Blake Lively wspierają ukraińskich uchodźców i uchodźczynie

Jak podaje ONZ od momentu wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku, od kiedy wojska rosyjskie wkroczyły do Ukrainy z kilku kierunków, swoje domy, całe dotychczasowe życie zmuszone było pozostawić prawie 300 tysięcy ludzi: 160 tys. osób uciekło przed wojną w bezpieczniejsze rejony Ukrainy, a 116 tys. do krajów sąsiednich – przede wszystkim do Polski, ale także do Rumunii i Mołdawii. Tymczasem dziś Polska Straż Graniczna poinformowała, że do tej pory granicę z Polską przekroczyło około 200 tysięcy osób. Widzimy poruszając akty solidarności, ludzie organizują się oddolnie, robią zbiórki pieniędzy, ubrań, jedzenia, leków, sprzętu, zapewniają mieszkania, pracę, czekają przy granicy, by zapewnić transport uchodźcom i uchodźczyniom oraz zwierzętom.

Do tej sytuacji nawiązał w swoim tweecie Ryan Reynolds. „W ciągu 48 godzin niezliczeni Ukraińcy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i do ucieczki do sąsiednich krajów. Potrzebują ochrony” – napisał. Następnie zachęcił do wpłat na rzecz wspomnianej już organizacji wspierającej uchodźców i w imieniu swoim, i swojej żony Blake Lively zadeklarował podwajanie kwot, które zostaną przekazane. Podobna informacja pojawiła się na twitterowym koncie UNHCR. Z kolei Blake poinformowała o akcji na swoim instagramowym koncie. 

 

Gwiazdy na pomoc Ukrainie

Wśród zagranicznych gwiazd, które zdecydowały się wesprzeć Ukrainę, należy wymienić też aktora i reżysera Sean Penna, który pojechał do Kijowa, by dokumentować rosyjską inwazję i pokazać światu prawdę o wojnie, jaka toczy się w Ukrainie. Twórca spotkał się z ukraińskim prezydentem Zełenskim, jak i innymi urzędnikami.