Botoks to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, z którego chętnie korzystają Polki. Wokół tej metody pozbywania się zmarszczek, ale również leczenia niektórych chorób, urosło wiele mitów. Jak działa botoks, jakie są efekty i czy da się przeprowadzić zabieg w taki sposób, aby wyglądało to naturalnie? Rozmawiamy z lekarką medycyny estetycznej Karoliną Mołas z warszawskiej kliniki Molas Clinic i pytamy ją o wszystkie rzeczy, które należy wiedzieć przed zrobieniem botoksu. Zajrzyjcie poniżej. 

Botoks – co to jest i jak działa?

Profesjonalna nazwa botoksu to toksyna botulinowa, która jest neuromodulatorem. Ta substancja hamuje uwalnianie acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za impulsy między nerwami a mięśniami. Odpowiednia dawka botoksu zaaplikowana w miejsce nadmiernie aktywnego mięśnia powoduje ograniczenie jego aktywności. Co to oznacza? W profilaktyce zapobiegania starzenia się skóry, toksyna ogranicza działanie mięśni mimicznych – skóra przestaje się kurczyć, a więc zmarszczki mimiczne nie powstają, np. wtedy, gdy się uśmiechamy lub mrużymy oczy. 

Profilaktyka anti-aging to oczywiście tylko jedno z zastosowań botoksu. Substancję wykorzystuje się również do wygładzenia istniejących już zmarszczek: zmarszczki wokół ust, na czole („lwia zmarszczka”), kurze łapki wokół oczu, pod oczami, a także linie bliżej nosa, jak i również na szyi. Co więcej, botoks jest wykorzystywany w modelowaniu i wysmukleniu kształtu twarzy, ujędrnieniu wiotkiej skóry na szyi, podniesieniu opadających kącików ust. Za pomocą toksyny można również podnieść łuki brwiowe, a nawet koniuszek nosa. Możliwości jest naprawdę dużo, ale zabieg medycyny estetycznej należy dobrze przemyśleć i oczywiście skonsultować go ze sprawdzonym specjalistą. – Co bardzo ważne tylko lekarz ma prawo, wiedzę i kwalifikacje do wykonywania zabiegów z użyciem toksyny botulinowej. Należy zawsze pamiętać o tym, kierując się wyborem odpowiedniej kliniki – uczula dr Karolina Mołas.

Botoks – czy to bolesny zabieg?

Wokół botoksu urosło wiele mitów – w grę wchodzi strzykawka, dlatego wiele osób z góry zakłada, że ten zabieg boli. – Zabieg przy użyciu toksyny botulinowej jest praktycznie bezbolesny – wyjaśnia lekarka medycyny estetycznej. Odczuwanie wstrzykiwania botoksu to zazwyczaj delikatne ukłucie, u niektórych pacjentów w miejscu nakłucia może pojawić się niewielki siniak. Dlatego nie musicie stresować się tym, że botoks jest bolesny. Ale jeżeli mimo wszystko obawiacie się zabiegu, istnieje skuteczne rozwiązanie. – Pacjentki z absolutnie niskim progiem bólowym mogą oczywiście dla komfortu poprosić wcześniej o krem znieczulający – dodaje dr Karolina.

10 najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej >>>

Botoks – efekty. Czy to widać?

Efekt botoksu stosowanego w medycynie estetycznej to – w zależności od rodzaju zabiegu – wygładzenie zmarszczek, opóźnianie procesów starzenia i powstawanie zmarszczek mimicznych, wysmuklenie twarzy, likwidacja i ujędrnienie skóry na szyi oraz podniesienie kącików ust, brwi czy uniesienie nosa. Ile czasu utrzymują się efekty? – Efekty zabiegu utrzymują się zazwyczaj od 4 do 6 miesięcy. Czas ten jest indywidualny dla każdego pacjenta i zależeć może od bardzo wielu czynników, m.in. zdolności regeneracyjnych organizmu, trybu życia, aktywności fizycznej, wieku, okolicy zabiegowej, a także zastosowania się do zaleceń lekarza – tłumaczy dr Karolina Mołas.

Każdy z nas zna lub widział przypadki nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu przy użyciu botoksu lub przesadzeniu z jego ilością. Czy botoks jest widoczny? Umiejętnie zrobiony zabieg w odstępach czasu – nie. Jak skóra prezentuje się po botoksie? – Tuż po zabiegu z użyciem toksyny widoczne są na skórze przez kilka, kilkanaście minut niewielkie zaczerwienienia po ukłuciu igłą. Zatem osoba postronna nie jest w stanie zorientować się, że taki zabieg był wykonywany. Efekty po zabiegu pojawiają się i rozwijają w ciągu 3-5 dni, by po 14 dniach uzyskać pełna swą aktywność, to znaczy zablokować mięśnie okolicy poddanej zabiegowi – wyjaśnia ekspertka.

W jaki sytuacjach najlepiej zrobić botoks? – Toksyna wskazana jest u pacjentów z bogatą mimiką twarzy, dlatego też nie ma tu granicy wieku. Wszytko uzależnione jest od wskazań i potrzeb estetycznych pacjenta . Zdarza się, że u pacjentki około 30. roku życia obserwujemy tak głębokie zmarszczki mimiczne, że zdecydowanie kwalifikują się one do ostrzyknięcia toksyną. Z  kolei u innej osoby nawet po 50 roku życia, ze względu na bardzo słabą mimikę, taki zabieg może okazać się zupełnie zbyteczny i niewskazany – tłumaczy dr Karolina Mołas. Wszystko zależy więc od tego, czego oczekujemy od botoksu. Pamiętajmy jednak o umiarze – aby zabieg faktycznie był niewidoczny, musimy mądrze korzystać z rozwiązań medycyny estetycznej. 

Botoks – cena

Cena za zabieg z użyciem botoksu różni się w zależności od miejsca, które wybierzemy oraz od miejsca. Koszt waha się od 300 zł do 2000 zł. Średnia cena ok. 300 zł dotyczy mniejszych miejsc (np. podniesienie koniuszka nosa lub uśmiech dziąsłowy), cena oczywiście rośnie wraz z powierzchnią, którą chcemy ostrzyknąć toksyną. Za botoks na całą twarz, czyli zmarszczki pionowe i poprzeczne czoła oraz kurze łapki zapłacimy około 1200 zł.