Brwi – metoda piórkowa

Makijaż permanentny metodą piórkową, czyli microblading, wykonywany jest przy pomocy cienkiego piórka zakończonego sterylnym, jednorazowym ostrzem. Podczas zabiegu linergistka wykonuje drobne, podłużne nacięcia naśladujące kształt pojedynczych włosków brwi. Za ich pośrednictwem w warstwę kolczytą naskórka wprowadzany jest pigment. Po zagojeniu ranek, na skórze pozostaje rysunek do złudzenia przypominający delikatne włoski. Microblading pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu właśnie dzięki technice mikronacięć. Choć idea wprowadzania barwnika do warstw skóry przypomina klasyczny tatuaż, to głębokość usytuowania pigmentu powoduje, że decydując się na makijaż permanentny metodą piórkową, możemy liczyć na jego całkowite, naturalne usunięcie po około roku od zabiegu. I jest to korzystne, ze względu na zmieniającą się modę, a także nasze indywidualne podejście do kwestii makijażu, które również może ulec zmianie.

Brwi – metoda włoskowa

Tradycyjny tatuaż przypomina bardziej metoda włoskowa, starsza siostra microbladingu. W jej przypadku narzędziem wykorzystywanym do wykonania makijażu permanentnego jest igła, za pomocą której wprowadza się barwnik. Jednak mimo że brwi permanentne metodą włoskową są zdecydowanie bardziej trwałe od piórkowych, to i te bledną całkowicie zwykle po 3 latach. Jedynie w przypadku skóry suchej efekt może utrzymywać się do 5 lat. Oczywiście samousuwanie się makijażu permanentnego w każdym przypadku polega na tym, że zarówno wyrazistość kresek, jak i kolor stają się z czasem coraz mniej intensywne, aż zanikają całkowicie.

Makijaż brwi – która forma makijażu permanentnego jest najlepsza?

Mimo że najczęściej dziś wybieranymi przez kobiety metodami makijażu permanentnego są microblading oraz włoskowanie, niekiedy jeszcze wykonuje się makijaż permanentny polegający na cieniowaniu brwi. Efekt tej metody jest najmniej naturalny spośród wszystkich trzech, co nie oznacza, że dobrze wykonany makijaż permanentny polegający na cieniowaniu prezentuje się gorzej niż brwi piórkowe czy włoskowe. Po prostu łuki wyglądają jak po aplikacji cienia czy kredki, dlatego jeśli malujemy się na co dzień, możemy z powodzeniem zastosować również i ten sposób wykonania makijażu permanentnego brwi. Metoda włoskowa czy piórkowa nadaje się jednak lepiej, jeśli istotna jest dla nas poprawa rysunku lub zagęszczanie brwi.

Jak wygląda metoda piórkowa brwi?

Decydując się na metodę piórkową, zanim poddamy się zabiegowi, warto raz jeszcze przemyśleć, czy jesteśmy w pełni w stanie zaakceptować dwie najważniejsze konsekwencje naszego wyboru: zdecydowaną zmianę rysunku naszej twarzy oraz trwałość zmian. Oczywiście z czasem intensywność koloru oraz ostrość linii nieco się zatrą, makijaż nie będzie tak długotrwałey jak w przypadku brwi włoskowych, jednak warto pamiętać, że efekt utrzymuje się około roku (przy skórze tłustej zwykle nieco krócej, przy suchej – dłużej).

Jak zrobić brwi w domu? Podpowiadamy, jak je zapuścić i w jaki sposób zadbać o brwi >>>

Brwi – metoda piórkowa poprzedzona wywiadem

Każdy zabieg makijażu permanentnego metodą piórkową poprzedzony jest rozmową linergistki z klientką. Ma ona na celu po pierwsze dokładne ustalenie oczekiwań klientki oraz skonfrontowanie ich z możliwościami, jakie daje metoda, ale także wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Ponieważ microblading jest metodą inwazyjną, nie należy ich ignorować i informować kosmetyczkę o nieprawidłowościach czy dolegliwościach, o które pyta zgodnie ze stanem faktycznym.

Brwi permanentne metoda piórkowa – przeciwwskazania

Brak pytań o ewentualne stany chorobowe czy ciążę ze strony linergistki powinny być sygnałem do rezygnacji z zabiegu i przeprowadzenia go w innym miejscu, ponieważ świadczą o braku profesjonalizmu. Niezależnie od wywiadu, warto wiedzieć, że bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • infekcje bakteryjne, grzybicze czy wirusowe,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
  • przyjmowanie leków steroidowych,
  • spożycie alkoholu bezpośrednio przed zabiegiem.

Makijaż permanentny brwi metodą piórkową – jak wygląda zabieg?

Po przeprowadzeniu ankiety, stwierdzeniu braku przeciwwskazań przez kosmetyczkę i podpisaniu zgody na zabieg przez klientkę, linergistka przystępuje do znieczulenia okolic zabiegu. Najczęściej odbywa się to poprzez nałożenie na łuki brwiowe kremu znieczulającego zawierającego lidokainę.

Znieczulenie zaczyna działać po około 20 minutach. W tym czasie kosmetyczka przygotowuje narzędzia. Po upływie potrzebnego do zadziałania kremu czasu, kiedy brwi są już znieczulone, linergistka wykonuje za pomocą kredki lub nasączonej tuszem nici wstępny rysunek brwi zgodny z oczekiwaniami klientki oraz możliwościami technicznymi i związanymi z anatomią twarzy. Na tym etapie należy również wybrać kolor tuszu tak, żeby był identyczny z naturalnym lub jedynie nieco ciemniejszy. Istotne jest, żeby barwnik nie był za ciemny – zbyt jasne brwi można po zabiegu przyciemnić, natomiast rozjaśnić się ich już nie da.

Po akceptacji rysunku wstępnego, kosmetyczka przystępuje do pracy. Właściwy zabieg trwa od 20 do 30 minut i po tym czasie zwykle zostaje zakończony.

Metoda piórkowa brwi a gojenie się łuków po zabiegu. Zabieg microbladingu jest metodą inwazyjną, zatem na widoczne rezultaty należy poczekać do chwili zagojenia się ranek i odpadnięcia strupków. Po wizycie w gabinecie kosmetycznym, przez kilka dni może się utrzymywać zaczerwienienie łuku brwiowego, które powinno zaniknąć po tym okresie samoistnie. Kolejno pojawiają się niewielkie strupki – nie można ich oczywiście zdrapywać, żeby nie powstały w tych miejscach blizny. Po około 3-4 tygodniach łuki są całkowicie zagojone. Po tym czasie następuje zwykle wizyta kontrolna, w trakcie której wykonywane są ewentualne drobne poprawki.

Makijaż brwi metodą piórkową – cena. W zależności od lokalizacji salonu, doświadczenia linergistki oraz trudności rysunku, który zależy od regularności, gęstości oraz stanu fizycznego naszych brwi, cena za zabieg waha się od 500 do około 1200 zł. Niższa jest w mniejszych miejscowościach, natomiast wyższa – w dużych miastach. Warto wspomnieć, że microblading jest metodą doskonałą do odtworzenia brwi po ich utracie w wypadkach czy w związku z chemioterapią, co ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale również terapeutyczne.

indywidualne podejście do kwestii makijażu0

Podobnie jak przy innych zabiegach kosmetycznych, również w przypadku makijażu permanentnego brwi metodą piórkową, opinie pań, które wypróbowały tę metodę są zróżnicowane. Pomijając popełniane przez linergistki błędy techniczne, które niestety się zdarzają, najczęściej zadowolone z zabiegu są kobiety oczekujące naturalnego, prawie niewidocznego rezultatu polegającego na korekcie kształtu czy zagęszczeniu brwi. Mniej pozytywnie o microbladingu wypowiadają się panie, które spodziewały się bardziej spektakularnych efektów – intensywności i wyrazistości rysunku. Często również krytyka metody dotyczy jej krótkotrwałości, przy czym zarzuty te najczęściej nie padałyby, gdyby kobiety były przez kosmetyczki rzetelnie poinformowane przed zabiegiem o tym, że microblading to metoda półtrwała.

indywidualne podejście do kwestii makijażu1

Linergistki spotykają się niekiedy z wątpliwościami pań związanymi z nazewnictwem. Okazuje się, że panuje dość powszechne przekonanie o tym, iż microblading oraz metoda piórkowa to dwa różne zabiegi, a zatem i odmienne efekty uzyskane w konsekwencji ich zastosowania. Być może wynika to z faktu, że rzeczywiście rezultaty tego samego zabiegu prezentują się różnie u poszczególnych pacjentek. Spowodowane jest to jednak rozbieżnościami w rysunku oraz gęstości włosków, a także ich naturalnej grubości i kolorze, a nie odmiennością stosowanych metod. Microblading brwi, czyli w dosłownym tłumaczeniu „mikroostrzowanie” to po prostu angielska nazwa zabiegu, który w Polsce przyjęło się nazywać metodą piórkową, zapewne dlatego, że nacięcia wykonywane nożykiem przypominają kształtem stosinę ptasiego pióra.

indywidualne podejście do kwestii makijażu2

Metoda piórkowa, mimo że zaliczana do permanentnych sposobów wykonania makijażu, określana jest często mianem zabiegu półtrwałego. dzieje się tak za sprawą stosunkowo krótkiego czasu utrzymywania się efektów barwnika w porównaniu do metody włoskowej czy cieniowania. Ładny i wyrazisty rysunek utrzymuje się na brwiach około roku, przy czym jest to czas średni, statystycznie obliczony dla cery normalnej. Przy tłustej skórze ulega skróceniu do około 9 miesięcy, natomiast przy cerze suchej – nawet półrocznemu wydłużeniu. Jest to więc zabieg doskonały dla pań decydujących się na trwały makijaż po raz pierwszy, żeby utwierdzić się w słuszności podjętej decyzji, a także w przypadku konieczności zastosowania rozwiązania tymczasowego – choćby po chemioterapii, do momentu odrośnięcia naturalnych brwi.

indywidualne podejście do kwestii makijażu3

Makijaż permanentny w okresie gojenia wymaga nieco uwagi. Przede wszystkim przez kilka dni po zabiegu nie należy łuków brwiowych przemywać wodą z mydłem, a nawet czystą wodą. Nie można również stosować kosmetyków do makijażu w tej partii twarzy. Zrezygnować trzeba też z opalania, sauny, pływalni, intensywnego uprawiania sportu (pot z czoła, który zatrzymują brwi, ponieważ taka jest ich naturalna funkcja, może zniszczyć efekt zabiegu). Okolice brwi należy smarować przed każdym wyjściem z domu kremem z wysokim filtrem, oraz maścią łagodzącą np. z pantenolem.