Wbrew pozorom body positive nie jest niczym nowym. Ruch ten powstał w latach 60. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Jego głównym celem było oswajanie z tematem otyłości, a także okazywanie wsparcia osobom, które borykały się z tym problemem. Przez lata ewaluował. Teraz polega przede wszystkim na promowaniu cielesnej różnorodności. Propagatorki oraz propagatorzy ruchu body positive przypominają, że wszystkie ciała zasługują na szacunek, że każda / każdy z nas jest wyjątkowa / wyjątkowy i może czuć się piękną / pięknym. I to niezależnie od wagi, koloru skóry, poziomu jej jędrności czy gładkości, włosów na nogach albo ich braku. Osoby, które wspierają ruch body positive, są obecne w mediach społecznościowych, na czele z Instagramem, gdzie przez lata promowano wyidealizowany, a co za tym idzie: nierealny obraz ciała. Gdzie ich szukać? Wskazujemy ciałopozytywne profile, które uwielbiamy i (naszym zdaniem) warto obserwować

Body positive na Instagramie. Gdzie szukać treści na ten temat? 

Wiele użytkowniczek i użytkowników Instagramu (oraz innych aplikacji) często nie zdaje sobie sprawy z tego, że zdjęcia czy filmy, które tam oglądamy, mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. A to za sprawą odpowiedniej pozy, ustawienia aparatu, światła i / lub retuszu, które mają sprawić, że wygląda się lepiej (pamiętajmy, że dla każdego oznacza to coś innego). Promowanie jednego – ściśle określonego, a zarazem niemożliwego do osiągnięcia wizerunku może być krzywdzące, jak również niebezpieczne. Może prowadzić do zaburzeń odżywiania i innych problemów. 

Na szczęście coraz większą popularność konta na Instagramie, które pokazują prawdziwe ciała. Nie wstydzą się tego, jak wyglądają – nawet, jeśli nie wpisują się w tak zwany kanon urody. Przypominają, że różnorodność jest piękna, a zarazem bardzo potrzebna, że warto budować relację z własnym ciałem i doceniać to, co dzięki niemu jesteśmy w stanie osiągać każdego dnia. Jednocześnie nie mówią innym, jak powinni wyglądać albo w jaki sposób dbać o siebie. Co więcej, pozwalają zrozumieć, czym właściwie jest body positive. To dobrze, bo, jak się okazuje, wiele osób wciąż mylnie definiuje to zjawisko. 

W naszej galerii (na górze strony) znajdziesz ciałopozytywne profile na Instagramie, które naszym zdaniem warto obserwować. Wśród nich treści od propagatorek ruchu body positive z Polski, a także z innych państw. Warto również wspomnieć, że treści związane z pozytywnym podejściem do własnego ciała oraz promowaniem cielesności czekają na ciebie również na oficjalnym profilu @glamourpoland na Instagramie.