Ciekawe seriale – Czarnobyl (Chernobyl), 1 sezon

Zaczynamy od naprawdę mocnego tytułu. Czarnobyl to historia o pełnej poświęcenia walce grupy ratowników, którzy chcą uchronić Europę przed skutkami jednej z największych katastrof naszej ery. 26 kwietnia 1986 roku doszło do eksplozji reaktora w położonej na terenie ZSRR elektrowni jądrowej. Radioaktywny opad skaził tereny Ukrainy, Rosji i Białorusi, a skutki tej tragedii dotarły też do Europy Środkowej (w tym także do Polski), Zachodniej i krajów skandynawskich. 
 

fot. materiały prasowe


Rdzeniem fabuły niezwykle wciągającego miniserialu są losy kilku postaci. Walerij Legasow (Jared Harris) jest radzieckim fizykiem jądrowym i członkiem komisji, której zdaniem jest określenie przyczyn awarii reaktora. Borys Szczerbina (Stellan Skarsgård) to zastępca przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR i przewodniczący rządowej komisji ds. Czarnobyla. Ulana Khomyuk (Emily Watson) ekspertką w dziedzinie fizyki jądrowej, która stara się dociec prawdy na temat katastrofy. Serial przedstawia tę historię od chwili porannej eksplozji, aż po kolejne miesiące. 

Czarnobyl można obejrzeć na platformie HBO GO.


Seriale podobne do „Emily w Paryżu”, które warto obejrzeć >>>
 

Ciekawe seriale – Breaking Bad, 5 sezonów

Teraz coś z innej beczki. Breaking Bad to świetny amerykański dramat kryminalny, którego głównym bohaterem jest schodzący na złą drogę nauczyciel chemii.

Zobacz także:

Walter White (Bryan Cranston) mieszka w Albuquerque, w stanie Nowy Meksyk. Spokojny nauczyciel chemii wiedzie niezbyt zamożne, za to szczęśliwe życie u boku żony Skyler (Anna Gunn) i niepełnosprawnego syna Waltera Juniora (RJ Mitte). Gdy pewnego dnia dowiaduje się, że cierpi na raka płuc i zostały mu najwyżej dwa lata życia, dociera do niego, że nie stać go na leczenie. Nie chcąc zostawiać najbliższych z długami, postanawia ,,dorobić na boku".
 

fot. materiały prasowe


Przypadkiem spotyka swojego byłego ucznia Jessego Pinkmana (Aaron Paul), który produkuje i sprzedaje metamfetaminę. White proponuje mu spółkę - wykorzystując swoje umiejętności i wiedzę chemiczną, ma wytwarzać najlepszy towar na rynku. Rolą Pinkmana ma być pomoc w produkcji i dystrybucja narkotyków. To, co dla skromnego nauczyciela miało być formą finansowania zabezpieczenia rodziny, szybko staje się jego sensem życia i spełnieniem dawno zapomnianych ambicji. White szybko zdobywa uznanie w branży, a każdy sukces ma wielu wrogów. W świecie przestępczym staje się znany jako Heisenberg - bezwzględny król narkotykowego podziemia. 

Breaking Bad można obejrzeć na platformie Netflix

Ciekawe seriale – Zadzwoń do Saula (Better Call Saul), 5 sezonów (nadal w produkcji)

Spin-offy zwykle można porównać do niezbyt urodziwych i niekoniecznie inteligentnych dzieci pięknych i genialnych rodziców. Całe życie spędzają w cieniu bardziej utalentowanego rodzeństwa i od czasu do czasu zyskują nieco dzięki popularności swoich braci i sióstr. W tym przypadku jest inaczej. Zadzwoń do Saula z całą pewnością nie jest brzydszym bratem Breaking Bad, którym rodzice niekoniecznie chcą się chwalić w towarzystwie, przeciwnie. Na temat wyższości jednego serialu nad drugim można dyskutować godzinami, a i tak żadna ze stron sporu nie będzie w stanie podać logicznego argumentu, który mógłby przechylić szalę racji na jej korzyść.
 

fot. materiały prasowe


Akcja serialu rozgrywa się na przestrzeni 6 lat poprzedzających wydarzenia z Breaking Bad. W tym czasie losy głównego bohatera stopniowo zaczynają się przeplatać z innymi postaciami z kultowego serialu. Jimmy McGill (Bob Odenkrik) jest utalentowanym prawnikiem, któremu jednak brakuje szczęścia. Przez całe życie pozostaje w cieniu swojego starszego brata Chucka (Michael McKean) - mężczyzny obdarzonego nie tylko genialnym umysłem prawniczym, ale i klasą oraz taktem, czego ewidentnie brakuje Jimmy'emu. Bracia nie dogadują się zbyt dobrze, ale gdy starszy z dwójki rodzeństwa zaczyna cierpieć na chorobę psychiczną, Jimmy ani myśli go opuszczać. Pewnego dnia Chuck doprowadza do sytuacji, w której młodszy z braci McGillów zostaje wykreślony z palestry. Jimmy stara się odzyskać uprawnienia, ale ten proces trwa aż 2 lata. W tym czasie łapie się różnych przedsiębiorczych zajęć, stykając się przy tym z podejrzanymi typami. Zanim wróci na salę sądową jako adwokat, całkowicie przewartościuje swoje życie

Zadzwoń do Saula można obejrzeć na platformie Netflix.


Lubisz „Seks w wielkim mieście”? Te (podobne) seriale też warto obejrzeć >>>
 

Ciekawe seriale – House of Cards, 6 sezonów

Polityka na najwyższych szczeblach władzy od zawsze jest tematem ewidentnie kontrowersyjnym. Właśnie w takiej konwencji – kontrowersji i skandali - utrzymany jest serial House of Cards.

Gdy kandydat partii, do której należy senator Francis Underwood (Kevin Spacey) wygrywa wybory prezydenckie, ambitny polityk zostaje pominięty przy obsadzaniu obiecanej mu funkcji sekretarza stanu. Underwood, mimo pozornego spokoju, rozpoczyna intrygę, której celem jest obalenie przywódcy najpotężniejszego mocarstwa. W swojej prywatnej zemście nie przebiera w środkach, a do celu dochodzi po trupach, dosłownie i w przenośni. Pomaga mu jego żona Claire (Robin Wright). Wkrótce bezwzględny polityk wspina się na sam szczyt władzy. 

House of Cards można obejrzeć na platformie Netflix
 

fot. materiały prasowe

Ciekawe seriale – Narcos, 3 sezony

Nasza następna propozycja to niezwykle wciągający dramat kryminalny. Narcos opowiada historię jednego z najpotężniejszych bossów narkotykowego świata - Pablo Escobara. 

Bezwzględnego przywódcę narkotykowego kartelu poznajemy jako oddanego rodzinie mężczyznę. Escobar (Wagner Moura) nie jest jednak typem faceta, który 8 godzin każdego dnia spędza w pracy. Kolumbijczyk buduje potężne narkotykowe imperium, a jego wpływy zaczynają się rozrastać. Wkrótce kartel z Medelin staje się najpotężniejszą organizacją przestępczą, a jej baron zarabia dziesiątki milionów dolarów na handlu kokainą. Władze USA zrobią wszystko, by zakończyć przestępczy proceder. Do Kolumbii wyruszają dwaj agenci, których zadaniem jest rozbicie kryminalnej siatki.  

Narcos można obejrzeć na platformie Netflix.
 

fot. materiały prasowe

Ciekawe seriale – Miasteczko Twin Peaks (Twin Peaks), 2 sezony

W zestawieniu ciekawych seriali nie mogło zabraknąć absolutnej klasyki. Amerykański thriller buduje napięcie już od pierwszego odcinka i skutecznie utrzymuje je aż do końca. 

Tytułowe miasteczko wydaje się być senną, położoną w malowniczej scenerii osadą, a jego mieszkańcy - spokojnymi ludźmi, których życie toczy się w typowym dla małych miast wolnym tempie. Okazuje się jednak, że pod widoczną na pierwszy rzut oka wierzchnią warstwą kryją się mroczne sekrety. Gdy w mieście zostaje znalezione ciało nastoletniej Laury Palmer (Sheryl Lee), sprawą zaczynają interesować się służby federalne. Do Twin Peaks przyjeżdża agent Dale Cooper (Kyle MacLachlan). Prowadzone przez niego śledztwo wyraźnie odbiega od schematycznego dochodzenia.   

Miasteczko Twin Peaks można obejrzeć na platformie HBO GO.
 

fot. materiały prasowe


Najlepsze seriale o LGBTQ poleca krytyczka filmowa i popkulturowa Kaja Klimek >>>
 

Ciekawe seriale – Stranger Things, 3 sezony (nadal w produkcji)

Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu łączy w sobie elementy science fiction, dramatu i horroru. Początkowo może wydawać się, że Stranger Things to produkcja skierowana typowo do młodzieży, ale to pozory. Każdy odcinek przenosi widza (także tego starszego) do świata magii, rządowych spisków i intryg. 

W niewielkim Hawkins w tajemniczych okolicznościach znika Will Byers (Noah Schnapp). W mieście zaczynają się gorączkowe poszukiwania. Po pewnym czasie odnalezione zostają zwłoki. Matka Willa  Joyce (Winona Ryder) – nie wierzy, że to ciało jej syna, podobnie jak najbliżsi przyjaciele chłopca – Dustin (Gaten Matarazzo), Mike (Finn Wolfhard) i Lucas (Caleb McLaughlin). Lokalny szeryf Jim Hopper (David Harbour) – nadużywający alkoholu mężczyzna po przejściach – odkrywa, że zamiast Willa pochowano kukłę. Wkrótce ma się okazać, że cała sprawa ma drugie, mroczne dno.

Stranger Things można obejrzeć na platformie Netflix