Boli mnie głowa i nie mogę spać, chociaż dokoła wszyscy już posnęli - śpiewa Maciej Maleńczuk w utworze „Ostatnia nocka”. Ta znana z anten radiowych piosenka huczy nam w głowie niemal za każdym razem, gdy zegar wybija nieprzyzwoicie późną godzinę, a my wciąż przewracamy się z boku na bok i liczymy, jak boleśnie mało czasu zostało nam do momentu, gdy odezwie się dźwięk niemiłosiernego budzika...

Szkodliwe nawyki, przez które nie możesz zasnąć

Jeśli nie znasz przyczyny swojej bezsenności, a może ich być naprawdę wiele, to koniecznie zacznij od sprawdzenia, czy nie popełniasz jednego z kilku częstych błędów, które powodują trudności w zasypianiu.

Jedzenie

Zgodnie z zasadami higieny snu, ostatni posiłek w ciągu dnia powinno się jeść nie później niż 2-3 godziny przed pójściem spać. Obfita, tłusta kolacja zjedzona na chwilę przed wskoczeniem do łóżka spowoduje, że twój organizm bardziej niż na wyciszeniu, odpoczynku i regeneracji, skupi się na... trawieniu. Nawet więc jeśli uda ci się zasnąć, jakość takiego snu niestety wcale nie będzie zadowalająca. Rano najprawdopodobniej obudzisz się więc z odczuwalnym zmęczeniem. Nic w tym jednak dziwnego, skoro w nocy zamiast odpoczywać, tak naprawdę twoje ciało intensywnie koncentrowało się na kolejnych procesach zachodzących w układzie pokarmowym.

W tym miejscu należy również wyraźnie zaznaczyć , że zaśnięciu nie sprzyja także druga skrajność, czyli układanie się do snu w momencie, gdy odczuwamy głód. Eksperci podkreślają, że znacznie lepiej jest spożyć małą przekąskę na 45 minut przed pójściem do łóżka niż robić to z silnym uczuciem ssania w żołądku.

Niebieskie światło

Ostatnie rzeczy, jakie robisz przed snem to siedzenie z nosem w ekranie smartfona, surfowanie w internecie oraz przeglądanie serwisów społecznościowych i ulubionych aplikacji? To niedobrze. Monitory do komputera, wyświetlacze telefonów i ekrany LCD emitują światło o barwie niebieskiej, czyli w spektrum podobnym do światła dziennego. To niestety może spowodować zaburzenie naturalnego dla człowieka dobowego rytmu, gdy organizm sam wie, kiedy ma spać, a kiedy czuwać.

Temperatura

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną problemów ze snem jest także nieodpowiednia temperatura panująca w sypialni lub innym pomieszczeniu, gdzie akurat dane jest nam akurat ułożyć się do snu. Częstym błędem popełnianym przez masę ludzi, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, jest zbyt mocne ogrzewanie. Optymalna temperatura do spania mieści się bowiem w przedziale od 16 do 19 stopni Celsjusza.

Sposoby na bezsenność

Na wstępie należy zaznaczyć, że bezsenność to poważne zakłócenie stanu zdrowia i stanowi odrębną jednostkę chorobową. Jeśli więc zła jakość snu, trudności w zasypianiu, wybudzanie się w trakcie snu lub wczesne przebudzanie się utrzymują się przez dłuższy czas, to należy zgłosić się do lekarza. Bezsenność może być bowiem objawem depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej i innych zaburzeń związanych z psychiką. To jednak nie wszystko. Może bowiem także wynikać z szeregu chorób somatycznych problemów ogólnomedycznych, takich jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze i problemy z tarczycą.

Zobacz także:

Jeśli problemy ze snem zdarzają ci się jedynie sporadycznie, możesz jeszcze przed konsultacją z lekarzem spróbować kilku sprawdzonych metod ułatwiających zasypianie i wyraźnie poprawiających jakość snu.

Przygotowanie sypialni

Poza tym, że w sypialni powinna panować odpowiednia temperatura, warto także zadbać o to, aby przede wszystkim była dobrze przewietrzona i zaciemniona. W szybkim zaśnięciu pomaga także położenie się świeżej i wygodnej pościeli. Nie zapominajmy też o tym, co podarowała nam sama Matka Natura. Poduszkę można bowiem dodatkowo spryskać naturalnymi olejkami eterycznymi ułatwiającymi zasypianie, np. z drzewa sandałowego, lawendy, geranium czy bergamotki.

Zioła

Naturalnymi środkami uspokajającymi i nasennymi są popularne zioła, które znajdziecie w każdej aptece czy nawet osiedlowym sklepie. Są to: melisa, rumianek, szyszki chmielu, lawenda, werbena cytrynowa, kozłek lekarski oraz –choć ta nazwa nie brzmi zachęcająco – męczennica.

Napary i herbaty z tych roślin nie tylko pomagają zasnąć, ale posiadają szereg innych dobroczynnych właściwości. No i świetnie smakują.

Relaksująca kąpiel

W ułatwiającym zaśnięcie wyciszeniu i relaksie w godzinach wieczornych pomóc może także spokojna, ale stosunkowo krótka i niezbyt gorąca kąpiel w wannie. Pomoże ci ona uspokoić twój zestresowany organizm i lepiej przygotować się do snu.

CBD

Lecznicze olejki konopne z kannabidiolem robią w ostatnim czasie prawdziwą furorę. Choć badania nad ich działaniem i wpływem na organizm człowieka wciąż trwają, to nie da się zaprzeczyć, że o pozytywnym wpływie stosowaniu olejków CBD, m.in. właśnie na problemy ze snem, z roku na rok przekonuje się coraz więcej osób.