Za co odpowiada czakra korony?

Zacznijmy od definicji. Czakra (w sanskrycie ćakra czyli okrąg, koło) to miejsce w naszym organizmie, w którym krzyżuje się spora ilość „dróg” energetycznych. W danym obszarze gromadzi się energia, nazywana praną. Wyróżniamy 7 podstawowych czakr:

Czakra korony w sanskrycie nosi nazwę Sahasrara, czyli tysiąc. Jej symbolem jest kwiat lotosu składający się z tysiąca płatków, a kolorem jasny, świetlisty fiolet, uzupełniany bielą. Czakra korony jest łącznikiem pomiędzy wyższą, „boską” energią, a wszystkim, co ludzkie i przyziemne. Znajduje się na czubku głowy i odpowiada za zrozumienie świata i innych osób, spojrzenie w głąb siebie, odkrywanie sensu istnienia. Jest połączona z równowagą i naszym intelektualnym potencjałem.

Jak objawia się zablokowana czakra korony?

Zablokowana czakra korony daje nam o sobie znać przede wszystkim poprzez problemy z komunikacją ze światem zewnętrznym. Możemy zauważać obniżenie nastroju, zamknięcie się w sobie, strach przed interakcją z innymi osobami. Blokada energii może powodować też zmniejszenie samooceny i pewności siebie, poczucie samotności i wyobcowania i niezrozumienia. Długotrwałe bagatelizowanie tych objawów może prowadzić do poczucia bezsensu i kłopotów ze znalezieniem życiowego celu.

Czakra słabo rozwinięta (niska ilość energii w czakrze)

Niski poziom energii w czakrze korony objawia się w postaci poczucia bezsensu i przybicia. W tym przypadku nie masz najmniejszej chęci do rozwoju swojej sfery duchowej, nie wierzysz w poprawę sytuacji, czujesz zagubienie w materialnym świecie. Czakra słabo rozwinięta jest często związana z zaburzeniami lękowymi.

Czakra nadaktywna (zbyt wysoki poziom energii w czakrze)

Czasem zdarza się, że czakra staje się nadaktywna z powodu przyblokowania się w niej zbyt dużej ilości prany. Jesteśmy wtedy niezwykle przytłoczeni fizycznością i cielesnością, nasze życie przestaje nam wystarczać i zaczynamy mieć obsesję na punkcie doświadczeń mistycznych. Choć nadaktywność czakry występuje rzadziej niż jej niedoczynność, ten stan jest równie niedobry dla równowagi naszego organizmu.

Nieprawidłowe funkcjonowanie czakry korony może wpływać też na dolegliwości zdrowotne takie jak:

  • nerwica,
  • depresja,
  • zawroty głowy,
  • problemy z pamięcią,
  • kłopoty z zasypianiem,
  • choroby układu nerwowego.

Czakra korony: jak ją na co dzień wzmacniać?

Technikami wykorzystywanymi do wzmacniania czakry korony są wizualizacja, medytacja, afirmacja, ćwiczenia oddechowe i mantry. Według zwolenników systemu czakr każdy z tych sposobów pozwala na kontrolowanie obszarów energetycznych w naszym ciele. Jeśli nauczymy się to robić w odpowiedni sposób, będziemy w stanie zapewnić płynny przepływ energii pomiędzy wszystkimi czakrami. Dzięki temu osiągniemy energetyczną harmonię i równowagę, i będziemy w stanie w pełni wykorzystywać potencjał naszego organizmu.

Zobacz także:

Dobrym sposobem na wzmacnianie czakry korony jest też regularna praktyka jogi. Ważne, aby podczas ćwiczeń skupić się przede wszystkim na pozycjach, które mają pozytywne działanie na ten obszar energetyczny w ciele. Pomogą asany takie jak:

  • Śirszasana (stanie na głowie),
  • Padmasana (pozycja kwiatu lotosu),
  • Supta Baddha Konasana (pozycja leżąca z odpowiednim ułożeniem nóg),
  • Salamba sarvangasana (leżenie przerzutne, świeca).

Każda z powyższych asan pozwala nam na osiągnięcie korzystnego energetycznie ułożenia ciała, dzięki czemu umożliwia harmonijne funkcjonowanie czakr. Musimy jednak pamiętać, że są to pozycje dla osób średnio-zaawansowanych i zaawansowanych. Nie należy wykonywać ich samodzielnie bez doświadczenia w praktykowaniu jogi!

Jak odblokować czakrę korony?

Jeśli często narzekasz na niechęć, zmęczenie i uczucie wyobcowania, możliwe, że twoja czakra korony jest zablokowana. Aby pozbyć się blokady energetycznej, musisz wdrożyć do swojej codzienności wcześniej wspomniane praktyki, takie jak: medytacja, afirmacje, wizualizacje czy asany jogi. Jako że czakra korony jest związana z naszym potencjałem intelektualnym, w jej odblokowaniu mogą pomóc też nauka i zdobywanie wiedzy, na przykład poprzez czytanie książek lub słuchanie wykładów.

Musimy pamiętać, że czakra korony to ostatni ważny punkt energetyczny w naszym ciele, a jej osłabienie może wynikać z blokad pozostałych czakr. Najlepiej podejść do tematu całościowo i skupić się na osiągnięcie harmonii we wszystkich ośrodkach energetycznych ciała.

Czakra korony: kryształy i kamienie

Aby zachować równowagę czakry korony, warto wdrożyć na co dzień techniki takie jak medytacja, wizualizacja czy praktyka jogi. Sposobem na ochronę i wzmocnienie tego obszaru może być też praca z odpowiednimi kryształami. Jakie wybrać kamienie dla czakry korony?

Ametyst

Ametyst to kryształ o głębokim, fioletowym kolorze. Podnosi poziom wibracji osoby, która go nosi, rozwija intuicję, przywraca spokój i równowagę. Ametyst otwiera umysł na nowe możliwości, zwiększa kontrolę nad płynnością emocji. Jest “łącznikiem” pomiędzy czakrą korony i czakrą trzeciego oka.

Kryształ górski

Kryształ Górski równoważy energię ciała, duszy i umysłu. Ma silne działanie neutralizujące i oczyszczające, harmonizuje przepływ energii pomiędzy wszystkimi czakrami.

Kamień księżycowy

Kamień księżycowy jest kryształem odpowiedzialnym za wewnętrzną przemianę duchową. Poprawia intuicję, uspokaja, przynosi równowagę emocjonalną. Harmonizuje czakrę korony, ułatwia przepływ energii w ciele.