Za co odpowiada czakra splotu słonecznego? 

Czakra (z sanskrytu ćakra czyli koło, okrąg) tym pojęciem określane jest w tradycji hinduistycznej wysokoenergetyczne miejsce w ciele, w którym krzyżuje się wiele kanałów energetycznych. Za sprawą tego w danym obszarze gromadzi się energia (prana) o specyficznej wibracji.

Wyróżniamy 7 podstawowych czakr: 

W sanskrycie czakra splotu słonecznego to Manipura, czyli świetlisty klejnot. Jej symbolem jest kwiat lotosu o dziesięciu płatkach, przedstawiany w żółtym, energetyzującym kolorze. Żywiołem powiązanym z czakrą współpracy jest ogień. To energetyczne „zagłębie” odpowiada za utrzymanie balansu między sferą umysłową i emocjonalną. Wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie i jak radzimy sobie w sytuacjach stresowych. Odblokowana, zdrowa czakra splotu słonecznego jest charakterystyczna dla osób charyzmatycznych i popularnych, takich, które są dla innych autorytetem. 

Jak objawia się zablokowana czakra splotu słonecznego? 

Zablokowana energia czakr może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. I nadmiar, i niedobór energii będą niekorzystnie odbijać się na naszym organizmie, jednak mogą objawiać się na różne sposoby. 

Czakra splotu słonecznego w niedoborze charakteryzuje się objawami takimi jak: 

 • spadek motywacji, brak chęci do działania, 
 • obniżenie poczucia własnej wartości, 
 • długotrwały lęk i niepokój, 
 • niezdrowa potrzeba walidacji z zewnątrz, strach przed byciem ocenionym, 
 • dolegliwości fizyczne, na przykład alergie, przemęczenie, przewlekły stres. 

Nadmiar w czakrze splotu słonecznego może spowodować: 

 • wybuchowość i brak kontroli nad emocjami, 
 • tendencję do wpadania w złość, 
 • agresję i impulsywność, 
 • problemy z koncentracją, nerwowość, 
 • roztargnienie, 
 • egocentryzm, egoizm, 
 • problemy natury fizycznej, takie jak wrzody żołądka czy cukrzyca. 

Jak odblokować czakrę splotu słonecznego? 

Jeśli zauważasz u siebie wymienione objawy, a niekorzystny dla twojego organizmu stan utrzymuje się przez dłuższy okres, jest szansa, powodem może być blokada czakry splotu słonecznego. Najlepszym sposobem na pracę z tym miejscem energetycznym w ciele jest zastosowanie jednej z poniższych technik:

Zobacz także:

 • medytacja, 
 • afirmacja
 • joga, 
 • rytuały, 
 • aromaterapia, 
 • wprowadzenie odpowiedniej diety. 

Musimy jednak pamiętać, że czakra splotu słonecznego to tylko jedno z kilku ważnych miejsc energetycznych w ciele. Jej blokada może być spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem innych czakr, dlatego pracując nad harmonią energetyczną w organizmie, powinniśmy spojrzeć na problem całościowo. 

Czakra splotu słonecznego: jak ją na co dzień wzmacniać? 

Samo odblokowanie przepływu energii jest krótkotrwałym sposobem na poprawę samopoczucia. Aby utrzymać harmonię energetyczną w ciele, warto wdrożyć codzienne działania, które będą wzmacniać czakry. 

Jak na co dzień wzmacniać czakrę splotu słonecznego? Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów! 

Dieta

Aby wzmocnić czakrę współpracy, należy uzupełnić jadłospis w większą ilość owoców oraz pełnoziarnistych zbóż. Warto regularnie sięgać po migdały i żółtą paprykę, a także jak najczęściej przyprawiać potrawy cynamonem. 

Praktykowanie jogi 

Praktyka jogi jest świetnym sposobem na stymulację płynnego przepływu energii w ciele. Czakra splotu słonecznego najlepiej czuje się w asanach takich jak:

 • Navasana (pozycja łódki),
 • Dhanurasana (pozycja łuku),
 • Virabhadrasana (pozycja wojownika). 

Rytuały 

Regularne oczyszczające rytuały są świetnym sposobem na pracę z czakrą splotu słonecznego. Najlepiej, by zahaczały o tematykę komunikacji i wyrażania siebie na zewnątrz. 

Medytacja i afirmacje 

Medytacja i powtarzanie afirmacji to jeden z najlepszych sposobów na upłynnienie przepływu energii w czakrach. 

Aromaterapia 

Rytuały, medytacja, joga czy powtarzanie afirmacji zadziałają jeszcze lepiej, kiedy zostaną połączone z odpowiednią aromaterapią. Czakra trzecia polubi się z olejkami eterycznymi z cytryny oraz rozmarynu. 

Czakra splotu słonecznego: kamienie i kryształy 

 Aby zachować jej harmonię czakry splotu słonecznego, warto wdrożyć do codzienności medytację, aromaterapię, dopasowaną dietę czy praktyka jogi. Dobrym sposobem na ochronę i wzmocnienie tego obszaru jest też praca z odpowiednimi kryształami. Jakie wybrać kamienie dla czakry splotu słonecznego? 

Cytryn 

Cytryn to jasnożółty kryształ nazywany kamieniem bogactwa i dobrego samopoczucia. Łagodzi gniew i pomaga zachować równowagę yin-yang w organizmie. Rozwija nas twórczo, a także pomaga przyswajać wiedzę. 

Bursztyn 

Bursztyn ma bardzo silne właściwości oczyszczające, zapewnia równowagę energetyczną pomiędzy ciałem, duchem i umysłem. Ma właściwości ochronne, często stosowany jest jako amulet przynoszący szczęście i dobrobyt. 

Tygrysie oko

Tygrysie oko to kamień stymulujący wzrost własnej wartości, pewności siebie i charyzmy. Wyostrza zmysły i wzmacnia energię osobistą. Pomaga utrzymać harmonię pomiędzy sferą cielesną i psychiczną, przyciąga do nas ludzi, którzy wpłyną korzystnie na nasz rozwój. 

Czakra splotu słonecznego: afirmacje 

Specjalnie dobrane afirmacje, powtarzane z przekonaniem i zaangażowaniem, mogą mieć pozytywny wpływ na płynny przepływ energii w czakrach. Najłatwiej będzie nam wplatać je w medytację czy praktykę jogi, ale możemy też wymawiać je podczas odpoczynku, przed snem czy zaraz po obudzeniu. 

Czakra splotu słonecznego polubi się z afirmacjami takimi jak: 

 1. Akceptuję i doceniam siebie.
 2. Czuję harmonię i równowagę. 
 3. Decyduję o swoim losie.
 4. Wierzę w swoje możliwości. 
 5. Jestem życzliwa dla innych. 

Czakra splotu słonecznego: medytacja 

Regularne medytowanie to przepis na utrzymanie równowagi pomiędzy naszą sferą cielesną, umysłową i duchową. Aby w czasie medytacji otworzyć czakrę splotu słonecznego, staraj skupić się na umiejscowieniu energii w okolicy pępka. Wyobraź sobie, że przepływa ona przez ten obszar w sposób płynny i rytmiczny. Pomoże też wizualizacja koloru żółtego, który reprezentuje tę czakrę. 

Pamiętaj, że aby medytacja przynosiła efekty, musi być praktykowana regularnie. Spróbuj wygospodarować na nią chociaż kilkanaście minut każdego dnia, aby stała się przyjemnym nawykiem.