Wygląda na to, że mycie włosów to czynność łatwa tylko pozornie. Wokół niej narasta bowiem wiele wątpliwości. Zastanawiamy się między innymi, czy codzienne mycie włosów jest szkodliwe, jak robić to poprawnie, by uniknąć najczęstszych błędów albo czy można myć włosy odżywką, a nawet – czy zamiast szamponu można sięgnąć po... płyn do higieny intymnej. A to jeszcze nie wszystko. Pod uwagę warto wziąć bowiem nie tylko to, czym myjemy włosy i jak często to robimy, ale i jak długo spłukujemy szampon. Jak się okazuje nie pozostaje to bowiem bez wpływu na stan naszych włosów – ich zdrowie i piękny wygląd. Wyjaśniamy dlaczego i podpowiadamy, jak długo płukać włosy. Ta drobna rzecz potrafi wiele zmienić! 

Zasada 5 sekund, czyli jak długo powinno się płukać włosy? 

Czas, jaki poświęca się na płukanie włosów jest bardzo ważny dla ich zdrowia i wyglądu. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o to, by nie pozostawić na głowie nawet najmniejszych resztek szamponu, odżywki czy maski. Muszą być idealnie czyste. Czy to oznacza, że szampon trzeba spłukiwać godzinami? Niekoniecznie. Według ekspertów w tej kwestii doskonale sprawdza się zasada 5 sekund. Skupcie się jednak, bo nazwa może wprowadzać w błąd. Nie chodzi bowiem o to, by szampon (i inne kosmetyki) spłukiwać z włosów przez 5 sekund lecz by płukać włosy przez DODATKOWE 5 sekund po tym, jak wstępnie usuniemy z nich wszystkie pozostałości kosmetyków. 

Ale to jeszcze nie koniec dobrych rad. By płukanie włosów, było dla nich jeszcze lepsze, przez te dodatkowe 5 sekund warto to robić zimną wodą (nawet jeśli należycie do miłośniczek gorących kąpieli). Chodzi o to, by łuski włosa, które otwierają się podczas mycia, zdążyły dokładnie się zamknąć. Dzięki temu po umyciu włosy będą miękkie i gładkie, będziecie też mogły zapomnieć o ich puszeniu. 

Po spłukaniu włosów, warto upewnić się, czy zrobiło się to wystarczająco dokładnie. Jak? Najlepiej przeczesując pasma palcami – resztki szamponu, a także pozostałości piany będą od razu wyczuwalne! 

Jak długo powinno się pozostawić szampon na głowie? 

Wiemy już, jak długo powinno się płukać włosy, warto dodać także, jak długo szampon powinien pozostawać na głowie. I tym razem z pomocą przychodzi zasada 60/180, której przestrzeganie daje gwarancję idealnej czystości. Co to oznacza w praktyce? W przypadku krótkich włosów szampon należy wmasowywać we włosy i skórę głowy przez 60 sekund, czas ten wydłużając do 180 sekund w przypadku włosów długich i farbowanych. Tylko tyle i aż tyle!

Dlaczego w ogóle warto trzymać się tych zasad? Nie tylko dla zdrowego i pięknego wyglądu kosmyków, ale także dlatego, by włosy myć rzadziej. I wcale nie jest to kwestia lenistwa, po prostu to dla nich lepsze! Dlatego jeśli masz włosy przetłuszczające się, zamiast myć je codziennie (albo nawet dwa), lepiej sięgnąć po suchy szampon, który szybko je odświeży i wydłuży czas między kolejnymi myciami. Z czasem powinny się przyzwyczaić do mniejszej częstotliwości.