Forbes „30 Under 30” to seria list publikowanych co roku (począwszy od 2011) przez amerykańskie czasopismo „Forbes”, wyróżniających najbardziej wpływowe osoby poniżej 30. roku życia w różnych regionach świata, w różnych kategoriach, m.in. biznesu, nauki, mediów, sportu, rozrywki i polityki. W tym roku do prestiżowych zestawień (Europa i Ameryka Północna) trafiła czwórka Polaków. Kim są docenione osoby?

Forbes „30 Under 30”: Iga Świątek

W kategorii SPORT - i tu nie ma zaskoczeń – na listę „Forbesa” trafiła Iga Świątek.  Pochodząca z Raszyna 20-latka  jako pierwsza Polka w historii  została liderką światowego rankingu tenisistek WTA. O sukcesach pierwszej rakiety świata można by pisać długo, ale nie tylko to docenili autorzy zestawienia. „Poza kortem Iga jest orędowniczką dbania o zdrowie psychiczne, otwarcie mówi o własnych zmaganiach i przekazuje pieniądze organizacjom działającym na rzecz zdrowia psychicznego w swoim rodzinnym kraju” – czytamy w jej oficjalnej notce, zamieszczonej na stronie „Forbesa”.

Forbes „30 Under 30”: Wiktoria Wójcik

W kategorii MEDIA I MARKETING – zauważona została 25-letnia Wiktoria Wójcik. Gamerka, przedsiębiorczyni i współzałożycielka inStreamly, platformy łączącej firmy ze streamerami gamingowymi w formie mikrosponsoringu, wie, jak dotrzeć do pokolenia Z. Z sukcesem zrealizowała kampanie dla Playa i Netfliksa, pomogła w stworzeniu i 1,5 mln euro uzyskaniu finansowania  Streamcoi (oprogramowanie dla organizacji e-sportowych, dzięki któremu zarządzają i monetyzują zakontraktowanych streamerów) – a dopiero się rozkręca!

Forbes „30 Under 30”: Mateusz Balcerek

W tej samej kategorii wyróżniony został Mateusz Balcerek – 24-letni szef marketingu we współtworzonym przez siebie startupie Debbie, który pomaga zapożyczonym osobom wyjść z zaklętego koła długów. „Forbes” doceniła zarówno profil prowadzonej przez mieszkającego obecnie w Kalifornii Polaka (zwiększanie świadomości w zakresie spłaty długów i zarządzania pieniędzmi), jak i tempo rozwoju założonej w 20121 roku firmy. 

Forbes „30 Under 30”: Hugo Chróst

W kategorii NAUKA I ZDROWIE na listę „Forbesa: trafił natomiast Hugo Chróst. 20-latek z Leszna, absolwent Havardu, 3 lata temu założył startup Slovemed, który pracuje nad stworzeniem algorytmów pozwalających na zdiagnozowanie choroby Parkinsona jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów.  Twórcy zestawienia chwalą nie tylko przydatność społeczną inicjatywy Chrósta, ale też fakt, że udało mu się zdobyć zabezpieczenie finansowe na badania na poziomie ponad 4 milionów dolarów. Inspirujące?

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach. 

Zobacz także: