Kiedy w 2018 roku karierę zakończyła Agnieszka Radwańska, wiele osób obawiało się, że polski tenis czeka poważny kryzys. A tymczasem jest zupełnie inaczej. Na wielką gwiazdę dyscypliny wyrasta Iga Świątek, która w ekspresowym tempie wspięła na sam szczyt rankingu i dopisuje do swojego dorobku kolejne tytuły. 

Iga Świątek prywatnie – wiek, wzrost, szkoła, rodzina  

Iga Świątek urodziła się 31 maja 2001 roku (21 lat w 2022) w Warszawie, gdzie ukończyła Niepubliczne Autorskie Liceum Ogólnokształcące nr 42. Nie jest tajemnicą, że mierząca 176 cm wzrostu zawodniczka udanie łączyła sport z nauką. Maturę podstawową z języka polskiego zdała na 83 proc., a z egzaminów z języka angielskiego i matematyki uzyskała 100 proc. Najlepsza polska tenisistka nie wykluczyła, że w niedalekiej przyszłości podejmie także studia. Wszystko zależy jednak od tego, jak potoczy się jej dalsza kariera. 

Świątek pochodzi z usportowionej rodziny. Jej ojciec, Tomasz Świątek, był wioślarzem i olimpijczykiem z Seulu (1988). Z kolei starsza o trzy lata siostra Agata trenowała pływanie oraz – jak Iga – próbowała swoich sił na korcie. Ostatecznie zrezygnował z zawodowego uprawiania sportu i podjęła decyzję o pójściu na studia medyczne.

Iga Świątek z siostrą Agatą / fot. Getty Images

Iga Świątek – kariera, sukcesy, zarobki, pozycja w rankingu WTA

Iga Świątek zaczęła odnosić sukcesy już jako juniorka. W 2018 roku zwyciężyła w juniorskim Wimbledonie, a także triumfowała na kortach Rolanda Garrosa w grze podwójnej dziewcząt w parze z Amerykanka Caty McNally. Natomiast rok wcześniej zagrała w finał juniorskiego Australian Open w deblu u boku innej nadziei polskiego tenisa, Mai Chwalińskiej. W swoim dorobku ma również złoty medal młodzieżowych igrzysk olimpijskich, które cztery lata temu odbyły się w Buenos Aires.  

Pierwszy seniorski finał rangi WTA Iga Świątek odnotowała w 2019 roku w szwajcarskim Lugano, gdzie uległa w trzech setach Słowence Polonie Hercog (3:6, 6:3, 3:6). W tym samym sezonie osiągnęła również czwartą rundę w wielkoszlemowym turnieju im. Rolanda Garrosa, gdzie rok później była bezkonkurencyjna i bez starty seta zdobyła upragniony tytuł. 

Zwycięstwo Igi Świątek we French Open 2020 to największy sukces polskiego tenisa w historii. Przed urodzoną w 2001 roku zawodniczką żaden przedstawiciel naszego kraju nie triumfował w singlu w imprezie tej rangi. W decydującym spotkaniu wystąpiły jedynie Jadwiga Jędrzejowska oraz Agnieszka Radwańska. W sumie 21-latka wygrała dziewięć zawodowych turniejów, w tym dwa wielkoszlemowe (French Open 2020 i 2022, Adelaide, Rzym, Doha, Indian Wells, Miami, Stuttgart, Rzym), a na kortach zarobiła blisko 9 mln dolarów (dane z oficjalnej strony WTA). 

Zobacz także:

Od 4 kwietnia 2022 roku podopieczna Tomasza Wiktorowskiego zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu. Raszynianka jest pierwszą Polką w historii, która objęła prowadzenie w zestawieniu WTA

Iga Świątek po zwycięstwie w Dosze / fot. Getty Images

Iga Światek – zainteresowania 

„Nie ma dnia w tourze, żeby ktoś nie podszedł do Igi i nie zapytał 'co czytasz?'” – zdradziła w jednym z wywiadów Daria Abramowicz, psycholog sportowa i członkini sztabu Igi Świątek. Zawodniczka z Raszyna słynie ze swojego ogromnego zamiłowania do książek. Jak sama wielokrotnie przyznawała, czytanie to dla niej najlepsza forma relaksu zarówno przed, jak i po meczu.

Po jakie tytuły sięga najczęściej? W domowej biblioteczce Igi Świątek znajdziemy przede wszystkim biografie znanych osobistości – Rogera Federera czy Michelle Obamy. Nie brakuje jednak miejsca także na literaturę piękną i ponad tysiącstronicowe „Przeminęło z wiatrem”, czyli ulubioną książkę triumfatorki French Open. 

Iga Świątek – Facebook, Instagram, Twitter

Iga Świątek – mimo wielu obowiązków – stara się utrzymywać regularny kontakt z fanami. Głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdzie jest bardzo aktywna. Polka na swoim profilu na Instagramie (@iga.swiatek), który obserwuje ponad pół miliona osób, publikuje sporo zdjęć i nagrań z treningów czy poszczególnych turniejów. Często organizuje także Q&A, podczas których odpowiada na pytania obserwatorów. Oficjalne konta Igi Świątek znajdziecie także na Twitterze (@iga_swiatek) oraz Facebooku (@swiatekiga).