2668 – tyle osób znalazło się na tegorocznej liście „Forbesa” najbogatszych ludzi na świecie. Szacuje się, że zgromadzili oni majątek o łącznej wartości 12,7 biliona dolarów. Nie umiecie sobie tego wyobrazić? Nie martwcie się, my też nie (zresztą przestaliśmy próbować już pięć lat temu, kiedy Oxfam, czyli międzynarodowa organizacja humanitarna zajmującą się walką z głodem, wyliczyła, że ośmiu najbogatszych ludzi świata ma tyle majątku, co połowa najbiedniejszych...). Dlatego nawet nie próbujemy ogarnąć tych astronomicznych kwot (a zarazem pogłębiających się nierówności majątkowych w różnych miejscach globu) i skupimy się na tym, na czym się znamy trochę lepiej, czyli show-biznesie.

Najbogatsi ludzie świata według magazynu „Forbes”

Wcześniej jednak ustalmy kilka faktów. W tym roku – po raz pierwszy w historii – za najzamożniejszego człowieka na świecie „Forbes” uznał Elona Muska, którego majątek oszacowano na 219 mld dolarów. Szef Tesli i SpaceX, który ostatnio wstrząsnął światową giełdą po tym, jak wybrał się na „drobne zakupy” i nabył 9,2 proc. akcji Twittera, w rok powiększył swój stan posiadania o 68 mld dolarów.

Za Muskiem na liście najbogatszych uplasował się Jeff Bezos, dyrektor Amazona, którego majątek „skurczył się” do 171 mld dolarów. Trzecie miejsce (158 mld dolarów) zajął prezes LVMH, Bernard Arnault z rodziną. Zarządzający jednym z największych koncernów dóbr luksusowych (w jego skład wchodzi m.in. Louis Vuitton, Sephora i Tiffany) Arnault jest jednocześnie najzamożniejszych Europejczykiem na liście magazynu „Forbes”.

W zestawieniu oczywiście pojawiają się kobiety, jednak pierwsza na tej liście - Francoise Bettencourt Meyers, udziałowczyni koncernu L’Oreal – zajęła dopiero 14. pozycję. Debiutująca w rankingu Melinda Gates pojawiła się na 415. miejscu zestawienia (ze stanem posiadania szacowanym na 6.2 mld dolarów). 

Ranking najbogatszych „Forbesa” bez 34 Rosjan

Co istotne, z listy „Forbesa” zniknęło w tym roku 34 rosyjskich miliarderów. Zdaniem autorów rankingu to efekt napaści Putina na Ukrainę i sankcji, które zostały nałożone zarówno na kraj, jak i poszczególnych jego przedstawicieli. To spowodowało gwałtowny spadek wartości rosyjskiej giełdy oraz rubla, na skutek czego majątek miliarderów zaprzyjaźnionych z Kremlem zmalał o ponad 260 mld dolarów w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Celebrytki i celebryci na liście najbogatszych „Forbesa”

Do ekskluzywnego klubu miliarderów „Forbesa” dołączyło natomiast 236 osób, wśród których nich nie brakuje celebrytów. Spektakularny debiut zaliczyła Rihanna, której majątek oszacowano na 1,7 mld dolarów. 34-letniej gwiazda poza tym, że odniosła nieamowity sukces komercyjny w show-biznesie, jest również właścicielką świetnie prosperujących firm: kosmetycznej Fenty Beauty i bieliźnianej Savage X Fenty.

Wśród debiutantów znaleźli się także m.in. Jay-Z (2279. miejsce, 1,4 mld dolarów), Peter Jackson, reżyser „Władcy Pierścieni” (2004. miejsce, 1,5 mld dolarów) oraz Kanye West (1611. miejsce, 2 mld dolarów). Ten ostatni depcze po palcach Oprah Winfrey (1236, miejsce z majątkiem 2.6 mld dolarów), z kolei jego eksżona Kim Kardashian zamyka ten radosny peleton z 1,8 mld dolarów.

Zobacz także:

Polka i Polacy wśród najbogatszych na liście „Forbesa”

Warto dodać, że do najnowszego rankingu miliarderów opublikowanego przez magazyn „Forbes” trafiło sześciu Polaków i tylko jedna Polka. Wszyscy uplasowali się daleko za podium. Najwyższe, 411. miejsce w zestawieniu, zajął Michał Sołowow (m.in. większościowy współudziałowiec koncernu chemicznego Synthos), którego majątek wyceniono na 6,2 mld dolarów. Jerzy Starak (udziałowiec Polpharmy) z 4 mld dolarów zajął 728. miejsce na liście. Trzecim najbogatszym Polakiem jest twórca sieci sklepów spożywczych Dino – Tomasz Biernacki ze stanem posiadania w wysokości 4,3 mld dolarów. Za nimi uplasowali się: Zygmunt Solorz-Żak, (2,9 mld dolarów), Dominika Kulczyk (1,9 mld dolarów), Sebastian Kulczyk (1,4 mld dolarów) oraz Zbigniew Juroszek z rodziną (1,2 mld dolarów).
 

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.