W związku jak to w związku – bywają lepsze i gorsze dni. Budowanie relacji to proces wymagający cierpliwości, zrozumienia, szacunku, ale i szczerości. Bez tego ciężko myśleć o byciu z kimś na dłuższą metę. A czy normalne jest udawanie przed innymi, że jesteśmy w danej relacji szczęśliwsi? Jak się okazuje – tak.

W ramach badań przeprowadzonych przez autorów książki Czy to normalne? Seks, związki i statystyka, która końcem stycznia ukazała się nakładem Wydanictwa Kompania Mediowa. Wnioski zamieszczone w tej publikacji to rezultat przebadania ponad 70 000 osób z całego świata różnej płci, w różnym wieku i z odmiennymi preferencjami seksualnymi. Ich odpowiedzi na zadawane im w ankiecie pytania mogą niekiedy mocno zdziwić. A w niektórych przypadkach sprawić, że poczujemy się uspokojeni, że ktoś inny ma tak samo jak my.

Czy będąc w związku udajemy przed innymi, że jesteśmy bardziej szczęśliwi? 

Jednym z zadanych pytań było: „Czy kiedykolwiek świadomie wprowadzałeś przyjaciół w błąd, pozwalając im wierzyć, że twój związek jest lepszy niż w rzeczywistości?”, na które 53% ankietowanych, będących nieszczęśliwymi lub trochę nieszczęśliwymi w związkach odpowiedziało twierdząco. Z kolei 39% jawnie nieszczęśliwych w związkach ukrywa swoje niezadowolenie przed znajomymi. Dlaczego tak się dzieje? „Powodem jest wstyd lub nadzieja, że jeśli nie określą swojego małżeństwa jako „rozpadające się”, sytuacja się poprawi. Niestety, gdy nic się nie poprawia, przyjaciele często czują się celowo wprowadzeni w błąd i zranieni brakiem zaufania, co wskazuje na oszustwo” – czytamy w książce. Niestety, takie podejście, czyli oszukiwanie innych, a tym samym siebie, że jesteśmy szczęśliwi w związku kiedy ewidentnie nie jesteśmy, jest bardzo złudne. „Ci, którzy są nieszczęśliwi, nic nie zyskują, udając, że są idealną parą. A reszta z nas powinna zapamiętać, że większość związków jest znacznie bardziej złożona niż się wydaje”.

W książce Czy to normalne? Seks, związki i statystyka znajdziemy więcej problemów, które dotyczą nas lub naszych bliskich pozostających w relacjach. Ale są w niej również narzędzia, które pomogą spojrzeć na daną sytuację z zupełnie innej perspektywy, nakłonić do podjęcia działania w parze lub zasięgnięcia pomocy specjalisty. A pomysł na napisanie książki wziął się stąd, że jej autorka bizneswoman Chrisanna Northrup przechodzą małżeński kryzys postanowiła sprawdzić, jak jest u innych par i jak inni widzą to, co jej i jej mężowi wydaje się być „normalne”. Do współpracy zaprosiła dwoje czołowych amerykańskich ekspertów – badaczkę relacji międzyludzkich doktor Pepper Schwartz oraz socjologa doktora Jamesa Witte’a. Ich publikacja szybko została doceniona przez czytelników i trafiła na listę bestsellerów The New York Times. Jeśli jesteście ciekawe ten publikacji, będziecie miały okazję się z nią zapoznać i zrecenzować ją dla nas w ramach naszego Glamour Book Club. Zainteresowane? Śledźcie grupę Glamour Girls Club!


fot. materiały prasowe