Nie ma chyba związku, w którym nie dochodziłoby do kłótni. Jedni kłócą się mniej, inni bardziej, ale tak naprawdę kłótnia to po prostu rodzaj rozmowy, podczas której dwie osoby wymieniają się argumentami – a jak bardzo logicznymi i zasadnymi, to już kwestia mocno indywidualna. Nie ma jednak wątpliwości, że kłótnia wpisana jest w codzienność każdej zdrowej relacji. „Zdrowej, ale jak to?” – zapytasz, przywołując na myśl koleżankę, która kłóci się ze swoim facetem o byle bzdurę, jak nieumyty talerz albo brudne skarpetki na środku pokoju (przykłady zupełnie przypadkowe). Pamiętaj, że te błachostki mogą być jednak wypadkową większego problemu, a kłótnie są to po, aby te problemy rozwiązywać i dochodzić do kompromisu. Tylko w ten sposób można budować relację, w której obie strony mówią, co leży im na sercu, nawet jeśli czasem towarzyszą temu większe emocje.

 


Związek na odległość ma sens? Porady, jak przetrwać związek na odległość i jak zwalczać kryzysy w takich relacjach >>>
 

Pary, które często się kłócą, mają większe szanse na udany związek. Tak mówią badania! 

My z kolei, żeby uargumentować, że kłótnie wcale nie muszą spisywać związku na straty, sięgnęliśmy po twarde dane. A konkretnie badania, jakie przeprowadził Joseph Grenny, pisarz, mówca i naukowiec, autor bestsellera Crucial Conversations (w Polsce książka ukazała się pod tytułem Kluczowe rozmowy w 2011 roku). W sondażu wzięło udział 1000 dorosłych osób, i aż cztery na pięć ankietowanych stwierdziło, że to właśnie nieodpowiednia komunikacja, zamiatanie problemów pod dywan i brak dosadnego artykułowania swoich potrzeb sprawiły, że ich związek nie przetrwał. Z kolei mniej niż jedna piąta badanych czuła się winna, że rozmowa poszła w zupełnie inną stronę. - Największym błędem, który popełniają pary, jest uchylanie się od odpowiedzialności. Czujemy coś, ale nic nie mówimy aż do momentu, kiedy nie jesteśmy w stanie danej rzeczy znieść. I wtedy obwiniamy partnera o coś, o czym on nie miał do tej pory pojęcia – tłumaczy w rozmowie z The Guardian Grenny. - Sukces udanego związku zależy od tego, w jaki sposób omawiane są najbardziej delikatne kwestie – dodaje. - Prawdziwa intymność to nie tylko miłość, ale także prawda. A kluczowe rozmowy są nośnikiem prawdy, który przyspiesza poczucie intymności, zaufania i więzi.

Zatem badanie dowodzi, że pary które regularnie się kłócą, mają 10 razy większą szansę na udany związek niż ci, którzy unikają jakiejkolwiek konfrontacji. Trzeba jednak, jak ze wszystkim, znać umiar i nie próbować sprowadzać większości sytuacji do kłótni. Bo co za dużo, to naprawdę niezdrowo.


Aż 70% byłych partnerów TO robi! Tobie też się zdarzyło? >>>