Najlepsze składniki do walki z oznakami starzenia się skóry? Wiele osób bez chwili zastanowienie powie, że to retinol i witamina C. Ciężko się z nimi nie zgodzić. Te potężne substancje przeciwzmarszczkowe, w których drzemie ogromna moc.

Retinol to pochodna witaminy A, która zwiększa produkcję kolagenu (białka odpowiedzialnego za gładkość i jędrność skóry) i poprawia cykl odnowy komórkowej. Sygnalizuje on komórkom, żeby zachowywały się jak młodsze. W efekcie może wygładzić drobne linie i zmarszczki, rozjaśnić ciemne plamy i przebarwienia oraz poprawić strukturę skóry.

Wiele do zaoferowanie naszej skórze ma także witamina C, która jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Z jednej strony świetnie zabezpiecza skórę, a z drugiej wpływa także na procesy naprawcze. Wspiera syntezę kolagenu i pomaga regulować produkcję melaniny, aby redukować przebarwienia i nadać skórze równomierny koloryt i blask.

Składu kosmetyków nie należy jednak rozpatrywać jednostkowo. Użycie dwóch skutecznych substancji nie oznacza jednocześnie podwojenia szansy na skuteczną poprawę kondycji skóry. Z tego powodu sięgając po duet pielęgnacyjny trzeba rozważyć go jako całość. Łączenie retinolu i witaminy C wciąż budzi kontrowersje. Poniżej rozwiewamy zatem wszelkie wątpliwości, które można mieć w tym temacie. Poznaj odpowiedź na pytanie, czy retinol można łączyć z witaminą C.

Czy retinol można łączyć z witaminą C?

Jeżeli zastanawiasz się, czy retinol i witaminę C można stosować razem, to odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od kilku kwestii. Problem pojawia się już przy odmiennych środowiskach, w których dochodzi do ich aktywacji. Witamina C ma mocno kwaśne pH, podczas gdy retinol neutralne. Połączenie ich sprawi zatem nie tylko, że ani jedno ani drugie nie będzie dobrze działało, ale jeszcze może wywołać na twarzy silne podrażnienia. Nie zaleca się więc nakładania preparatów z witaminą C i retinolem w jednej rutynie pielęgnacyjnej. Można to jednak obejść na dwa sposoby. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, żeby działanie witaminy C wykorzystywać w porannej rutynie pielęgnacyjnej, a retinolu podczas wieczornej. Tym sposobem jesteśmy w stanie korzystać z dobrodziejstw obu substancji bez narażania cery na przykre konsekwencje. Czy jednak w żadnym przypadku retinol i witamina C nie mogą być stosowane jednocześnie? Istnieje jeden wyjątek, który sprawia, że w duecie są bezpieczne.

Kosmetyki z retinolem i witaminą C – jak działają?

Nakładanie na twarz retinolu i od razu po nim witaminy C zapewne skończy się podrażnieniami. Moc tkwiąca w obu preparatach to wielka pokusa, którą chciałoby się móc połączyć w jeden superkosmetyk. Właśnie taka myśl przyświecała naukowcom, którzy rozpoczęli badania nad stworzeniem podwójnego preparatu. Pracując nad nową formułą chcieli nie tylko wydobyć drzemiące w nich moce przeciwstarzeniowe, ale jeszcze wyeliminować podrażnienia i zaczerwienienia, które wywołuje taki duet w osobnych kosmetykach użytych jeden po drugim. Najpierw efekty ich pracy trafiły do profesjonalnych gabinetów kosmetycznych. Kuracja pod nazwą Retix.C stała się przebojem o działaniu przeciwstarzeniowym i przeciwzmarszczkowym. Często jednak mamy sytuacje, w których profesjonalne zabiegi stają się inspiracją do stworzenia kosmetyków dających podobne efekty podczas użytku domowego. Idealnym przykładem są kosmetyki, które działają podobnie jak botoks lub wampirzy lifting. W tym przypadku stało się podobnie i do sklepów trafiły buteleczki wypełnione retinolem i witaminą C. Stworzenie nowoczesnych i stabilnych form tych składników pozwoliło zachować ich skuteczność i wyeliminowały skutki uboczne w postaci podrażnień.

Kosmetyki z retinolem i witaminą C – Sesderma Retises

Sesderma Retises to intensywnie odnawiający krem z retinolem i witaminą C. Kosmetyk powstał, żeby dać skórze porządną porcję składników aktywnych. W efekcie już po 3 tygodniach kuracji można zobaczyć widoczną poprawę. Formuła bazująca na retinolu i witaminie C walczy z oznakami starzenia się skóry przede wszystkim przez zwiększenie syntezy kolagenu. Działanie złuszczające pozwala zredukować występowanie niedoskonałości. Do tego krem wyrównuje koloryt i daje cerze zdrowe rozświetlenie. W formule wykorzystano także dobroczynne działanie witaminy A oraz glikoprotein z Morza Antarktycznego.

Zobacz także:

Kosmetyki z retinolem i witaminą C – The Organic Pharmacy Relax Tincture

Serum przeciwzmarszczkowe z retinolem i witaminą C The Organic Pharmacy Relax Tincture to kolejny kosmetyk, które opiera swoje działanie na tych dwóch składnikach. Ten produkt na noc regeneruje skórę podczas snu. Wysoka zawartości substancji czynnych, które wygładzą drobne zmarszczki, wyrównają koloryt cery i przyspieszą odnowę komórek, pomagając w ten sposób likwidować oznaki starzenia się skóry, jest w stanie dać zauważalne efekty. W jego formule wykorzystano nie tylko retinol (2,5%) i witaminę C, ale także olejek grejpfrutowy i oczar wirginijski dla jeszcze lepszego działania.