O tym, że mężczyźni lepiej się starzeją, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak wskazują najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Birmingham, dotyczy to szczególnie jednej grupy – a mianowicie zapalonych pasjonatów jazdy na rowerze. Testy przeprowadzono na grupie cyklistów w średnim wieku, czyli tej nazywanej prześmiewczo MAMILS - middle aged men in lycra. Co się okazało?

ZOBACZ TAKŻE: Ta fit blogerka udowadnia, że waga jest tylko liczbą >>>

Łączy ich nie tylko kontrowersyjny look, ale też forma porównywalna z tą, która mogli się pochwalić przed kilkoma dekadami. Kolarze, nawet ci 80-letni, mają znacznie wyższy poziom testosteronu niż ich mniej aktywni rówieśnicy, a więc skutecznie uciekają męskiemu przekwitaniu, czyli andropauzie – tym samym dłużej zachowując płodność. Poza tym ich organizmy wolniej się starzeją, a sprawność mięśni i wiek metaboliczny, czyli poziom tkanki tłuszczowej w ciele mają na takim poziomie jak wtedy, gdy wchodzili w dorosłość.

Co ciekawe ci, którzy pokonują długie dystanse i spędzają na rowerze kilka godzin dziennie, zyskują dodatkową ochronę przed depresją i sezonowymi infekcjami – ich system odpornościowy działa na pełnych obrotach, więc dużo rzadziej poddają się wszelkim chorobom. Z czego to wynika? Grasica, czyli gruczoł odpowiedzialny właśnie za układ immunologiczny, po 20. roku życia zaczyna się kurczyć, ale nie u rowerzystów; im daje nie tylko większą ochronę, ale też – w praktyce – dużo wyższą wydolność organizmu. A jak sprawa ma się u kobiet? Nie stwierdzono aż tak spektakularnych wyników związanych z uprawianiem kolarstwa jak u mężczyzn, ale spowolnienie procesu starzenia i niższa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie to czynniki, o które na pewno warto zawalczyć.

Nie jest tajemnicą, że bycie fit znacząco przedłuża młodość i dotyczy to w równej mierze obu płci. Już Hipokrates mawiał, że sport jest najlepszym lekarstwem i wygląda na to, że od tamtych czasów nie wynaleziono nic lepszego, więc  - do roboty!

ZOBACZ TAKŻE: 5 kroków, jak aktywnie zacząć wiosnę według Ewy Chodakowskiej >>>