Moda zrównoważona – co to takiego? I jak dokonywać bardziej ekologicznych odzieżowych wyborów?

Co to jest moda zrównoważona? Warto wiedzieć, bo mówi się o niej coraz głośniej. I słusznie, bo to przyszłość branży! W skrócie chodzi o to, by na etapie produkcji ubrań i dodatków do minimum zmniejszyć jej szkodliwy wpływ na środowisko (czyli tzw. ślad węglowy) i być odpowiedzialnym społecznie. „Zrównoważony rozwój to wyzwanie, które stoi przed całym współczesnym światem” – podkreśla polska marka Gabriella. I sama daje dobry przykład. 

Marka Gabriella zrobiła właśnie coś, czego na świecie jeszcze nie było – wypuściła na rynek pierwsze rajstopy wykonane w 100% z przędz z recyklingu. Model now! powstał jako alternatywa dla tradycyjnych produktów pończoszniczych i wyznacza kierunek dalszego rozwoju firmy. Rajstopy now! posiadają certyfikat Global Recycled Standard, co w praktyce oznacza, że ilość włókien z recyklingu w produkcie końcowym została zweryfikowana, a także, że marka w swojej produkcji prowadzi odpowiedzialną praktykę społeczną, środowiskową i chemiczną, umożliwiając swoim klientom podejmowanie świadomych decyzji. Najlepszy dowód?

W procesie produkcji rajstop now! udało się znacząco ograniczyć nie tylko zużycie wody (aż o 90%), ale i emisję do atmosfery dwutlenku węgla (spadek aż o 80%!). Wiesz już więc, po jakie rajstopy sięgnąć, jeśli na sercu leży ci los środowiska. Co jeszcze możesz zrobić?

Startuje nowy podcast Glamour „20 minut mody”! W 1. odcinku o odpowiedzialnej modzie rozmawiamy z Olą Bąkowską >>>

Kupuj to, czego naprawdę potrzebujesz

Chcąc być ekofashionistką, nie musisz całkiem rezygnować z zakupów. Kupuj jednak tylko wtedy, gdy naprawdę czegoś potrzebujesz. I wybieraj produkty wysokiej jakości, które będziesz mogła nosić latami. Zamiast sięgać po hity jednego sezonu, wybieraj rzeczy ponadczasowe – w stonowanych kolorach i na tyle uniwersalne, by można było nosić je na wiele rożnych sposobów i na wiele okazji. Takie właśnie jak rajstopy now! – utrzymane w czarnym kolorze i dostępne w trzech grubościach do wyboru (20 den, 60 den oraz 100 den). Kupicie je w sklepie online marki Gabriella. Klasyka zawsze się obroni.

Wybieraj ubrania z przyjaznych środowisku materiałów

Czytaj, co jest napisane na metkach. I wybieraj rzeczy uszyte z ekologicznych tkanin: bawełny organicznej, lnu, konopii, lyocellu, a także dzianin z przędz z recyklingu, takich jak te wykorzystane do produkcji rajstop now! marki Gabriella. Są dowodem na to, że produkty przyjazne środowisku nie odbiegają jakością od tych tradycyjnych. O czym łatwo możesz się przekonać.

Ekologiczne rajstopy now! marki Gabriella / fot. materiały prasowe

Zobacz także:

Wybieraj produkty lokalnych marek

Pierwsze na świecie ekologiczne rajstopy now! są przyjazne środowisku nie tylko dlatego, że powstały z recyklingowanych przędz, ale i dlatego, że produkowane są lokalnie – marka Gabriella swoją siedzibę ma w Łodzi. Transport przez pół świata nie jest już więc potrzebny. I o to właśnie chodzi! Dodatkowy plus? Wspieramy rodzimą markę, co ma szczególne znaczenie w dobie pandemii. 

Zwracaj uwagę na opakowania

Nie bez znaczenie są też opakowania. Generalna zasada? Im mniej, tym lepiej. I najlepiej, gdy opakowania także są przyjazne środowisku. O tym także pomyślała marka Gabriella, która, wysyłając swoje produkty zamawiane przez internet, postanowiła zrezygnować z foliopaków. A ekologiczne rajstopy now! sprzedaje w opakowaniach z papieru z materiałów odzyskanych (FSC). Zamiast folii zastosowano jej kompostowalny odpowiednik powstały na bazie PLA, czyli włókien w 100% wykonanych z cukrów roślinnych, w tym przypadku z kukurydzy. Wow!  


Tak wygląda opakowanie rajstop now! marki Gabriella / fot. materiały prasowe

Na opakowaniach umieszczono także informacje o tym, jak takie opakowanie przygotować przed wrzuceniem do kosza, bo w pełni nadaje się do recyklingu. Dzięki temu każdy element pudełka, zyskuje drugie życie! 

Zwracaj uwagę na certyfikaty! Nie daj się zwieść marketingowym chwytom

A skoro jesteśmy przy opakowaniach – nie daj się zwieść umieszczonym na nich zielonym listkom czy innym grafikom mającym sugerować, że produkty, które wybierasz są ekologiczne. Ufaj wyłącznie certyfikatom, takim jak choćby Global Recycled Standard. Nic innego nie daje ci gwarancji, że produkt naprawdę jest eko.

Materiał powstał we współpracy z marką Gabriella