Koronawirus w Polsce wymusił na rządzie wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Zgromadzenia ograniczone są teraz już nie do 50 osób jak na początku, a do 2. Obrzędy liturgiczne, jak np. pogrzeby mogą odbywać się w ilości maksymalnie 5 osób. Można biegać i wychodzić do lasu, ale z umiarem. Cały czas dozwolone jest także robienie zakupów w sklepach spożywczych. Oprócz tego trzeba pamiętać przede wszystkim o higienie, czyli o tym, o czym mówi się już od dawna. Dokładne mycie rąk to podstawa. Ważne jest, aby czynność trwała nie krócej niż 30 sekund, a przed jej rozpoczęciem powinno się zdjąć wszelaką biżuterię, czyli pierścionki, bransoletki oraz zegarki. I teraz pytanie – co z nimi zrobić? Bo skoro umyliśmy dłonie, to przecież nie założymy na nie brudnej biżuterii? No właśnie, dlatego wychodzi na to, że ją również trzeba wyczyścić.

Jak czyścić biżuterię?

Najłatwiejszym wyjściem z tej sytuacji byłoby po prostu ograniczenie biżuterii w czasie pandemii koronawirusa. Ale przecież nosimy ją często dlatego, że dla nas wymiar sentymentalny, bo jest to na przykład obrączka. Co prawda możemy ją przecież zawiesić na łańcuszku i nosić na szyi, przez co nie będzie narażona na zabrudzenia, ale jesteśmy także w stanie ją wyczyścić. Jak czyścić biżuterię? Tym samym środkiem antybakteryjnym, którym myjemy ręce. I tyle samo, ile myjemy ręce, czyli wspomniane 30 sekund lub nieco dłużej.

Niestety, nie każdej biżuterii takie mycie będzie służyło. Uważać trzeba w przypadku błyskotek z szafirami, rubinami czy diamentami. Częste mycie ich mydłem antybakteryjnym może spowodować, że za tymi kamieniami szlachetnymi będzie nagromadzać się i myło i brud. Dlatego zdecydowanie lepszą opcją będzie zanudzenie np. pierścionka w letniej wodzie z mydłem, by zmiękczyć warstwę brudu, a następnie delikatnie wyszorować biżuterię miękką niewielką szczoteczką, nawet do zębów. W przypadku szmaragdowej biżuterii zdecydowanie należy unikać mydła. Do czyszczenia wystarczy woda i szczoteczka.

Koronawirus: Największe bzdury. Mity o koronawirusie obalamy z ekspertem. Jaka jest prawda? >>>

Uważać trzeba także na środki dezynfekujące. Ich działanie nie uszkodzi kamienia, ale po wyparowaniu alkoholu, których w takich płynach się znajduje, może okazać się, że kamienie szlachetne umieszczone w waszej biżuterii będą wydawać się mniej błyszczące niż zwykle. Dlatego zaleca się namoczenie np. pierścionka z diamentem w letniej wodzie z mydłem, a następnie spłukanie go zimną wodą w celu usunięcia jakiejkolwiek warstwy wierzchniej. Na koniec koniecznie trzeba oczyścić biżuterię miękką szmatką, a nie pozostawiać biżuterię, aby sama się osuszyła. Radzi się także, aby unikać środków dezynfekujących na bazie chloru w przypadku złota oraz miedzi. Może ona bowiem powodować odbarwienia i przyczyniać się do kruchości połączeń elementów występujących na biżuterii. Dobrym rozwiązaniem na oczyszczanie biżuterii są też chusteczki antybakteryjne. Można nimi bardzo dokładnie oczyścić pierścionki czy bransoletki. 

Jak czyścić zegarki? 

Jeżeli chodzi o zegarki, o ich czyszczeniu także warto pamiętać w czasie epidemii. Do ich odkażania najlepsze będą płyny na bazie alkoholu. Najczęściej mówi się o alkoholu o stężeniu od 70% do 80% procent, ale niektórzy zalecają również użycie czystego spirytusu. O tym, jak wykonać żel antybakteryjny i antywirusowy, pisaliśmy już na Glamour.pl. Przeczytajcie naszą ściągę! Domowy płyn do dezynfekcji rąk – jak go zrobić? >>>