Dekoloryzacja włosów: w salonie czy w domu?

Dekoloryzacja to skomplikowany zabieg, który może mieć znaczący wpływ na strukturę i zdrowie włosów. Na jego efekt składa się wiele różnych czynników, takich jak stan włosów, oczekiwany rezultat, intensywność niechcianego pigmentu, naturalny kolor kosmyków, a także jakość farby, którą włosy zostały potraktowane. Często zdarza się, że produkty drogeryjne zawierają w swoim składzie metale ciężkie, co sprawia, że po farbowaniu bardzo trudno będzie nam usunąć pigment. 

Z tego powodu profesjonaliści zazwyczaj zalecają dekoloryzację w salonie fryzjerskim. Stylista oceni stan kosmyków i będzie w stanie dobrać odpowiednią technikę zabiegu. Salony fryzjerskie mają też dostęp do sprawdzonych, specjalistycznych kosmetyków, które w bezpieczny sposób zadbają o twoje włosy, a do tego przyniosą oczekiwany efekt. 

Jeśli zdecydowałaś się mimo wszystko na dekoloryzację w domu pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z zalecanym przebiegiem zabiegu, a także wybrać do niego lepszej jakości produkty. Najlepiej poszukać ich w hurtowni fryzjerskiej lub sklepie internetowym ze specjalistycznymi kosmetykami do włosów. 

Ile trwa dekoloryzacja i czy niszczy włosy? 

Czas trwania dekoloryzacji zależy przede wszystkim od oczekiwanego efektu, często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć go podczas jednej wizyty w salonie fryzjerskim. Jeśli zależy nam na bardzo jasnych, blond włosach, a schodzimy z ciemnego, brązowego koloru, seria zabiegów może zająć nawet kilka miesięcy. Dlaczego tak się dzieje? 

Podczas zabiegu dekoloryzacji na włosy nakładane są związki chemiczne, które mają za zadanie usunięcie z nich ciemnego pigmentu. Są to najczęściej utleniacze lub reduktory, które są w stanie rozjaśnić włosy do sześciu tonów. Musimy pamiętać, że substancje te nie są obojętne dla struktury włosów, mogą je osłabiać i wysuszać.

Jeżeli chcemy rozjaśnić włosy o więcej niż 6 tonów, będziemy musieli przeprowadzić zabieg dekoloryzacji przynajmniej dwukrotnie. Ilość zabiegów będzie zależeć też od stanu naszych włosów. Jeśli są bardzo osłabione, lepiej nałożyć na nie delikatniejszy preparat, a usuwanie pigmentu rozłożyć w czasie. Dzięki temu będziemy w stanie osiągnąć oczekiwany efekt, bez kompletnego wyniszczania kosmyków. 

Jaki efekt przynosi dekoloryzacja włosów? Zabieg rozjaśnia kosmyki i pozbywa się z nich niechcianego pigmentu, który utrwalił się w nich podczas farbowania. Musimy jednak pamiętać, że odcień włosów po dekoloryzacji może nie być dla nas zadowalający. Duża ilość osób decyduje się na kolejne farbowanie kosmyków, aby osiągnąć wymarzony kolor. 

Zobacz także:

Czy dekoloryzacja włosów w domu jest trudna?

W obecnych czasach wiele firm kosmetycznych ma w swojej ofercie produkty, które umożliwiają nam przeprowadzenie dekoloryzacji samodzielnie, w domowym zaciszu. Samo użycie preparatu nie powinno nam sprawić trudności, ponieważ nakłada się go na kosmyki w podobny sposób, co farbę. Musimy jednak pamiętać, aby dokładnie przeczytać ulotkę z instrukcją, która została dołączona do kosmetyku, i stosować się do wszystkich zawartych w niej zaleceń. Przed zabiegiem warto wykonać też próbę alergiczną, a jeśli włosy nie są w idealnej kondycji, zacząć od nałożenia preparatu na jeden kosmyk. W ten sposób będziemy w stanie sprawdzić, czy kosmetyk nie jest zbyt inwazyjny dla naszych włosów. 

Przeprowadzanie dekoloryzacji w domowym zaciszu jest możliwe, jednak zawsze będzie wiązało się z ryzykiem uszkodzenia struktury włosów. Bardzo ważnym jest, aby odpowiednio przygotować się do zabiegu. Kosmyki nie powinny być osłabione i wypadające, dlatego na kilka tygodni przed pozbywaniem się koloru dobrze jest poświęcić trochę więcej czasu na ich pielęgnację. 

Dekoloryzacja włosów krok po kroku - przebieg

Zdecydowałaś się na walkę z niechcianymi pigmentami w domowym zaciszu? Zacznij od zaopatrzenia się we wszystkie odpowiednie produkty. Będziesz potrzebować: 

 • delikatnego szamponu do włosów, bez SLS’ów, 
 • preparatu do dekoloryzacji włosów, 
 • miseczki i pędzelka do farbowania włosów, 
 • rękawiczek ochronnych, 
 • lusterka, 
 • odżywki lub maski nawilżającej do włosów. 
 •  

Jeśli udało ci się zgromadzić wszystkie produkty z listy, możesz zabierać się za wykonywanie zabiegu. Przedstawiamy instrukcję dekoloryzacji włosów krok po kroku: 

 1. Kilka dni przed zabiegiem wykonaj próbę alergiczną. 
 2. Na dzień przed zabiegiem umyj włosy delikatnym szamponem, najlepiej takim, który nie zawiera SLS’ów i innych, silnych detergentów. Nie nakładaj na włosy odżywki, maseczki ani olejku. 
 3. W dniu dekoloryzacji, zacznij od przygotowania stanowiska pracy. Zdezynfekuj wszystkie używane akcesoria, na dłonie nałóż rękawiczki ochronne. 
 4. W miseczce przygotuj dekoloryzator, zgodnie z instrukcją dołączoną do preparatu. 
 5. Kosmetyk zacznij nakładać na włosy od końcówek, kierując się ku czubkowi głowy. Pamiętaj, żeby użyć w tym celu pędzelka do farby, nie nakładaj preparatu na kosmyki rękami. 
 6. Nie nakładaj dekoloryzatora na odrost, skup się tylko na obszarze włosów, który został wcześniej pofarbowany. 
 7. Sprawdź, ile czasu powinnaś trzymać kosmetyk na włosach. Co kilka minut kontroluj też ich stan. Jeśli zauważysz, że kosmyki zaczynają wypadać lub łamać się pod najlżejszym naciskiem, jak najszybciej zmyj kosmetyk z włosów. 
 8. Po upływie odpowiedniej ilości czasu zmyj dekoloryzator ciepłą wodą, a następnie dokładnie umyj włosy delikatnym szamponem.
 9. Na włosy nałóż nawilżającą maskę lub odżywkę. 

Jeśli pierwsza sesja dekoloryzacji nie przyniosła oczekiwanego efektu, zabieg można powtórzyć. Pamiętaj jednak, aby odczekać od kilku do kilkunastu dni, aby nazbyt nie osłabić włosów. 

Farbowanie włosów po dekoloryzacji 

Głównym zadaniem dekoloryzacji jest usunięcie z włosów niechcianego pigmentu, który został na nie naniesiony w procesie farbowania. Często zdarza się, że uda nam się rozjaśnić włosy, ale ich odcień/barwa nie do końca zgadzają się z naszymi oczekiwaniami. Dlatego właśnie duża ilość osób decyduje się na farbowanie włosów po zabiegu.

Jeśli cały proces odbywa się pod okiem specjalisty w salonie, nie powinnaś się martwić. Fryzjer zadba o to, żeby dobrać odpowiedni produkt, będzie też wiedział, czy nałożenie farby od razu po zdjęciu koloru nie będzie zbyt inwazyjne dla struktury twoich włosów. W razie czego specjalista zarekomenduje też pielęgnację, która pomoże odżyć osłabionym kosmykom przed kolejnym farbowaniem. 

Zawsze proponuję jak najbardziej zbliżone naturze rozwiązania, z zachowaniem odrostu w kolorze włosów klientki. Dekoloryzacja może osłabiać włosy, dlatego ważne jest, aby poddawać włosy odpowiedniej pielęgnacji dostosowanej do konkretnego typu włosów oraz pozwolić im odżyć - mówi Łukasz Szymczak, stylista fryzur i właściciel sieci salonów Luisse. 

Natomiast jeśli zdecydowałaś się na samodzielne wykonanie zabiegu, najlepiej odczekaj kilka lub kilkanaście dni przed nałożeniem farby. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, dekoloryzacja to zazwyczaj inwazyjny zabieg, który może osłabić i zniszczyć włosy. Przed kolejnym malowaniem kosmyków warto dać im trochę czasu na regenerację, a także odżywiać je za pomocą specjalnie dobranych olejków i maseczek.