Dieta bananowa – na czym polega?

Dieta bananowa pochodzi z Japonii – została ona opracowana przez farmaceutkę Sumiko Watanabe dla jej męża, Hitoshiego. Dzięki książce Morning banana diet dieta ta stała się popularna na całym świecie. Podczas jej stosowania nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwa – czyli możesz jeść tylko to, co jest zapisane w jadłospisie.

Dieta bananowa może być stosowana w różnych przedziałach czasowych - od jednego dnia do nawet miesiąca. Od czasu, przez jaki chcesz stosować dietę zależy, co możesz na niej spożywać - jednodniowa dieta bananowa jest bardzo restrykcyjna, trzydniowa dopuszcza już pewne ustępstwa, zaś w siedmiodniowej pojawia się cała lista produktów, które możesz spożywać.

Dieta bananowa – kluczowe zasady

Dieta bananowa opiera się przede wszystkim na spożywaniu bananów, połączonych z innymi dopuszczonymi produktami (np. jogurtami naturalnymi). Plan diety bananowej różni się w zależności od ilości dni, na jakie się zdecydujesz – im dłużej trwa, tym więcej kilogramów można zrzucić. Jednak zbyt długie pożywanie się wyłącznie w sposób wyszczególniony w diecie może prowadzić np. do spowolnienia metabolizmu, a co za tym idzie – do efektu jo-jo. 

Dieta bananowa trwająca miesiąc prowadzi do dużych ilości niedoborów w organizmie i znaczącego spowolnienia metabolizmu - dlatego stosowanie jej przez taki okres czasu nie jest polecane.

Dieta z mięsem jest droższa od diety wegetariańskiej? >>>

1-dniowa dieta bananowa

Dieta bananowa trwająca jeden dzień ma za zadanie przyczynić się do oczyszczenia organizmu z toksyn i zazwyczaj nie prowadzi do utraty wagi. Opiera się na prostych założeniach – w ciągu całego dnia dopuszczalne jest zjedzenie 6 bananów (każdy z nich o wadze około 200 gram). W jednodniowej diecie bananowej ważna jest woda – powinnaś jej wypić od 2.5 do nawet 3 litrów w ciągu całego dnia. Do każdego posiłku powinno się dodatkowo spożywać jeden z produktów takich jak:

  • maślanka,
  • pomidor,
  • papryka,
  • mleko,
  • jogurt naturalny,
  • jabłko.

3-dniowa dieta bananowa

Trzydniowa dieta bananowa opiera się na bardziej restrykcyjnych zasadach niż poprzedniczka. W czasie jej trwania dozwolone jest zjedzenie jedynie 3 bananów w ciągu całego dnia (każdy o masie około 200 gram). Dodatkową przekąską w tym przypadku jest tylko pełnotłuste mleko – do każdego skonsumowanego banana musisz wypić jedną szklankę tego napoju. Woda jest ważna również w tym przypadku – dzienna ilość jej spożycia w przypadku trzydniowej diety bananowej powinna wynieść około 3 litrów.

Zobacz także:

Trzydniowa dieta bananowa pozwala nie tylko uwolnić organizm od zbędnych toksyn, ale również szybko pozbyć się kilku kilogramów – od 1.5 kg do nawet 3 kg po jej ukończeniu.

7-dniowa dieta bananowa

Siedmiodniowa dieta bananowa jest mniej restrykcyjna niż poprzednie - choć o wiele bardziej monotonna. Posiłki podczas jej trwania powinny być spożywane 3 razy dziennie i zawierać banana, płatki owsiane, jogurt naturalny oraz miód. Dodatkowo, w ciągu dnia powinno się spożyć także dwa jabłka – choć nie w jednym czasie.

Dieta bananowa trwająca 7 dni pozwala na utratę nawet 7 kilogramów. Dodatkowym plusem jest oczyszczenie organizmu z toksyn.

Dieta bezmleczna – wady, zalety, jadłospis. Czy warto próbować diety bezmlecznej? >>>

Dieta bananowa – efekty

Dieta bananowa pozwala – w zależności od długości jej trwania – na zrzucenie od 1.5 do nawet 7 kg w ciągu tygodnia. Nie jest to zdrowe dla organizmu – prawidłowe tempo spalania tłuszczu to maksymalnie 1 kg na tydzień.

Dieta bananowa bez wątpienia daje efekty – choć najczęściej są one krótkotrwałe. Monotonność posiłków i fakt, że organizm nie otrzymuje wszystkich niezbędnych witamin i minerałów może prowadzić do znacznego spowolnienia metabolizmu, jak również do znacznych niedoborów. Z kolei spowolnienie trawienia prowadzi najczęściej do efektu jo-jo – a nawet do przyrostu masy po zakończeniu diety.

Dieta bananowa – opinie

Czy dieta bananowa jest bezpieczna? Opinie są podzielone – lekarze oraz dietetycy wskazują, że powoduje ona zbyt szybki spadek wagi, co negatywnie odbija się na zdrowiu. Również niedobory, spowodowane brakiem dostarczania wszystkich niezbędnych składników odżywczych mogą obniżać odporność, a w konsekwencji - być odpowiedzialne za różne choroby.

Oczywiście na forach internetowych można znaleźć wiele pozytywnych wypowiedzi typu: dieta bananowa – schudłam!. Warto jednak pamiętać, że wpisy takie pojawiają się najczęściej tuż po zakończeniu diety – i nie obejmują długofalowych konsekwencji, jakie niesie za sobą jej stosowanie (w tym np. efektu jo-jo).