Kochałyśmy i kochaliśmy „Królewnę Śnieżkę”, „Małą Syrenkę”, „Kopciuszka” czy „Herkulesa”. Nie sposób jednak nie zauważyć, że poza pięknymi historiami o (heteronormatywnej) miłości, bajki, które oglądaliśmy i oglądałyśmy w dzieciństwie pozostawiły w nas pewne utarte schematy myślowe na temat przedstawianego piękna. Księżniczki, w które małe dziewczynki i chłopcy wpatrują się jak w obrazek, są najczęściej białe i z pewnością nie mają problemu, by wcisnąć się w rozmiar XS. Choć zapewne nikt z nas nie zauważał, jak krzywdzące mogą być powielane przez wytwórnię Disneya kanony oczekiwanego piękna, dziś wiele osób zmaga się z kompleksami i zaniżonym poczuciem własnej wartości, bo tylko bohaterki z idealnym wcięciem w talii mogą żyć długo i szczęśliwie. Na szczęście jedna z największych firm, która produkuje filmy dla dzieciaków, od niedawna bierze sprawy w swoje ręce. We wrześniu pojawiła się oficjalna informacja, że w filmowej adaptacji historii o Małej Syrence, w rolę Arielki wcieli się czarna aktorka Halle Bailey. Teraz Disney zapowiada krótkometrażową produkcję, w której główna bohaterka jest baletnicą w rozmiarze plus size.

Disney przedstawia pierwszą główną bohaterkę plus sieze

Disney zapowiada pierwszą bohaterkę plus size. Krótkometrażowa bajka „Głowa do góry” (ang. „Reflect”) to historia o baletnicy, która mierzy się z niską samooceną i poczuciem własnej wartości z powodu swojego wyglądu. Bianca odzyska jednak pewność siebie, co może zainspirować wiele małych widzów i widzek. To nie jedyna produkcja, która opowiada o samoakceptacji. Animacja będzie częścią serii filmów Disney+, skupionych na tematyce ciała i tożsamości w kontekście samooceny. Zwiastun całego cyklu pojawił się już w mediach społecznościowych.

Krótkometrażowa produkcja wyreżyserowana została przez Hilary Bradfield, artystkę, która stoi m.in. za historią „Kraina Lodu 2” czy „Nasze magiczne Encanto”. W krótkim klipie widzimy ćwiczącą przed lustrem Biancę, której lustrzane odbicie rozpada się – to symbol niezdrowego sposobu, w jaki postrzega własne ciało. Choć bajka stworzona jest z myślą o najmłodszych odbiorcach i odbiorczyniach, niesie przesłane, które jest ważne dla każdego i każdej z nas. Dorastając tworzymy sobie toksyczne oczekiwania względem naszych ciał. Historia Bianci pokazuje, że kluczem do sukcesu nie jest rozmiar XS, a po prostu zaakceptowanie i pokochanie siebie ze wszystkimi wadami i aspektami, które społecznie mogą być odbierane jako negatywne.

Bohaterka plus-size spodobała się także użytkownikom i użytkowniczkom TikToka, którzy i które podzielili się swoimi historiami akceptacji siebie. 

Ona wygląda dokładnie tak samo jak ja, gdy byłam w tym wieku! Byłam w tej samej sytuacji na zajęciach tańca!

Potrzebowałam tego, kiedy byłam dzieckiem

Pamiętam, gdy ćwiczyłam balet w wieku 12-15 lat i zawsze byłam wyższą i grubszą dziewczyną. Czułam się dokładnie w ten sam sposób

@retrocosygamer It’s available on Disney + and shows how she battles body dysmorphia #plussizedisney #disneyprincess #plussizerepresentation ♬ After LIKE - Short Ver. - IVE

Co myślicie o nowej narracji Disneya?