Dlaczego mężczyźni boją się zobowiązań?

Często jest tak, że kobieta wkłada w związek całe swoje serce, stara się i próbuje pchać go do przodu, a mężczyzna jest jakby wycofany, bardziej zdystansowany i ostrożny. Jak się okazuje, brak zaangażowania u mężczyzn jest bardzo popularny – niezależnie od wieku czy narodowości. Według ekspertów z zakresu psychologii i socjologii mężczyźni XXI wieku wolą tymczasowe związki lub nawet bycie singlem. Nie chcą angażować się w coś zbyt poważnego, bo wiąże się to z dużą odpowiedzialnością.

Dlaczego mężczyźni boją się zobowiązań? Podajemy 6 najczęstszych powodów.

Utrata wolności

Prawdopodobnie głównym i najważniejszym powodem jest utrata wolności, która dla mężczyzn jest niezwykle istotna. Faceci boją się, że, gdy zwiążą się z jedną osobą, to nie będą już niezależni. Obawiają się, że ich jedyną rolą będzie rola chłopaka, partnera. Nie będą mogli spotykać się ze znajomymi i planować życia po swojemu. A przecież absolutnie nie jest to prawda. I jako partnerka powinnaś mu to dać do zrozumienia. Przede wszystkim porozmawiajcie o waszych lękach (nie tylko mężczyzny). Komunikacja to podstawa. Pamiętajcie też, że pomimo tego, że jesteście w związku, nadal istniejecie jako dwie osobne jednostki. Dużo rzeczy robicie razem, ale nie oznacza to, że nie możecie już mieć czasu dla siebie, przestrzeni osobistej. Jeśli twój facet obawia się właśnie utraty wolności, zapewnij go, że nie ma się czego bać. W zdrowym związku para prowadzi wspólne życie, ale nie zapomina też o tym, że czasem warto zrobić coś osobno.

Wyjście ze strefy komfortu

Mężczyźni lubią, gdy jest im wygodnie. Dlatego kolejnym częstym powodem strachu przed zobowiązaniem jest lęk przed opuszczeniem swojego dawnego życia, w którym wszystko było znane. Związanie się z drugą osobą to ogromna zmiana życia. Mimo tego, że czują miłość do partnerki, to czasem wolą nawet zakończyć związek, bo ich strach przed nieznanym i porzuceniem życia, które jest im znane, są znacznie silniejsze.

Syndrom Piotrusia Pana

W psychologii syndromem Piotrusia Pana nazywa się stan, gdy mężczyzna czuje się wiecznym nastolatkiem. Uważa, że jest młodszy niż w rzeczywistości, więc nie ma nawet mowy o wejściu w poważny związek, tym bardziej o zaręczynach czy ślubie. W końcu nie oczekujemy tego od nastolatków. Zobowiązania i odpowiedzialność sprawiają, że faceci z syndromem Piotrusia Pana czują się starzej, a właśnie tego boją się najbardziej. Wolą być „wiecznie młodzi” i mieć przystosowany do tego lifestyle. Związek z kimś takim nie ma większego sensu. 

Rozwód

Tak, serio. Niektórzy mężczyźni nie chcą brać ślubu, bo boją się, że skończy się to rozwodem. Ten temat jest niezwykle drażliwy dla mężczyzn. Oni faktycznie boją się rozwodu. Ta odpowiedź jest dość prosta – wiąże się też ze strachem przed porażką, nieudanym związkiem. Oprócz tego rozwód to nie tylko bolesne rozstanie, ale również rozprawy sądowe czy utrata znacznej części pieniędzy.

Kwestie finansowe

Stereotypowa rola mężczyzny w społeczeństwie, to głowa rodziny, która musi ją utrzymać oraz zapewnić dobre i godne życie. Dla niektórych to po prostu za dużo. Nie są gotowi na podołanie temu zadaniu. Dodatkowo presja jest ogromna i mężczyźni mogą sobie z nią nie radzić. Dlatego właśnie wolą uniknąć zobowiązań, nie chcą wziąć odpowiedzialności. Facet może bać się, że nie będzie w stanie utrzymać finansowo więcej osób niż tylko siebie lub po prostu może tego nie chcieć.

Zobacz także:

Bycie z jedną kobietą do końca życia

Jakkolwiek źle by to nie brzmiało, to również jest jeden lęków mężczyzn i powód, dla którego nie chcą wchodzić w poważne związki. Mężczyźni są z natury zdobywcami i szybko się nudzą. Dlatego właśnie myśl, że do końca życia mają pozostać z jedną kobietą jest dla nich przerażająca. Wiąże się z tym również kwestia seksu. Niektórych facetów przeraża fakt, że będą mieli już tylko jedną partnerkę seksualną. Podczas gdy dla większości kobiet jest to coś pięknego, dla większości mężczyzn jest to ogromny lęk.