Dlaczego każda i każdy z nas powinien zainteresować się tematem zakupów z drugiej ręki? Od dawna wiadomo, że przemysł odzieżowy w znaczącym stopniu przyczynia się do zmian klimatu. Do produkcji ubrań, które nosimy na co dzień, wykorzystywane są niebotyczne ilości wody. Poza tym przemysł odzieżowy odpowiada za 10% światowej emisji dwutlenku węgla. Kupujemy coraz więcej ubrań. Jednak nie wszystkie są nam potrzebne. W związku z tym część z nich ląduje na wysypiskach.

Nie oznacza to, że mamy całkowicie zrezygnować z kupowania nowych ubrań, butów i dodatków. Ale pisząc o trendach czy wyprzedażach, zachęcamy was do tego, by dobrze przemyśleć swoje modowe wybory (i nie tylko). Warto również zainteresować się polityką, które prowadzą poszczególne marki. Powstaje bowiem coraz więcej kolekcji w duchu eko i zero waste. Ogromną popularnością cieszą się projekty H&M Conscious. Do ich stworzenia wykonywane są m.in. materiały z recyklingu. Ostatnio informowałyśmy was także o kolekcji strojów kąpielowych Monki na lato 2020. Jedno i dwuczęściowe kostiumy zostały uszyte z poliamidu i poliestru pochodzących z recyklingu. Warto wspomnieć, że drugie z wymienionych przez nas tworzyw pozyskiwane jest z zużytych butelek PET. Imponujące, prawda?

Ale to nie wszystko! Oprócz bardziej świadomych wyborów warto zainteresować się także zakupami w sklepach vintage i second handach. Szczególnie, że ekologia to „tylko” jedna z korzyści, związanych z zakupami z drugiej ręki.

O kwestiach związanych z zakupami vintage porozmawiałam z prawdziwą ekspertką w tej dziedzinie. Zuzanna Biegun, bo właśnie o niej mowa, to influencerka, a także właścicielka second handu online o bardzo wdzięcznej nazwie – Trzeba żyć. Na swoim profilu na Instagramie (@zuzi.bi) od kilku lat zachęca swoich obserwatorów do robienia zakupach w lumpeksach, które przeżywają swoją drugą młodość. Wzrost zainteresowania tematem second handów można zaobserwować m.in. pod stworzonym przez Zuzę Biegun hashtagiem #secondhandqueenzuzibi. Pod tym znacznikiem znajdziemy już blisko 500 zdjęć zadowolonych klientek i klientów lokalnych lumpeksów, którzy chętnie chwalą się teraz swoimi łupami (w dobrym tego słowa znaczeniu) oraz stylizacjami z wykorzystaniem vintage perełek. 

Co więcej, Zuzanna Biegun regularnie publikuje na swoim profilu na Instagramie zdjęcia, jak również wideo na Instagram Stories, dzięki którym udowadnia, że w second handach czekają na nas modne ubrania, buty i dodatki, nie mówiąc już o ponadczasowych klasykach (własnie w te ubrania warto inwestować - nie wyjdą z mody za sezon czy dwa). Wystarczy dobrze poszukać! Kilka naszych ulubionych stylizacji z Instagramu Zuzanny Biegun znajdziecie w naszej galerii - na górze strony. Zanim jednak tam zajrzycie, obejrzyjcie wideo, które przybliży wam temat zakupów z drugiej ręki. 

Dlaczego warto robić zakupy z drugiej ręki? Na to pytanie odpowiedziała nam Zuzanna Biegun

Obejrzyjcie poniższe wideo, aby dowiedzieć się, dlaczego warto kupować ubrania z drugiej ręki, gdzie i jak szukać prawdziwych perełek vintage. Zuzanna Biegun opowiedziała nam również o swojej najlepsze „zdobyczy” z lumpeksu – to jeszcze bardziej zachęciło nas do szperania między wieszakami i regałami w second handach.

Jak zarabiać na starych ubraniach i gdzie je oddać, aby wygospodarować trochę miejsca w szafie? >>>

Zobacz także: