Przetłuszczające się włosy? Wiele osób używa tego sformułowania. Tak naprawdę chodzi jednak o przetłuszczającą się skórę głowy, co jest naturalnym procesem i efektem pracy gruczołów łojowych. Niestety czasem dochodzi do nadprodukcji łoju. Tym samym skóra, a następnie włosy za szybko się przetłuszczają. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić. 

Przetłuszczanie się włosów

Włosy regularnie się przetłuszczają. To całkowicie naturalne. Wszystko za sprawą gruczołów łojowych wydzielających sebum, czyli oleistą substancję, która zapewnia miękkość skóry, a także tworzy warstwę ochronną – antybakteryjną i przeciwgrzybiczą. Co więcej, osłania przed mikrouszkodzeniami, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH, jak również w adaptacji do zmian temperatur. Niestety zdarza się, że gruczoły łojowe produkują za mało sebum (a przez to skóra staje się matowa i bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych) albo za dużo. Nadmiar sebum może prowadzić do wielu problemów, na czele z trądzikiem czy do szybszego przetłuszczania się włosów. 

Warto jednak zaznaczyć, że w rzeczywistości to skóra głowy się przetłuszcza, a nie włosy. Natomiast czesanie czy nawet dotyk sprawia, że łój przenosi się na kosmyki. Właśnie dlatego mówi się o „przetłuszczaniu się włosów”. 

Skąd wiadomo, że włosy za szybko się przetłuszczają? 

Jak wspominałyśmy i wspominaliśmy, stopniowe przetłuszczanie się włosów jest całkiem normalne. Tym samym nie powinno nikogo niepokoić. Jak więc rozpoznać, że włosy, a właściwie skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza? Niestety odpowiedź na to pytanie też nie jest jednoznaczna. Przyjęło się jednak, że jeśli myjemy głowę raz na dwa dni, a włosy nadal wyglądają świeżo, nie mamy powodów do obaw. Problem zaczyna się, gdy myjemy głowę raz dziennie (albo częściej) i mimo to włosy robią się tłuste. To sygnał alarmowy. 

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Dlaczego włosy się przetłuszczają? Czyli dlaczego gruczoły łojowe produkują za dużo sebum? Przyczyn może być kilka. Pierwsza z nich to uwarunkowania genetyczne. Kolejną – coraz częściej podawaną – jest stres. Nadmierne przetłuszczanie się włosów może świadczyć również o zmianach hormonalnych, niewłaściwej diecie (bogatej w cukry oraz w tłuszcze proste) czy poważniejszych chorobach. W niektórych przypadkach może chodzić także o niedokładne mycie skóry głowy albo dobór niewłaściwych kosmetyków, na czele z szamponem. 

Sposoby na przetłuszczające się włosy: konsultacje lekarskie

Jak radzić sobie przetłuszczającymi włosami? Czy w ogóle da się? Tak. Jednak aby było to możliwe, należy – w pierwszej kolejności – rozpoznać źródło problemu. Szczególnie, gdy przetłuszczanie się włosów, to efekt zmian hormonalnych czy objaw jakiejś choroby. W takim wypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem bądź lekarką. 

Sposoby na przetłuszczające się włosy: zbilansowana dieta

Co więcej, warto zadbać o swoją dietę. Unikaj alkoholu, niezdrowego jedzenia, a także ostrych potraw. Postaw natomiast na pełnowartościowe posiłki, poza tym uzupełnij swój jadłospis o produkty bogate w witaminy z grupy B, witaminę C, cynk, żelazo, jak również w kwasy Omega-3. No i nie zapominaj o nawodnieniu. Staraj się pić około dwa litry wody dziennie. 

Zobacz także:

Sposoby na przetłuszczające się włosy: odpowiednie kosmetyki

Jeśli borykasz się z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, zwróć także uwagę na zawartość swojej kosmetyczki. Zrezygnuj używania produktów do pielęgnacji włosów, które zawierają SLS, parabeny, ftalany, silikony oraz inne substancje chemiczne. Tego rodzaju szampony i odżywki mogą bowiem podrażniać delikatną skórę głowy, co z kolei może prowadzić do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Możesz je zastąpić lekkimi kosmetykami do włosów, a także dedykowanymi włosom przetłuszczającym się, których nie brakuje w ofercie popularnych drogerii (zarówno stacjonarnych, jak i online). Kilka sprawdzonych produktów znajdziesz także poniżej. 

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy

To nie wszystko. Możesz także wypróbować domowe sposoby na przetłuszczające się włosy. Tak zwane płukanki oraz kąpiele z wykorzystaniem naturalnych produktów skutecznie oczyszczą skórę głowy z łoju, stymulują pracę gruczołów łojowych, a do tego nie wywołują reakcji alergicznych. Do grona tych najczęściej polecanych należą m.in. płukanka z cytryny, płukanka ziołowa – z rozmarynu, tymianku, szałwii oraz skrzypu, wcierka z sody oczyszczonej albo z drożdży. Gotowe przepisy (wraz z proporcjami) bez problemu znajdziesz w sieci, a także w poniższym artykule: