Problem przetłuszczających się włosów dotyczy wiele osób, które niestety wpadają w błędne koło. Przetłuszczanie się włosów to nic innego jak nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe, które obciążają je i sprawiają, że fryzura jest nieświeża i nieestetyczna. Tłuste i oklapnięte kosmyki wymagają ciągłego mycia. Problem polega na tym, że większość szamponów zawiera agresywne lub zbyt oczyszczające składniki„gruczoły pracują wtedy aktywniej, aby nadrobić wydzielanie łojotoku i ponownie go dostarczyć, ponieważ taki szampon zredukował cały biofilm”, tłumaczy Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii. I błędne koło zamyka się: myjemy włosy, aby pozbyć się tłustych włosów, a w odpowiedzi skóra głowy produkuje więcej sebum i po kilku godzinach kosmyki znów są przetłuszczone. Dodatkowo, nieatrakcyjnie wyglądająca fryzura to nie wszystko. Przetłuszczanie się włosów powoduje również ich wypadanie, a w skrajnych przypadkach może skutkować łysieniem. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec? Sprawdźcie poniżej. 

Mycie włosów przetłuszczających się odżywką – tak czy nie? >>>

Przetłuszczanie się włosów a ich wypadanie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przetłuszczanie się włosów może powodować ich wypadanie. Nadprodukcja sebum i łoju odpowiada za to, że cebulki włosa są słabe, suche, przez co włosy są oklapnięte, szybko się łamią i są wyjątkowo podatne na uszkodzenia mechaniczne. „Ponieważ nie wszystkie preparaty podczas mycia pomagają skutecznie pozbyć się sebum, w konsekwencji mieszek włosowy cały czas jest zalany wydzieliną łojotokową, która z czasem powoduje proces krystalizacji czego następstwem może być stan zapalny a w konsekwencji łysienie”, tłumaczy trycholog. Dlatego tak ważne jest kompleksowe zadbanie o skórę głowy i włosy. W jaki sposób to zrobić? Tłumaczymy poniżej. 

Przetłuszczanie się i wypadanie włosów – jak z tym walczyć?

Pierwszym krokiem do sukcesu jest rozpoznanie tej zależności: jeżeli Twoje włosy szybko się przetłuszczają i zauważysz, że często Ci wypadają, musisz zacząć działać wielotorowo. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zmierzyć się z tym problemem. 

1. Redukcja stresu

Ekspertka nie ma wątpliwości co do tego, że pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić w temacie dbania o włosy, jest ograniczenie sytuacji stresowych. Ta kwestia jest często bagatelizowana, jednak warto przyjrzeć się jej bardziej wnikliwie i zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Zależność jest bardzo prosta: „Nadmierna produkcja sebum często jest wynikiem sytuacji stresowych. Aktywność gruczołów łojowych jest większa w wyniku stresu. Gruczoły łojowe są pobudzane do szybszej reakcji w wyniku odpowiedzi gospodarki hormonalnej na stres. Sytuacje stresowe mogą być również indukatorem łysienia telogenowego”, tłumaczy trycholog Anna Mackojć. 

2. Odpowiednia pielęgnacja 

Prawidłowa i świadoma pielęgnacja jest kluczowa, jeśli chcemy wyeliminować problem przetłuszczających się włosów i zmniejszyć ich wypadanie. Jednak zamiast szamponów głęboko oczyszczających (czyli takich, które mają w składzie mocne detergenty) codziennie, stosuj je np. raz w tygodniu. Na co dzień postaw na łagodne produkty. Pamiętaj również, aby nie nakładać odżywki na całą długość włosów, tylko na same końcówki – w ten sposób ich nie obciążysz.

3. Udanie się do specjalisty

W niektórych sytuacjach, także jeśli chodzi o pielęgnację skóry głowy i schorzenia, którego tego dotyczą – wizyta u specjalisty może być nieunikniona. W tym wypadku należy udać się do trychologa, czyli eksperta, którego zadaniem jest dokładna analiza skóry głowy, cebulek włosów oraz dolegliwości związanych ze skóry głowy. „Kiedy mamy do czynienia z Łojotokowym Zapaleniem Skóry, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, skóra głowy jest zaczerwieniona, swędząca i znajduje się w niej nagromadzona skrystalizowana wydzielina łojowa. W takim przypadku mamy do czynienia ze schorzeniem autoimmunlogicznym,  w którym główny udział mają limfocyty T powodujące stan zapalny. Jest to powszechnie występującą i przewlekła choroba skóry. Bardzo ważne jest, aby szybko udać się do specjalisty i wprowadzić terapię oczyszczającą oraz zredukować rumień”, przestrzega trycholog.

Zobacz także: