Przetłuszczające się włosy to problem, który dotyczy wielu osób. Wiele z Was na pewno uważa, że w celu pozbycia się tej niewygodnej kwestii, należy po prostu dokładnie umyć kosmyki, aby były świeże i ładnie wyglądały. Niestety to rozwiązanie krótkoterminowe, które na dłuższą metę przynosi wiele szkód. Szampony wysuszają skórę głowy, a problem tłustych włosów znika tylko na chwilę – skóra głowy po całym dniu produkuje jeszcze większe ilości sebum, co nie pozostaje bez wpływu na włosy, które znów wyglądają na tłuste – i błędne koło zamyka się. Przetłuszczające się włosy są matowe, oklapnięte, wrażliwe na bodźce i podatne na uszkodzenia, dlatego warto o nie zadbać kompleksowo i świadomie, zamiast kolejny raz po prostu je umyć. Nie jest łatwo odzwyczaić się od codziennego mycia włosów, tym bardziej, jeżeli praktykujesz to od dłuższego czasu, ale warto na początku się przemęczyć. Obecnie panują do tego całkiem niezłe warunki – tryb pracy zdalnej, częściowo zdalne nauczanie na studiach itd. sprawiają, że możesz pozwolić sobie na eksperymenty z pielęgnacją włosów. Poniżej znajdziesz 6 sposobów na przetłuszczające się włosy, które pomogą Ci pozbyć się tego uciążliwego problemu.

Przetłuszczające się włosy – jak się ich pozbyć? Nie myj ich codziennie

Pierwsza i najważniejsza zasada, którą musisz wziąć sobie do serca i zacząć praktykować, jeżeli chcesz, aby Twoje włosy przestały się przetłuszczać. Nie myj włosów codziennie, ponieważ wysuszasz skórę głowy i pobudzasz ją do nadmiernej produkcji sebum – i tak w kółko. Na początku detoksu na pewno nie będzie przyjemnie, ale możesz związać swoje włosy, w koka lub w warkocz, a także założyć na głowę opaskę, która ukryje, że masz tłuste włosy od nasady. Już po kilku dniach zauważysz diametralną różnicę!

Przetłuszczające się włosy – jak się pozbyć się tego problemu? Wybierz łagodny szampon i odżywkę

Świadoma pielęgnacja włosów, która zapewnia odpowiednią równowagę PEH to jeden z kluczowych elementów, które pozwolą Ci zmniejszyć przetłuszczanie się skóry głowy. Raczej unikaj szamponów i odżywek, które na opakowaniu „krzyczą”, że są do suchych i zniszczonych włosów lub mają właściwości wygładzające i nabłyszczające. Nie chodzi o to, że te produkty są szkodliwe – spełniają swoją funkcję i np. nawilżają włosy, ale zawierają tego typu składniki, które niestety przyczyniają się nadprodukcji sebum, co prowadzi do przetłuszczania się włosów.

Sposoby na przetłuszczające włosy – co jeść, aby nie mieć przetłuszczających się włosów?

Być może ciężko Ci w to uwierzyć lub zdarza Ci się to bagatelizować, ale to, co jesz, ma ogromny wpływ na praktycznie każdy aspekt Twojego życia – funkcjonowanie mózgu, samopoczucie, a także kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Zdrowa dieta to podstawa – świeże warzywa i owoce, sezonowe produkty, nieprzetworzona żywność i regularne posiłki pomogą Ci uregulować pracę skóry głowy i wspomogą Twoją walkę z przetłuszczającymi się włosami. Spróbuj podejść do tego wyzwania kompleksowo i nie myśl o tym cały czas – zmień kilka nawyków w swojej codziennej diecie, kup szampon i odżywkę na bazie naturalnych składników i daj swoim włosom trochę odpocząć. Efekty naprawdę będą zadowalające. 

Jak zlikwidować przetłuszczające się włosy – stosuj szampon oczyszczający

Źródłem przetłuszczających się włosów jest zazwyczaj skóra głowy, która wymaga dokładnego oczyszczenia, dlatego raz w tygodniu myj głowę szamponem oczyszczającym – to znaczy takim, który zawiera w składzie mocniejsze detergenty i myje włosy dokładniej i mocniej niż klasyczny szampon. Dzięki temu przywrócisz włosom lekkość i świeżość. Bardzo ważne jest to, aby po umycie włosów takim szamponem, nałożyć nawilżającą maskę lub odżywkę, ponieważ są dość tępe po takim oczyszczającym zabiegu. Dzięki temu pozbędziesz nie tylko łoju i potu, ale również resztek kosmetyków, a także kurzu i innych zanieczyszczeń, które gromadzą się na skórze głowy i wpływają na to, że produkuje ona więcej sebum, a co za tym idzie, przetłuszcza włosy.

Czy spanie z mokrymi włosami naprawdę je niszczy? >>>

Przetłuszczające się włosy – jak się ich pozbyć? Używaj odżywki zgodnie z jej przeznaczeniem

Niestety czasami nie możemy się powstrzymać i nakładamy odżywkę na całą długość włosów – szczególnie, gdy mamy problem z rozczesaniem lub wtedy, gdy włosy są zniszczone. Kto nigdy tak nie robił, niech pierwszy rzuci kamieniem! Ale kiedy walczysz z przetłuszczającymi się włosami, lepiej zaniechać tych praktyk i używać odżywkę wyłącznie na końcówki, aby nie obciążyć włosów.

Sposoby na przetłuszczające włosy – stosuj odpowiednią ilość szamponu

Na przetłuszczanie się włosów ma wpływ wiele czynników. Żeby zlikwidować ten problem, musisz zwracać uwagę na szczegóły, takie jak odpowiednia ilość szamponu – za dużo produktu jest niemożliwe do spłukania, a co za tym idzie osadza się na skórze głowy i mocno ją przesusza (a co się dzieje potem, wszyscy już wiemy), a także obciąża włosy. Możesz wymieszać niewielką ilość szamponu z wodą i tak przygotowaną mieszanką umyć włosy. Pamiętaj również, aby spłukać głowę letnią wodą – gorąca natychmiast przesuszy skórę. 

7 błędów w pielęgnacji włosów, które prawdopodobnie popełniasz, a nawet o tym nie wiesz >>>