Kim był Dodi Al Fayed? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób nie tylko przy okazji kolejnych rocznic śmierci księżnej Diany. Także filmy czy serial Netfliksa o rodzinie królewskiej zachęcają do zanurzenia się w biografię księżnej i przyjrzenia się jej związkom. 

Dodi Al Fayed i księżna Diana spotkali się po raz pierwszy w 1986 roku na meczu polo, w czasie gdy „królowa ludzkich serc” wciąż była żoną księcia Karola. Latem 1997 roku miliarder zaprosił Dianę z Williamem i Harrym, by spędzili z nim trochę czasu na jachcie w południowej Francji. Księżna wróciła tam do niego zresztą później w sierpniu, ale już bez swoich synów. To właśnie wtedy Dianie i Dodiemu paparazzi wykonali słynne zdjęcia, na których widać, jak się całują. Kochankowie spędzili potem jeszcze razem wakacje na południu Francji i w Sardynii, skąd już po raz ostatni polecieli do Paryża.

Dodi Al Fayed –  co o nim wiemy?

Dodi Al Fayed, czyli najsłynniejszy kochanek księżnej Diany, był synem byłego właściciela luksusowego domu towarowego Harrods w Londynie - miliardera Mohameda Al Fayeda. Dodi urodził się 15 kwietnia 1955 w Aleksandrii w Egipcie jako Emad El-Din Mohamed Abdel Moneim Fayed. Jego matką była Samira Khashoggi – siostra urodzonego w Arabii Saudyjskiej miliardera Adnana Khashoggiego. Jego ojciec był właścicielem klubu piłkarskiego Fulham F.C. oraz pięciogwiazdkowego hotelu Ritz w Paryżu. Dodi uczęszczał do szkół w Paryżu, do ekskluzywnego Instytutu Le Rosey w Szwajcarii, a także zaliczył krótki epizod w akademii wojskowej Sandhurst, do której zresztą uczęszczali także synowie Diany, książę William i książę Harry. Dodi Al Fayed w wieku 15 lat przeprowadził się do Londynu, gdzie działał głównie jako producent filmowy.

Jak zginęli Dodi Al Fayed i księżna Diana?

Po tym, gdy zdjęcia Diany i Dodiego Al Fayeda na jachcie obiegły media na całym świecie, księżna stała się najbardziej pożądanym obiektem wszystkich fotoreporterów. 31 sierpnia 1997 roku, po kolacji w hotelu Ritz w Paryżu, samochód pary był śledzony przez paparazzich na motocyklach. W trakcie przejazdu tunelem Pont de l'Alma samochód z Dianą i Dodim uderzył w filar. Kochankowie wraz z kierowcą zginęli, a przeżył jedynie ochroniarz księżnej.