Dom z papieru (La casa de papel) to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych hiszpańskich seriali dostępnych na platformie Netflix. Seria, za którą odpowiedzialny jest showrunner Álex Pina, opowiada o grupie złodziei w charakterystycznych czerwonych kombinezonach i maskach z podobizną słynnego hiszpańskiego malarza, Salvadora Dalego, dowodzonych przez genialnego Profesora. Według jego planu ekipa, złożona z przeróżnych osobowości, którym w ramach akcji zamiast imion przysługują pseudonimy w postaci nazw miast, najpierw napada na mennicę narodową, a następnie na Bank Hiszpanii. Cel? Wzbogacenie się, to jasne, ale przede wszystkim zagranie na nosie bezwzględnym ludziom władzy oraz służbom.

Serial Dom z papieru zadebiutował w 2017 roku i do tej pory doczekał się czterech sezonów. Niestety, kolejny będzie tym ostatnim, co oznacza, że szykuje się wielki finał. Co na ten moment o nim wiadomo? Kto powróci na ekran? Kto dołączy do ekipy? I kiedy banda Profesora zawita na platformę Netflix po raz ostatni? Oto wszystko, co musicie wiedzieć o kontynuacji waszego ulubionego serialu. 

„Dom z papieru” sezon. 5 – kiedy premiera?

Kiedy możemy się spodziewać 5. sezonu serialu Dom z papieru? Fani hiszpańskiego serialu mogą nie być zachwyceni. Netflix poinformował, że finałowa seria ukaże się w dwóch częściach. Pierwsza połowa ujrzy światło dzienne 3 września 2021, zaś na drugą trzeba będzie poczekać aż do 3 grudnia 2021. Takiej sytuacji w przypadku tego tytułu jeszcze nie było. Skąd więc taka decyzja?

„Kiedy zaczęliśmy pisać 5. część w środku pandemii, czuliśmy, że musimy zmienić to, czego oczekiwano od 10-odcinkowego sezonu i wykorzystaliśmy wszelkie dostępne narzędzia, aby dać poczucie finału sezonu lub finału serialu już w pierwszej części. Zdecydowaliśmy się na agresywny styl, stawiając nasz gang złodziei na krawędzi. W drugiej części skupiamy się bardziej na emocjonalnej sytuacji bohaterów. To podróż po ich sentymentalnej mapie, która łączy nas bezpośrednio z ich odejściem ” – mówi Álex Pina, twórca serialu.

„Dom z papieru” sezon. 5 – obsada. Kto pojawi się na ekranie?

W ostatniej, piątej części serialu Dom z papieru na pewno pojawią się Úrsula Coberó (Tokio), Álvaro Morte (Profesor) , Itziar Ituño (Lizbona), Miguel Herrán (Rio), Jaime Lorente (Denver), Esther Acebo (Sztokholm), Enrique Arce (Arturo), Darko Peric (Helsinki), Hovik Keuchkerian (Bogota), Luka Peros (Marsylia), Belén Cuesta (Manila), Fernando Cayo (pułkownik Tamayo), Rodrigo de la Serna (Palermo), Najwa Nimri (inspektor Sierra) oraz José Manuel Poga (Gandia). Do gwiazdorskiej obsady dołączą również Miguel Ángel Silvestre (Sky Rojo, Sense8) i Patrick Criado (nominacja do nagrody Goya za rolę w Wielkiej hiszpańskiej rodzinie, Życie bez pozwolenia).

Choć pod zdjęciem wieńczącym zakończenie zdjęć pojawiło się mnóstwo domysłów, że Berlin (Pedro Alonso), czyli jeden z ulubionych bohaterów fanów serialu, jednak żyje, jest to mało prawdopodobne. O wiele bardziej jest natomiast fakt, że twórcy zapewne znowu będą odwoływać się do przeszłości, więc Berlin może pojawiać się w ramach retrospekcji. Tak czy inaczej, nawet taka obecność na ekranie tej postaci powinna usatysfakcjonować miłośników Domu z papieru

„Dom z papieru” – nowe postacie z 5. sezonu

W nadchodzącym sezonie Domu z papieru poznamy też zupełnie nowych bohaterów. Według Berlina (w tej roli Pedro Alonso), syn to „głowica nuklearna, która zniszczy wszystko”, jak powiedział do Rio (Miguel Herrán) w drugim odcinku pierwszej części serii. Wiele lat później widownia poznaje syna Berlina, Rafaela, granego przez Patricka Criado (występował w Riot Police). Co o nim wiemy? Rafael ma 31 lat, studiował inżynierię komputerową na MIT w Massachusetts i jest całkowicie pewien jednego: nie chce być taki jak jego ojciec.

Zobacz także:

Na początku historii pojawia się również kolejna z nowych postaci.

Nazywam się Tokio. Ale kiedy ta historia się zaczęła, nie takie było moje imię. To byłam ja... a to, miłość mojego życia. Ostatnim razem, kiedy go widziałam, zostawiłam go w kałuży krwi z otwartymi oczami.

W pierwszej części Domu z papieru poznaliśmy Tokio (graną przez Úrsulę Corbero) zaszytą w kamperze, uciekającą przed policją i cierpiącą z powodu nieopisanej straty – miłości swojego życia. To René (w tej roli Miguel Ángel Silvestre, znany m.in. z hitowych seriali Sky Rojo i Sense8), mężczyzna, z którym Silene Oliveira przeprowadzała napady, z którym podróżowała, cieszyła się życiem i mężczyznę, którego kochała, zanim odkryła, że czasami rzeczy w jej idealnym, małym świecie mogą pójść bardzo źle.

Kolejną nową postacią, która pojawi się w tym sezonie, jest Sagasta (José Manuel Seda, którego możecie kojarzyć z produkcji Perdóname i Señor), Dowódca Sił Specjalnych Hiszpańskiej Armii. Jest zaprawiony w niezliczonych międzynarodowych misjach przeciwko najgorszym przedstawicielom ludzkiego gatunku, co czyni go dokładnie takim samym jak ludzie, których zabił. Jest urodzonym przywódcą, za którym jego ludzie podążą do samego końca, jeśli ich o to poprosi, ponieważ jest taki jak oni. Kiedy zakłada mundur, staje się człowiekiem o analitycznym umyśle, zimnym i bezwzględnym, zdolnym wyjść poza wszelkie konwencje etyczne czy moralne, jeśli wymaga tego misja.

„Dom z papieru” sezon. 5 – fabuła. Co się wydarzy?

Co wydarzy się w finałowym sezonie Domu z papieru, który będzie liczyć 10 odcinków? „100 godzin, które wydają się trwać 100 lat. W ten sposób Tokio opisuje swoje odczucia w oficjalnym zwiastunie pierwszej części 5. sezonu „Domu z papieru”. Profesor zdradza, że odkryto zbiornik retencyjny, a Pułkownik Tamayo przygotowuje wojskowy szturm na Bank Hiszpanii. Dla gangu to moment, w którym nic nie jest już pewne. Zdają się być na przegranej pozycji i wygląda na to, że ich koniec jest naprawdę bliski. Czy pomimo przeciwności odzyskają siły do walki... jeszcze ten jeden raz? W końcu to oni są ruchem oporu” – czytamy w oficjalnym opisie sezonu. 

4. sezon zostawił nas z wieloma znakami zapytania. A co na ten temat mówią twórcy? - Spędziliśmy prawie rok, obmyślając, w jaki sposób rozbić grupę. Jak zapędzić Profesora w kozi róg. Jak stworzyć sytuacje o nieodwracalnych dla wielu postaci skutkach. W ten sposób powstała piąta część „Domu z papieru”. Wojna wkroczy na ekstremalny i brutalny poziom, ale będzie to również najbardziej imponujący i emocjonujący sezon – mówi showrunner, Álex Pina. 

To, w jakim klimacie będzie piąty, czyli ostatni sezon serialu Dom z papieru zdradza pierwszy oficjalny zwiastun. Widzimy w nim, że Profesor ma kłopoty, gdyż jego kryjówkę odkryła przebiegła inspektor Sierra. Z kolei pozostawiona sama sobie banda będzie musiała poradzić sobie z wojskiem nasłanym przez pułkownika Tamayo. Nie bez wpływu na dalsze losy ekipy będzie miała Lizbona, która z pewnością wykorzysta swoją przeszłość i pracę w szeregach służb. Więcej tego, czego można spodziewać się we wrześniu, dowiecie się z oficjalnego trailera, który obejrzycie poniżej. Wy też już nie możecie się doczekać? 

Druga część 5. sezonu „Domu z papieru”  - premiera

Druga część finałowego sezonu hiszpańskiego hitu (kolejne 5 odcinków) pojawi się jeszcze w tym roku, a dokładnie 3 grudnia! Jak dalej potoczą się losy bohaterów i bohaterek pod wodzą Profesora? Jak zakończy się największy w historii napad? Tokio nie żyje, wróg wciąż w Banku Hiszpanii...

W ostatnich godzinach straciłem bliskich mi ludzi. Nie mogę stracić nikogo więcej przez ten napad - zapewnia Profesor.

W drugiej części 5. sezonu serialu „Dom z papieru” zobaczymy między innymi Úrsulę Corberó, Álvaro Morte, Itziara Ituño, Pedro Alonso, Miguela Herrána czy Jaime'go Lorente.

Druga część 5. sezonu „Domu z papieru”  - teaser

Druga część 5. sezonu „Domu z papieru”  - oficjalny zwiastun

Odliczacie dni, by zobaczyć, jak ostatecznie potoczą się losy Profesora i jego gangu? Koniecznie zobaczcie oficjalny zwiastun drugiej części 5. sezonu „Domu z papieru”. Czy śmiały plan wydobycia złota z Banku Hiszpanii się powiedzie? Na pewno po drodze nie będzie brakowało błędów, a co za tym idzie, emocje będą naprawdę sięgać zenitu. Aż trudno uwierzyć, że będzie to ostateczne pożegnanie z hiszpańskim gangiem!
 

Jeśli nie jesteście gotowe i gotowi na rozstanie z bohaterami serialu, to mamy dla was dobrą wiadomość! Netflix oficjalnie potwierdził, że powstanie spin-off hiszpańskiej produkcji! Tym razem twórcy i twórczynie hitowego serialu skupią się na historii Berlina.