Dom z papieru (La casa de papel) to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych hiszpańskich seriali dostępnych na platformie Netflix. Seria, za którą odpowiedzialny jest showrunner Álex Pina, opowiada o grupie złodziei w charakterystycznych czerwonych kombinezonach i maskach z podobizną słynnego hiszpańskiego malarza, Salvadora Dalego, dowodzonych przez genialnego Profesora. Według jego planu ekipa, złożona z przeróżnych osobowości, którym w ramach akcji zamiast imion przysługują pseudonimy w postaci nazw miast, najpierw napada na mennicę narodową, a następnie na Bank Hiszpanii. Cel? Wzbogacenie się, to jasne, ale przede wszystkim zagranie na nosie bezwzględnym ludziom władzy oraz służbom.

Serial Dom z papieru zadebiutował w 2017 roku i do tej pory doczekał się czterech sezonów. Niestety, kolejny będzie tym ostatnim, co oznacza, że szykuje się wielki finał. Co na ten moment o nim wiadomo? Kto powróci na ekran? Kto dołączy do ekipy? I kiedy banda Profesora zawita na platformę Netflix po raz ostatni? Oto wszystko, co musicie wiedzieć o kontynuacji waszego ulubionego serialu. 

„Dom z papieru” sezon. 5 – kiedy premiera?

Kiedy możemy się spodziewać 5. sezonu serialu Dom z papieru? Fani hiszpańskiego serialu mogą nie być zachwyceni. Netflix poinformował, że finałowa seria ukaże się w dwóch częściach. Pierwsza połowa ujrzy światło dzienne 3 września 2021, zaś na drugą trzeba będzie poczekać aż do 3 grudnia 2021. Takiej sytuacji w przypadku tego tytułu jeszcze nie było. Skąd więc taka decyzja?

„Kiedy zaczęliśmy pisać 5. część w środku pandemii, czuliśmy, że musimy zmienić to, czego oczekiwano od 10-odcinkowego sezonu i wykorzystaliśmy wszelkie dostępne narzędzia, aby dać poczucie finału sezonu lub finału serialu już w pierwszej części. Zdecydowaliśmy się na agresywny styl, stawiając nasz gang złodziei na krawędzi. W drugiej części skupiamy się bardziej na emocjonalnej sytuacji bohaterów. To podróż po ich sentymentalnej mapie, która łączy nas bezpośrednio z ich odejściem ” – mówi Álex Pina, twórca serialu.

„Dom z papieru” sezon. 5 – obsada. Kto pojawi się na ekranie?

W ostatniej, piątej części serialu Dom z papieru na pewno pojawią się Úrsula Coberó (Tokio), Álvaro Morte (Profesor) , Itziar Ituño (Lizbona), Miguel Herrán (Rio), Jaime Lorente (Denver), Esther Acebo (Sztokholm), Enrique Arce (Arturo), Darko Peric (Helsinki), Hovik Keuchkerian (Bogota), Luka Peros (Marsylia), Belén Cuesta (Manila), Fernando Cayo (pułkownik Tamayo), Rodrigo de la Serna (Palermo), Najwa Nimri (inspektor Sierra) oraz José Manuel Poga (Gandia). Do gwiazdorskiej obsady dołączą również Miguel Ángel Silvestre (Sky Rojo, Sense8) i Patrick Criado (nominacja do nagrody Goya za rolę w Wielkiej hiszpańskiej rodzinie, Życie bez pozwolenia).

Choć pod wspomnianym zdjęciem wieńczącym zakończenie zdjęć pojawiło się mnóstwo domysłów, że Berlin (Pedro Alonso), czyli jeden z ulubionych bohaterów fanów serialu, jednak żyje, jest to mało prawdopodobne. O wiele bardziej jest natomiast fakt, że twórcy zapewne znowu będą odwoływać się do przeszłości, więc Berlin może pojawiać się w ramach retrospekcji. Tak czy inaczej, nawet taka obecność na ekranie tej postaci powinna usatysfakcjonować miłośników Domu z papieru

„Dom z papieru” sezon. 5 – fabuła. Co się wydarzy?

Co wydarzy się w finałowym sezonie Domu z papieru, który będzie liczyć 10 odcinków? „Gang jest zamknięty w Banku Hiszpanii od ponad 100 godzin. Udało im się uratować Lizbonę, ale ich najmroczniejszy moment nadchodzi po utracie jednego ze swoich. Profesor został schwytany przez Sierrę i po raz pierwszy nie ma planu ucieczki. Kiedy wydaje się, że już nic więcej nie może pójść źle, na scenie pojawia się wróg, który jest znacznie potężniejszy niż ktokolwiek, z kim się spotkali: wojsko. Zbliża się koniec największego napadu w historii, a to, co zaczęło się jako rabunek, zamieni się w wojnę” – czytamy w oficjalnym opisie sezonu. 

4. sezon zostawił nas z wieloma znakami zapytania. A co na ten temat mówią twórcy? - Spędziliśmy prawie rok, obmyślając, w jaki sposób rozbić grupę. Jak zapędzić Profesora w kozi róg. Jak stworzyć sytuacje o nieodwracalnych dla wielu postaci skutkach. W ten sposób powstała piąta część „Domu z papieru”. Wojna wkroczy na ekstremalny i brutalny poziom, ale będzie to również najbardziej imponujący i emocjonujący sezon – mówi showrunner, Álex Pina. 

To, w jakim klimacie będzie piąty, czyli ostatni sezon serialu Dom z papieru zdradza nieco pierwszy oficjalny zwiastun. I jedno wiemy na pewno: będzie się działo!