W naszym kraju Dzień Kobiet jest kojarzony ze świętem komunistycznym. To w czasach PRL-u zyskał popularność, stając się propagandą partii komunistycznych. W niektórych zakładach pracy Dzień Kobiet był hucznie obchodzony, a wszystko zostało oczywiście uwieczniane na fotografiach. Kobiety obdarowywano goździkami, które odeszły do lamusa na rzecz tulipanów, popularnych do dziś. Ale międzynarodowe święto wszystkich kobiet tak naprawdę sięga korzeniami do walki o równouprawnienie. Ponad 100 lat temu w 1909 roku 8 marca ustanowiono w Stanach Zjednoczonych Dniem Kobiet po protestach nowojorskich robotnic, które miały miejsce rok wcześniej. Natomiast w Europie wprowadzono Międzynarodowy Dzień Kobiet w 1910 roku w Kopenhadze w celu wsparcia walki kobiet o równe prawa.

Z okazji Dnia Kobiet 2019 warto wspomnieć wyjątkowe postacie kobiece, które inspirują nas od dawna. Bo dzisiejsze święto to nie tylko czekoladki i kwiatki (które oczywiście są bardzo miłe), ale także celebracja równouprawnienia, a także walka o dalsze prawa kobiet, bo te wciąż nie są do końca równe bądź respektowane. Dlatego przypominamy cytaty, które należy wziąć sobie do serca, być może powiesić nad łóżkiem lub zapisać w smartfonie! Aby myśli błyskotliwych i inteligentnych kobiet były z nami zawsze, nie tylko od święta.

Dzień Kobiet 2020: To my jesteśmy rewolucją >>>

Prezent na Dzień Kobiet od Google Doodle

Google przygotował z okazji Dnia Kobiet 2019 wyjątkową niespodziankę i niezwykłą odsłonę Google Doodle. Będąc na głównej stronie przeglądarki i klikając w grafikę Google, rozpoczynał się przegląd kilkunastu slajdów z cytatami kobiet z całego świata.Wśród nich znalazły się myśli takich postaci jak: Yoko Ono „Sen, który śnisz samemu, jest tylko snem. Sen, który śnicie razem, jest rzeczywistością”, meksykańskiej artystki Fridy Kahlo „Po co mi stopy, skoro mam skrzydła?” oraz niemieckiej pisarki Emmy Herwegh „Oby nic na świecie nie było dla Ciebie zobowiązaniem poza najwyższą wewnętrzną prawdą”. Każda z nich przekazuje coś innego, ale wszystkie cytaty są jak najbardziej w punkt i jesteśmy pewne, że wyniesiecie z nich coś dla siebie. Sprawdźcie inne grafiki z Google Doodle w naszej galerii powyżej (link TUTAJ >>>). W tym roku Google Doodle przygotował z kolei wyjątkową animację. Prezentuje w nim sylwetki kobiet z różnych dekad, zakątków świata oraz reprezentujących przeróżne zawody! Sprawdźcie koniecznie! 

Girl Power na Dzień Kobiet 2020 – cytaty w duchu kobiecej solidarności

Jakiś czas temu my – redaktorki Glamour.pl – również wybrałyśmy cytaty, które nas inspirują i są dla nas ważne. W dniu naszego święta przypominamy ważne myśli wspaniałych kobiet na czele z Michelle Obamą, Hilary Clinton i Kasią Nosowską, która dała Polkom bardzo ważną lekcję samoakceptacji. Jej konto na Instagramie i publikowane tam krótkie filmiki pokazują, że wszystkie kobiety mają słabości, ale również siłę, aby je pokonać. „Kobieta jest organizmem ultradoskonałym. Potrafi się regenerować po ekstremalnie ciężkich doświadczeniach”. W galerii powyżej znajdziecie więcej cytatów!