Elektryzujące się włosy – dlaczego włosy się elektryzują?

Elektryzowanie włosów bywa dla kobiet bardzo uciążliwe – zwłaszcza, kiedy przywiązują dużą wagę do fryzury. Nie mając pomysłu, jak pozbyć się kłopotu, często po prostu przestają nosić nakrycia głowy. Sprawę można jednak rozwiązać inaczej – wystarczy zmiana dotychczasowych nawyków pielęgnacyjnych oraz zakup odpowiednich kosmetyków.

Dlaczego włosy się elektryzują? Zjawisko to, choć uciążliwe, jest całkowicie normalne. Pod wpływem pocierania o syntetyczny materiał, włosy naładowują się dodatnio i zaczynają się nawzajem odpychać, co skutkuje ich podnoszeniem. Dochodzi do tego na przykład w trakcie intensywnego szczotkowania, wkładania i zdejmowania ubrań przez głowę czy właśnie noszenia czapki. Zjawisku elektryzowania się włosów sprzyja ich niezbyt dobra kondycja, wynikająca z braku nawilżenia. Jeśli nasze włosy są szorstkie i przesuszone, staną się znacznie bardziej podatne na elektryzowanie. Zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, po czym wychodzimy na mroźne powietrze (do tego w nakryciu głowy). Problem pogłębia się jeszcze wskutek nieprawidłowego mycia włosów, suszenia ich za pomocą suszarki oraz czesania syntetycznymi szczotkami. 

Jak przyspieszyć porost włosów? Domowe sposoby i profesjonalne zabiegi >>>

Sposoby na elektryzujące się włosy

Pragnąc zapobiec elektryzowaniu się włosów, powinnyśmy w pierwszej kolejności zadbać o ich kondycję. Jeżeli są zniszczone i wysuszone, warto sięgnąć po dobry szampon wzmacniający, którego codzienne używanie pomoże je odbudować i przywróci im elastyczność. Gama preparatów dostępnych w drogeriach jest oczywiście bardzo szeroka, a skojarzenie ich na przykład z odpowiednią odżywką czy maską przyniesie w niedługim czasie pożądane efekty. Myjąc głowę, nie zapominajmy także o wykonywaniu krótkiego masażu, który przyczyni się do poprawy ukrwienia skóry. Dzięki temu cebulki włosów powinny wykazywać mniejszą skłonność do elektryzowania się.

Następna istotna kwestia dotyczy suszenia. W godzinach porannych, tuż przed wyjściem do pracy, bardzo niewiele kobiet może sobie pozwolić na odczekanie czasu niezbędnego do samoistnego wyschnięcia włosów. Większość z nas używa zatem suszarki. Nie ma w tym nic niewłaściwego, najlepiej jednak suszyć włosy strumieniem zimnego powietrza. Cały proces odrobinę się wydłuży, ale włosy pozostaną zdrowsze. Warto też zastanowić się nad zakupem suszarki z funkcją jonizacji powietrza, która skutecznie zapobiega elektryzowaniu się włosów.

Najlepiej zrezygnować również z wycierania mokrych włosów ręcznikiem; energiczne ruchy przyniosą nam w kwestii elektryzowania włosów znacznie więcej szkody niż pożytku. Zamiast ręcznika, zastanówmy się nad używaniem szmatki z bawełny albo starej koszulki. 

Po suszeniu czas na czesanie. Tutaj warto się przyjrzeć naszej ulubionej szczotce do włosów. Jeśli wykonana jest z plastiku, a w dodatku posiada gumowe zakończenia, lepiej czym prędzej się jej pozbyć. Takie szczotki tylko potęgują elektryzowanie się włosów. Zamiast nich lepiej kupowaćszczotki wykonane z surowców naturalnych, jak drewno lub masa rogowa. Dobrze, jeśli przy okazji mają szeroki rozstaw ząbków. 

Zobacz także:

Istnieje także kilka trików, dzięki którym można się pozbyć uciążliwego problemu w momencie, kiedy już się pojawi. Aby zapobiec elektryzowaniu się włosów, warto po prostu przeciągnąć po nich dłonią zwilżoną wodą. Zamiast wody rękę można zwilżyć także kremem do rąk lub niewielką ilością olejku. Ważne, by nie przesadzić z kosmetykiem, ponieważ wówczas możemy za bardzo przetłuścić włosy. 

Co na elektryzujące się włosy? Preparat, spray i inne kosmetyki

Co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały? Działanie dobrze jest podjąć zwłaszcza na etapie czesania. Na szczotkę warto nałożyć odrobinę olejku, odżywki lub serum, przez co nieznacznie dociążymy włosy. Skuteczne okaże się także użycie wybranej mgiełki o działaniu antystatycznym.

Kolejne zdecydowane kroki należy podjąć w momencie układania fryzury. Pomoże nam w tym dobry natłuszczający preparat na elektryzujące się włosy. Powinien on zawierać składniki takie jak oleje, masła bądź alkohole tłuszczowe, które stworzą na włosach dodatkową warstwę ochronną. W ich stosowaniu trzeba oczywiście zachować pewien umiar; w innym wypadku otrzymamy włosy pozlepiane, w strąkach. 

Niektóre lakiery produkuje się z myślą o przeciwdziałaniu problemowi „stających dęba” włosów. Spray na elektryzujące się włosy dobrze jest rozprowadzać także np. wewnątrz czapki. Ta prosta metoda dodatkowo wzmocni efekt jego stosowania. Pamiętajmy o tym, że zbyt duża ilość preparatów może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych, dokładając nam problem łupieżu i nadmiernego obciążenia skóry głowy. Warto wybierać kosmetyki na elektryzujące się włosy pod kątem ich składników – im więcej substancji pielęgnujących, tym lepiej. 

Kiedy zastanawiamy się nad problemem elektryzujących się włosów, rzadko myślimy o ubraniach, jakie nosimy. A to także istotne. Wszystko, co styka się bezpośrednio z naszymi włosami, czyli np. swetry, bluzy, nakrycia głowy – powinno być szyte z naturalnych materiałów. Nie zawsze jednak możemy sobie na to pozwolić. Warto wówczas pamiętać, że materiały syntetyczne dobrze jest prać z wykorzystaniem płynu do płukania. 

Zadbajmy jeszcze o odpowiednią wilgotność powietrza. Niewiele osób zastanawia się nad tym, jak duży wpływ na stan włosów ma suche powietrze w domu czy w pracy. Aby rozwiązać ten problem, należy często wietrzyć mieszkanie, kupić kilka roślin doniczkowych oraz zaopatrzyć się w dobry nawilżacz powietrza. Warto też regularnie zmieniać pościel – zwłaszcza poszewkę od poduszki, na której śpimy. Kwestie te, z pozoru drobne, nie pozostają bez wpływu na nasze włosy.